Szkolenie lekarzy

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?

Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

Dokumentacja pacjentów

Dostęp kierownika do dokumentacji medycznej pacjentów: czy jest dopuszczalny?

W pracy kierownika podmiotu leczniczego mogą wystąpić sytuacje, kiedy zasadna będzie analiza informacji zgromadzonych w dokumentacji medycznej pacjenta (np. weryfikacja roszczeń pacjentów, rozliczenia świadczeń z NFZ).

7982c5d7acbf792902e2aa6af3c71c2713b57bc1-xlarge

Wydawanie wyników laboratoryjnych pacjenta – poznaj praktyczne wskazówki

Placówki medyczne powinny mieć wewnętrzne regulacje w zakresie zasad udostępniania dokumentacji. Nie mogą przy tym utrudniać dostępności dokumentacji. Muszą jednak wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Dlatego w niektórych przypadkach mogą np. ograniczyć dostęp do wyników badań. Sprawdź, jakich konkretnie przypadków to dotyczy.

Udostępnianie dokumentacji medycznej

Jak właściwie udostępniać dokumentację medyczną

Udostępnianie dokumentacji medycznej uregulowano w przepisach dwojako, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z elektroniczną dokumentacją medyczną czy z pozostałą dokumentacją (prowadzoną w postaci elektronicznej lub jeszcze – wyjątkowo – w postaci papierowej). Oto szczegóły.

policja

Policja żąda dokumentacji medycznej: sprawdź, czy można ją udostępnić

Personel medyczny w placówkach ochrony zdrowia może spotkać się z sytuacją, w której policja będzie chciała uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej, ponieważ dana osoba była leczona w placówce, a dokumenty te stanowią dowód w konkretnej sprawie. Pod jakimi warunkami można udostępnić taką dokumentację?

Dokumenty medyczne

Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Technika w medycynie

Dowód w telefonie – czy to wystarczający sposób weryfikacji tożsamości pacjenta

Pacjenci coraz częściej korzystają z aplikacji mObywatel, z której mogą udostępnić widok swojego dowodu osobistego. Sprawdź, czy dla placówek medycznych to wystarczający sposób ustalenia tożsamości pacjenta, np. w celu wydania mu dokumentacji medycznej lub wyników badań.

Dokumenty

Opłata za wydanie dokumentacji – aktualne zasady i kwoty

Koszt udostępnienia dokumentacji medycznej zależy od tego, czy mamy do czynienia z wykonywaniem wyciągu, odpisu, wydruku czy kopii. Jak należy rozumieć te pojęcia i do którego z wymienionych oznaczeń zalicza się kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem?

stetoskop

Jak podpisać wydruk dokumentacji medycznej udostępnianej ZUS-owi

Czy ZUS może wymagać, aby okazane mu wydruki dokumentacji medycznej wytworzonej w postaci elektronicznej opatrzyć własnoręcznym podpisem złożonym pod każdym z wpisów? W jaki sposób ZUS może ustalić, że przedstawiona mu dokumentacja medyczna jest prawdziwa i zgodna z systemem teleinformatycznym świadczeniodawcy?

sąd

Sądowy zwrot kosztów kopii dokumentacji medycznej – kiedy można się o niego ubiegać?

Sądy cywilne często zwracają się do podmiotów leczniczych z wezwaniem do przekazania dokumentacji medycznej pacjenta. Przekazanie dokumentacji medycznej sądowi może wiązać się z pracochłonnymi czynnościami i koniecznością poniesienia przez nie dodatkowych kosztów. Może tak być w przypadku dużej liczby wezwań wpływających do placówki medycznej lub obszernej dokumentacji pacjentów. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o sądowy zwrot kosztów dokumentacji medycznej.