archiwum

Kontrole dokumentacji medycznej – na co zwróci uwagę kontroler NFZ

Kontroler NFZ ma prawo badać i oceniać wszelkie informacje zawarte w dokumentach placówki medycznej, w tym te w dokumentacji medycznej. Kontrole dokumentacji medycznej są zatem bardzo częste. Co konkretnie podlega kontroli w zakresie badania poprawności prowadzenia dokumentacji medycznej?

Czas

Czy NFZ może ukarać placówkę za brak teleporady w ciągu doby

Po zmianie przepisów problemem może być możliwość zrealizowania teleporady w terminie przypadającym na następny dzień roboczy po zgłoszeniu pacjenta. Jeżeli pacjent zgłosi potrzebę odbycia teleporady we wtorek, wówczas powinien mieć możliwość skorzystania z porady już w środę. Czy NFZ może ukarać placówkę za brak teleporady w ciągu doby?

Szczepienia

Kontrole procesu wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 jest długo oczekiwanym punktem zwrotnym w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2 na świecie. Wraz z rozpoczęciem akcji szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia zapowiedział kontrole podmiotów uprawnionych do ich wykonywania. Czego mogą się spodziewać placówki? Jak się przygotować do ewentualnej kontroli?

Kontrola

Brak dostępności świadczeń - jakie kary nałoży NFZ 

Kontrolerzy NFZ dzwonią do przychodni i próbują umówić się na wizytę. Fundusz sprawdził w całej Polsce już ok. 9000 poradni POZ. W blisko 600 placówkach stwierdzono poważne problemy z dodzwonieniem się; 10% z tych przychodni było niedostępnych dla pacjenta. Jakie mogą być konsekwencje takiej kontroli?

Teleporada

Kontrole NFZ w zakresie teleporad - na co się przygotować

NFZ zaczął kontrolować, w jaki sposób przychodnie udzielają pacjentom teleporad, czy nie nadużywają tego sposobu kontaktu z pacjentem mimo pandemii koronawirusa, czy wdrożyły ustawowe standardy. Jak zyskać pewność, czy właściwie diagnozujesz i leczysz pacjentów?

Kontrola NFZ

Co skontroluje NFZ w dobie pandemii

Skargi pacjentów do NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta w zakresie ograniczonej dostępności do świadczeń, w większości dotyczące problemów z dodzwonieniem się do placówki medycznej, spowodowały, że NFZ zdecydował się wznowić kontrole. Sprawdź, na co musisz być gotowy.  

telefon

NFZ kontroluje przychodnie telefonicznie

NFZ rozpoczął kontrolowanie przychodni, podejmując próby kontaktu telefonicznego. Jeżeli kontakt z placówkami jest utrudniony, oddziały NFZ podejmują decyzję o skontrolowaniu jednostki w terenie. Które placówki powinny się spodziewać kontroli?

  Czy zatrudnić prawnika podczas kontraktowania

Czy zatrudnić prawnika podczas kontraktowania z NFZ

Skomplikowana procedura zawierania umów z NFZ powoduje, że wiele podmiotów  leczniczych zatrudnia  prawnika, który wesprze je w kontaktach z płatnikiem. Na co zwracać uwagę, szukając odpowiedniego wsparcia prawnego podczas kontraktowania z NFZ?

Jak powinno przebiegać postępowanie dowodowe

Co wolno NFZ podczas prowadzenia postępowania dowodowego

Dokumentacja medyczna, wyjaśnienia świadków, czy opinie biegłego to przykładowe dowody, które mogą być wykorzystane w postępowaniu kontrolnym NFZ. Sprawdź, jakie jeszcze masz możliwości.

Kontrola

Kontrola NFZ i wojewody - czym się różni

Kontrola przeprowadzona przez organy rejestrowe jest mniej sformalizowana niż kontrola NFZ. W przypadku kontrolerów „rejestrowych” status kontrolerów mają najczęściej pracownicy urzędu wojewódzkiego zatrudnieni w wydziale zdrowia tej jednostki albo osoby należące do samorządu zawodów medycznych. Poznaj najistotniejsze różnice między tymi kontrolami.