wynik badania

Nieprawidłowe wyniki badań. Jak postępować z pacjentem?

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może spotkać się z krytycznymi wynikami badań laboratoryjnych. Stanowią one sygnał do podjęcia odpowiednich działań, zwłaszcza w kontekście współpracy z osobami uprawnionymi do wykonywania czynności medycyny laboratoryjnej. Jak zatem wyjaśnić wynik badania laboratoryjnego budzący wątpliwości?

Tajemnica lekarska

Czy dostrzegając ślady pobicia u pacjenta, powinieneś powiadomić policję

Do gabinetu zgłosił się pacjent, którego oględziny wskazują na to, że mógł paść ofiarą przestępstwa. Wśród widocznych objawów, które by o tym świadczyły, ustalono ślady pobicia i związany z nimi najprawdopodobniej trwały uszczerbek na zdrowiu. Czy lekarz po przyjęciu takiego pacjenta musi powiadomić o tym fakcie organy ścigania?

lekarz

Naruszenie tajemnicy lekarskiej: jaką karę na podmiot leczniczy może nałożyć NFZ

Obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu, buduje zaufanie między pacjentem a lekarzem. Jest to niezbędne w procesie leczniczym Sprawdź, z jakimi konsekwencjami prawnymi może się wiązać naruszenie tajemnicy lekarskiej.

Wyniki badań

Wyniki badań diagnostycznych po wypisie – co trzeba z nimi zrobić

Często może się zdarzyć, że badanie diagnostyczne jest zlecone w trakcie pobytu pacjenta w podmiocie leczniczym, a wyniki uzyskuje się dopiero po wypisie pacjenta z placówki. Czy w takiej sytuacji podmiot leczniczy ma obowiązek przekazania z własnej inicjatywy pacjentowi uzyskanych wyników badań diagnostycznych, jeżeli ich nie odbierze?

Śmierć pacjenta a tajemnica lekarska

Tajemnica medyczna wiąże lekarza także po śmierci pacjenta

Zachowanie tajemnicy przez lekarzy jest etyczną powinnością. Ważne zmiany w tym zakresie wprowadziła nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która weszła w życie 7 lutego 2019 r. Przypominamy Ci szczegóły tego rozwiązania.

lekarz

Tajemnica po śmierci pacjenta – co się zmieniło

Pacjent za życia będzie mógł wyrazić sprzeciw wobec dostępu bliskich do informacji medycznej o nim po jego śmierci, a w sprawach spornych w tej kwestii będzie decydować sąd – to najnowsze zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 6 grudnia 2018 r., która weszła w życie 9 lutego. Poznaj ich konsekwencje.

tajemnica

Od 9 lutego zmiany w tajemnicy po śmieci pacjenta

Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty zakłada, że pacjent może za życia wyrazić sprzeciw wobec dostępu bliskich do informacji medycznej o nim po jego śmierci. W sprawach spornych ma decydować sąd. Sprawdź, co się zmieniło.

Czy musisz zachować tajemnicę lekarską jako świadek w procesie cywilnym

Czy musisz zachować tajemnicę lekarską jako świadek w procesie cywilnym

Obowiązek zachowania tajemnicy lekarskiej jest niezwykle ważnym elementem wykonywania zawodu lekarza – zapewnia pacjentowi ochronę prywatnej sfery życia, która jest jego dobrem osobistym. Czy lekarz zeznający przed sądem w sprawie cywilnej jest zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej?

2fb953d626859da716af30dfd4f6c33e992d1514-xlarge

Kiedy możesz wyjawić tajemnicę po śmierci pacjenta

Lekarz zobowiązany jest do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji związanych z pacjentem, a uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu. Za ujawnienie informacji objętych tajemnicą zawodową może ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną i karną. Sprawdź, jak w świetle najnowszych przepisów do tego nie dopuścić.

a83f2617cb2c8b2492046b7bc235dcb5448a97e4-xlarge

Od 5 sierpnia nowe przepisy dotyczące tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta

Każda osoba bliska pacjenta, który zmarł, będzie mogła zwolnić lekarza z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. Od 5 sierpnia zmiany wprowadza znowelizowany Kodeks postępowania karnego. Co to oznacza w praktyce?