odpady medyczne

Czy odpady z kwarantanny to odpady medyczne

Odkąd do Europy dotarł wirus COVID-19, pojawia się wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami. Problem dotyczy m.in. klasyfikacji odpadów pochodzących z miejsc, w których przebywają osoby poddane kwarantannie.

choroby zakaźne - zwalczanie na terenach transgranicznych

Jak zwalczać choroby zakaźne na terenach przygranicznych

Realizacja transgranicznego projektu, którego podjął się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, ma przyczynić się do opracowania rozwiązań transgranicznych problemów epidemicznych. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko w przypadku nieprzewidzianych masowych wybuchów chorób zakaźnych.

Pozew za błędy medyczne

Jak minimalizować ryzyko pozwu za zakażenie

Do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym. Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zwiększone ryzyko takiego zdarzenia występuje na terenie placówek medycznych, co dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności cywilnoprawnej zarządzanego podmiotu.

lekarze

Ponowne otwarcie gabinetów lekarskich – zalecenia i zagrożenia

Lekarze prowadzący małe gabinety, nie mając dostępu do testów na koronawirusa, nie zdiagnozują pacjenta ani personelu, dlatego indywidualnie podejmują decyzje o ponoszeniu ryzyka. Najczęściej jednak decydują o zamknięciu działalności, by nie narażać ani lekarzy, ani rejestratorek. Jak bezpiecznie wracać do pracy?

termometr

Czy możesz testować pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem

W Internecie dostępne są m.in. szybkie testy do wykrywania antygenów IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2. Czy pracodawca może zastosować taki środek prewencyjny przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

koronawirus

Jak się bronić przed roszczeniami z tytułu zakażeń pacjentów

Pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, coraz częściej wnoszą roszczenia z tytułu szkód zakażeń, które doprowadzają do powstania komplikacji w procesie leczenia albo wywołują kolejne zachorowanie. Warto o tym przypomnieć w czasach koronawirusa i sprawdzić, jak możesz się bronić.

koronawirus

Lekarze na kwarantannie a odpowiedzialność karna

Coraz częściej słyszy się o konieczności zamykania oddziałów w związku ze stwierdzeniem obecności koronawirusa. W takich przypadkach decyzja sanepidu dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W konsekwencji personel medyczny nie może opuszczać oddziału przez 14 dni. Czy pracodawca może odpowiadać karnie za zmuszenie lekarza do pracy?

test na koronawirusa

Jakie prawa pracownicze mają lekarze w czasie epidemii

W stanie epidemii trwającym w Polsce od 20 marca 2020 r. praca lekarzy jest szczególnie cenna i deficytowa. Zarówno lekarze zatrudnieni na umowę o pracę, jak i na kontrakty, mogą liczyć na różne formy ochrony prawnej ich pracy, jak i nowe obowiązki, które mogą być na nich nałożone. Oto szczegóły.

epidemiolog

Jakie zadania ma epidemiolog szpitalny w czasie epidemii koronawirusa

Nadzór nad procedurami zapewniającymi ochronę przed zakażeniami szpitalnymi to jedno z głównych zadań epidemiologa szpitalnego. Co jeszcze należy do obowiązków takiej osoby, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa? 

Świat w pandemii COVID-19

Jak kupić certyfikowane maski i nie żałować

Od 16 marca 2020 wprowadzono – wbrew wcześniejszym komunikatom MZ - powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy kupowaliśmy maski – szybko, dużo i jak najtaniej. Liczyło się, aby zaopatrzyć placówkę i aby mogła działać. Hurtownie nie ułatwiały życia, w absurdalny sposób windując ceny. Portale aukcyjne też włączyły się do zabawy, w pełni eksplorując znaczenie terminu „wolny rynek”. Pandemia zmieniała się powoli w pandemonium.