Szczepienia

Jak zorganizować szczepienia przeciwko COVID-19?

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych ostatnich lat w ochronie zdrowia. Wielu lekarzy rodzinnych zastanawia się, jak zorganizować tę akcję, bo zdezorientowani pacjenci bombardują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej w sprawie szczepień. Odkryj kilka wskazówek jak zorganizować szczepienia przeciwko COVID-19.

szczepienie

Organizacja pracy przychodni w czasie szczepień przeciwko COVID-19

Placówki medyczne rozpoczęły realizację szczepień przeciwko COVID-19. Pojawiły się jednak pytania o sposób organizacji szczepień, m.in. jak powinna wyglądać praca przychodni w czasie szczepień przeciwko COVID-19. Poznaj kluczowe zasady tych działań i przygotuj punkt szczepień do realizacji szczepień.

wirus

Czy powinieneś informować pracowników o pojawieniu się zachorowania na COVID-19 w placówce

W placówce medycznej może się zdarzyć, mimo stosowania środków ochrony indywidualnej, że pracownik zachoruje na COVID-19. Jak powinien zachować się kierownik? Czy powinien poinformować o tym pozostały personel, czy jedynie sanepid? Jak przepisy bhp regulują kwestię ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika?

szczepienie

Jak rejestrować pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19

Dzięki dostępowi do aplikacji e-rejestracja możliwe jest zarządzanie procesem szczepień w danym punkcie, w tym dodawanie terminów, rezerwacja terminu dla konkretnego pacjenta na pierwszą i drugą dawkę szczepienia oraz potwierdzanie odbytych wizyt. Poznaj szczegółową instrukcję.

Ankiety

Jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

Pacjenci przed wizytą w placówce medycznej wypełniają ankiety epidemiologiczne. Ze względu na specyfikę rozwoju pandemii COVID-19 ankiety epidemiologiczne szybko tracą swoją aktualność. Pojawia się pytanie, jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

szczepienie

Czego nie może zabraknąć w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu kwalifikacyjnym do szczepienia

Przed szczepieniem pacjenta na chorobę zakaźną, lekarz przeprowadza lekarskie badanie kwalifikacyjne. Sprawdź, jakie niezbędne elementy należy zawrzeć w zaświadczeniu kwalifikującym do szczepienia.

kwarantanna

Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę?

Lekarz POZ kieruje pacjenta na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i wystawia mu e-zwolnienie. Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę pacjenta? Jakie dokumenty musi w związku z nią wystawić?

koronawirus

Jak nie dopuścić do zakażenia COVID-19 wśród personelu

Jako zarządzający placówką medyczną zapewnisz bezpieczeństwo epidemiczne przede wszystkim poddając testom na koronawirusa wszystkich pacjentów przyjmowanych do szpitala, nawet jeśli ich stan zdrowotny nie wskazuje na podejrzenie zakażenia. Co jeszcze możesz zrobić, aby zabezpieczyć personel medyczny?

Medycyna

Jak przestrzegać zasad kwarantanny personelu

Gdy możliwe jest zagrożenie życia lub zdrowia pracownika medycznego z powodu kontaktu z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 pacjentem, powinien zgłosić taki przypadek do sanepidu. Po przeprowadzeniu postępowania epidemicznego inspektor decyduje o odbyciu, skróceniu bądź zwolnieniu pracownika z kwarantanny. Jak postępować w przypadku kontaktu pracownika medycznego z wirusem?

Materiał zakaźny

Jakie działanie wdrożyć po kontakcie z materiałem zakaźnym

Jednym z zadań, które wiążą się z zapewnieniem systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, jest opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Co powinno się w nich znaleźć?