kwarantanna

W jaki sposób lekarz POZ kieruje pacjenta na kwarantannę

Lekarz POZ kieruje pacjenta na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i wystawia mu e-zwolnienie. Jakie dokumenty musi wystawić w związku z kwarantanną?

koronawirus

Jak nie dopuścić do zakażenia COVID-19 wśród personelu

Jako zarządzający placówką medyczną zapewnisz bezpieczeństwo epidemiczne przede wszystkim poddając testom na koronawirusa wszystkich pacjentów przyjmowanych do szpitala, nawet jeśli ich stan zdrowotny nie wskazuje na podejrzenie zakażenia. Co jeszcze możesz zrobić, aby zabezpieczyć personel medyczny?

Medycyna

Jak przestrzegać zasad kwarantanny personelu

Gdy możliwe jest zagrożenie życia lub zdrowia pracownika medycznego z powodu kontaktu z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 pacjentem, powinien zgłosić taki przypadek do sanepidu. Po przeprowadzeniu postępowania epidemicznego inspektor decyduje o odbyciu, skróceniu bądź zwolnieniu pracownika z kwarantanny. Jak postępować w przypadku kontaktu pracownika medycznego z wirusem?

Materiał zakaźny

Jakie działanie wdrożyć po kontakcie z materiałem zakaźnym

Jednym z zadań, które wiążą się z zapewnieniem systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, jest opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Co powinno się w nich znaleźć?

zranienie

Zranienia igłami czy skalpelami - jak zminimalizować ryzyko

Użycie igieł czy skalpeli niesie za sobą niebezpieczeństwo zranienia się przez pracownika medycznego wykonującego taki zabieg. Szczególnym zagrożeniem w takich przypadkach jest możliwość wirusowego zakażenia pracownika w rezultacie kontaktu z krwią pacjenta. Co zawrzeć w procedurze zapobiegającej takim przypadkom?

Narzędzia medyczne

Narzędzia chirurgiczne - jak opracować procedurę ich stosowania

Każda placówka powinna opracować szczegółową instrukcję ich stosowania narzędzi chirurgicznych, które obsługują pracownicy medyczni. Sprawdź, jak opracować odpowiednią procedurę.  

Rozliczenia z NFZ

Jak rozliczać nadwykonania w czasie epidemii

Nowe zasady rozliczania przez NFZ nadwykonań to jedna z ważnych zmian wynikających z ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Sprawdź, jakie konsekwencje dla placówek ma ta zmiana.

Lekarz 1

Jakie są zasady ustalania czasu izolacji przez lekarza POZ

Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje, które nakładają obowiązki na lekarzy POZ, w tym związane z koniecznością przedłużenia izolacji pacjenta.

Walka z Covid

Co zawiera nowa strategia walki z COVID-19

Likwidacja szpitali jednoimiennych i stworzenie w ich miejsce trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego oraz włączenie do systemu testowania lekarzy POZ, a także rozbudowa sieci mobilnych punktów wymazowych to najważniejsze założenia jesiennej strategii walki z pandemią COVID-19. Sprawdź, jak po nowemu przebiega walka z  koronawirusem.

COVID-19

Specjalista ds. COVID-19 - nowe stanowisko w placówce medycznej

W Polsce lawinowo rośnie wzrost zakażeń koronawirusem - dziś już ponad 9 tys. Placówki medyczne nie tylko zmagają się z obecną sytuacją, lecz także starają się minimalizować zagrożenia wśród pracowników. Istotnym wsparciem na czas drugiej fali epidemii jest stworzenie stanowiska związanego z obowiązkami dotyczącymi epidemii, w tym również zapewnienie pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy. Jak to zrobić?