
Nowe stawki świadczeń kompensacyjnych – co musisz wiedzieć
Od 5 września 2023 r. poszkodowani mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z tytułu zdarzenia medycznego bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta, omijając sądy. Aby umożliwić rzecznikowi skuteczne działania na rzecz beneficjentów Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, od 18 czerwca 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa sposób ustalania wysokości świadczeń kompensacyjnych.

Czy OC obowiązkowe jest wystarczające
Zastanawiałeś się kiedyś, czy posiadanie tzw. ubezpieczenia obowiązkowego OC zabezpiecza Cię całkowicie na wypadek popełnienia błędu medycznego? I właściwie od jakich zdarzeń Cię chroni? Może myślisz, że jak je już wykupiłeś, to możesz spać spokojnie, bo jeśli coś się wydarzy to ubezpieczyciel naprawi szkodę? Co swoim zakresem obejmuje ubezpieczenie?

Kiedy warto ubezpieczyć się od dodatkowych rodzajów ryzyk
Placówka medyczna może się dobrowolnie ubezpieczyć na wypadek ryzyka związanego z przeniesieniem chorób zakaźnych, wirusa HIV i wirusa zapalenia wątroby, ale także poszerzyć polisę OC o ryzyko szkód wynikających z wypadków przy pracy czy ryzyko przechowywania rzeczy osobistych pacjentów w depozycie. O jakie ryzyka wyłączone ze standardowej umowy dobrowolnego ubezpieczenia placówka medyczna warto poszerzyć ochronę ubezpieczeniową?

Ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego – czy wystarczy jedna polisa
Wykonywanie zawodu lekarza i zarządzanie placówką wiążą się z odmiennymi rodzajami ryzyka. Czy odpowiedzialność za błędy wynikające z niewłaściwego zarządzania i uchybienia przy udzielaniu świadczeń medycznych zabezpieczy jedna polisa OC?

Dlaczego warto zawrzeć ubezpieczenie D&O
Osoby pełniące funkcje menedżerskie w podmiotach leczniczych są narażone na różne rodzaje odpowiedzialności prawnej, w tym cywilnej, administracyjnej, a nawet karnej. Istnieje jednak sporo „narzędzi”, które ułatwiają prowadzenie skutecznej obrony przed zarzutami. Poznaj zalety ubezpieczenia D&O.

Poznaj nowe zasady ubezpieczeń eksperymentów medycznych
Zawarcie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na rzecz uczestnika eksperymentu i osoby, której skutki eksperymentu mogą bezpośrednio dotknąć, jest jednym z warunków przeprowadzenia eksperymentu medycznego. Sprawdź, jakie zmiany w tym zakresie wprowadziły nowe przepisy.

Ubezpieczenie OC – czy wdrożyłeś zmiany
Wszystkie podmioty lecznicze i praktyki zawodowe mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jest to warunek niezbędny do założenia i funkcjonowania każdej placówki medycznej. Zapoznaj się z najnowszymi zmianami przepisów w tym zakresie i sprawdź, czy wszystkie wprowadziłeś w życie.

Ubezpieczenie OC placówki – poznaj zmiany
Nowe rozporządzenie w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą wprowadziło zmiany dla placówek medycznych w tym zakresie. Sprawdź, co jest istotne i czy np. masz obowiązek przekazać pacjentowi swój numer polisy.

Lekarzu – sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości tylko w 2017 roku pacjenci otrzymali rekompensatę za błędy medyczne w wysokości 13,5 mln zł. W ciągu 3 lat między 2014 a 2017 rokiem w sumie kwota zadośćuczynień i odszkodowań wzrosła o 70%. Zawód lekarza to codzienne decyzje dotyczące zdrowia i życia innych ludzi. Każdy błąd medyczny czy zdarzenie niepożądane skutkuje odpowiedzialnością cywilną oraz konsekwencjami materialnymi. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie, które pokryje wysokość rekompensaty?

Prowadzisz gabinet – jaką zawrzeć polisę ubezpieczenia
Lekarz prowadzący indywidualną albo grupową praktykę musi wykupić obowiązkową polisę odpowiedzialności cywilnej. Sprawdź, czy w twoim przypadku wystarczy takie ubezpieczenie czy warto rozszerzyć ochronę.