
Bezpieczeństwo w serwerowni - jak je zapewnić w szpitalu
Przechodzenie na elektroniczną dokumentację medyczną, która będzie obowiązkowa już na 3,5 miesiąca, wymaga od placówek medycznych zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych przetwarzanych w szpitalnych serwerowniach. Jakie standardy postępowania przyjąć dla pomieszczeń administratora, jak i gabinetów lekarskich, rejestracji i recepcji?

Innowacyjna sonda, która wspiera operacje chirurgiczne
Sonda, która jako pierwsza na świecie zbiera sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca podczas operacji kardiochirurgicznych w sposób ciągły i nieinwazyjny, to innowacyjny produkt jednego z polskich start-upów. Dowiedz się, jak zdecydowano się chronić własność tego wynalazku.

Jak wykorzystać identyfikację radiową w medycynie
Sektor zdrowia jest oceniany na świecie jako druga gałąź zastosowań technologii identyfikacji radiowej (RFID). Czy te systemy staną się w medycynie tak powszechne, jak kody kreskowe w handlu? Sprawdź możliwe scenariusze.

Inteligentny system IT dla działu personalnego
Systemy informatyczne w działach personalnych usprawniły pracę i zwolniły potencjał ludzki do bardziej wymagających zadań. Poznaj zalety ich zastosowania w placówkach medycznych.

PET – cud onkologii
Pozytonowa tomografia emisyjna PET - połączona z badaniami tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jest dzisiaj najlepszą metodą diagnostyki obrazowej. Z powodu relatywnie wysokich kosztów pojedynczego badania – ponad 3 tys. zł, jest nadal rzadko wykorzystywana w diagnostyce. PET jest ideałem dla onkologii.

Szybszy niż rezonans dokładniejszy niż RTG
Tomograf to świetne narzędzie do szybkiej i dokładnej diagnostyki. Jednak aparat CT ( computed tomography ) to tylko urządzenie. Musi ono działać w odpowiednich warunkach, w łączności z systemami archiwizacji danych i mieć kompetentną obsługę. Dopiero wtedy możliwości sprzętu mogą być w pełni wykorzystane.

Kiedy oprogramowanie to wyrób medyczny
Zakwalifikowanie oprogramowania komputerowego jako wyrobu medycznego oznacza dla producenta konieczność m.in. przeprowadzenia procedur oceny zgodności i uiszczenia opłaty za dopuszczenie wyrobu do obrotu. Naruszenie tych przepisów może rodzić odpowiedzialność karną (np. pozbawienia wolności do 2 lat).

EDM to firewall przed pacjentem
Dokumentacja medyczna jest zawsze jednym z kluczowych dowodów. Prowadzona w wersji elektronicznej jest bardziej wiarygodna. Znikają wątpliwości związane z jej uzupełnianiem i czasem kiedy zmiany te zostały dokonane, a prokuratura w zasadzie każde uzupełnienie traktuje jako fałszowanie, bez względu na inne okoliczności - mówi mecenas Karol Kolankiewicz, prawnik obsługujący Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku.

Dostarczamy e-kartkę papieru
94180 – tyle jest obecnie zarejestrowanych w Polsce indywidualnych praktyk lekarskich. Taka jest grupa docelowa podmiotów do których adresowana jest nowa aplikacja „medNote”, której oficjalna premiera odbyła się 11 grudnia 2014 r. w Krakowie. Tworząc aplikację projektanci założyli, że „dostarczamy kartkę papieru, ale nieco bardziej inteligentną”.

Nowe możliwości to też zagrożenia
Niezależnie od tego czy placówki medyczne będą przechowywać dokumentację medyczną na własnych serwerach, czy zdecydują się na outsourcing, muszą zadbać, była ona odpowiednio zabezpieczona zarówno przed utratą danych, jak i dostępem osób nieupoważnionych.