
Jakie są normy czasu pracy pracowników rejestracji medycznej
Pracownicy podmiotu leczniczego podzieleni są na dwie zasadnicze grupy: pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych oraz pozostałych. Jak wyglądają normy czasu pracy dla tych grup osób i gdzie jest wśród nich miejsce pracowników rejestracji?

Jak wprowadzić ruchomy czas pracy
Pracownik nie może przyjść do pracy na godzinę wcześniejszą, niż dnia poprzedniego. Wyjątek od tej reguły wprowadza ruchomy czas pracy. Pracodawcy, którzy wybiorą taką organizację czasu pracy, mogą planować swoim pracownikom, aby rozpoczynali pracę o różnych godzinach, zarówno późniejszych, jak i wcześniejszych niż w dniu poprzednim. Jak uniknąć naruszenia przepisów o dobie pracowniczej i pracy w dobowych godzinach nadliczbowych?

Czy dyżur medyczny może być krótszy
Regulamin pracy w placówce określa, że dyżury medyków mają trwać 24 godziny. Czy niektórym pracownikom można skrócić dyżur w weekendy?

Jak długo może pracować lekarz na dyżurze
Lekarz zatrudniony na umowę o pracę pełni w placówce medycznej dyżury na podstawie klauzuli opt-out. Sprawdź, ile godzin maksymalnie może przepracować w tygodniu i miesiącu.

Kto może wykonywać telepracę w placówce
Standardową sytuacją jest wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione w placówce medycznej w siedzibie placówki lub innej jej stacjonarnej jednostce organizacyjnej. W pewnych przypadkach istnieje jednak możliwość pracy zdalnej na rzecz placówki - w formie telepracy. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.

Kto może pracować w systemie zadaniowym
Placówka medyczna zatrudnia pracowników na różnych stanowiskach, w tym pracowników medycznych. Obowiązują ich inne normy czasu pracy niż ogół zatrudnionych. Sprawdź, czy dla tych pracowników można wprowadzić zadaniowy czas pracy.

Jak organizować zastępstwa lekarzy w poradni rehabilitacyjnej
Gdy musisz stworzyć nowy harmonogram pracy poradni rehabilitacyjnej , np. z powodu choroby lekarza, pamiętaj, że należy tę zmianę zgłosić w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji . Sprawdź, co jeszcze jest niezbędne.

Jak udzielać zaległego urlopu pracownikom placówki medycznej
Mimo że pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, nie zawsze jest to możliwe. Niewykorzystany urlop nie przepada – staje się zaległym urlopem i przechodzi na kolejny rok. Poznaj odpowiedzi na praktyczne wątpliwości, które może mieć placówka medyczna z tą specyficzną formą urlopu.

Kiedy możesz zmienić plan urlopów
Opracowany przy współudziale pracowników placówki medycznej plan urlopów jest istotnym dokumentem na potrzeby zapewnienia właściwej organizacji pracy. Udzielanie urlopów zgodnie z pierwotnymi założeniami nie zawsze jednak jest możliwe. Sprawdź, kiedy i jak wprowadzać modyfikacje do tego planu.

Harmonogramy dyżurów – poznaj planowane zmiany
Problemy kadrowe w ochronie zdrowia zainicjowały prace nad zmianami dwóch rozporządzeń, a ściślej rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Sprawdź, jaki jest cel planowanych zmian.