
Sprawdź, kto może podpisać klauzulę opt-out
Pracownicy, którzy wykonują zawód medyczny mogą po wyrażeniu zgody (tzw. klauzula opt-out) świadczyć pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Mogą również cofnąć taką zgodę w każdej chwili. Dowiedz się, jakich zasad w tej kwestii musi przestrzegać kierownik placówki medycznej.

Czas pracy pracowników administracyjnych w placówkach medycznych – zasady i przepisy
Czas pracy pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych nie może przekraczać 8 godzin dziennie oraz średnio 40 godzin tygodniowo w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, zgodnie z ustalonym okresem rozliczeniowym. Jakie zasady dotyczą czasu pracy pracowników administracyjnych?

Ewidencja czasu pracy: monitoring i dane biometryczne
Dyrekcja placówki medycznej planuje wdrożenie nowoczesnego systemu rejestracji czasu pracy, który oprócz tradycyjnych czytników będzie wspierany kamerami monitoringu. Ich zadaniem będzie nadzorowanie wejść i wyjść personelu, a brak rejestracji może skutkować karami. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami i zasadami ochrony danych osobowych?

Czas pracy w placówkach medycznych: inne normy
Czy wiesz, że przepisy regulujące czas pracy w placówkach medycznych różnią się od standardowych norm? Sprawdź, jakie zasady obowiązują Twoich pracowników, i uniknij potencjalnych problemów! Dowiedz się więcej o szczegółowych regulacjach i zapewnij zgodność z przepisami w Twojej placówce!

Nadgodziny przy niepełnym etacie – co warto wiedzieć
Zatrudnienie na część etatu niesie za sobą wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście pracy nadliczbowej. Jakie są prawa i obowiązki placówki medycznej w przypadku przekroczenia przez pracownika ustalonego wymiaru godzin?

Właściwy wymiar etatu lekarza – jak go ustalić?
Jak ustalić właściwy wymiar czasu pracy dla lekarza w podmiocie leczniczym? Sprawdź, jak obliczyć godziny pracy w zależności od etatu. Dowiedz się, co wpływa na wymiar czasu pracy.

Jak rozpatrywać prośby o pracę w weekendy – co mówi prawo
Jedna z naszych sprzątaczek złożyła wniosek o indywidualny czas pracy, prosząc o możliwość sprzątania przychodni w soboty lub niedziele ze względu na sytuację rodzinną. Czy istnieje możliwość przychylenia się do tej prośby? Czy w przypadku gdy w jednym tygodniu praca przypadnie na sobotę, a w kolejnym na niedzielę, należy co tydzień zmieniać indywidualny rozkład czasu pracy?

Jak długo przechowywać wykaz godzin pracy na kontrakcie
Kontrakt jest dość powszechną formą umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieraną z lekarzem czy pielęgniarką. Jak długo udzielający zamówienia jest zobowiązany przechowywać wykaz godzin lekarza lub pielęgniarki, zatrudnionych na podstawie kontraktu?

Potwierdzanie liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług – czy określać w umowie
W umowie B2B oraz umowie zlecenia nie zawsze trzeba wskazywać sposób potwierdzania liczby godzin świadczonych usług, gdyż przepisy przewidują wiele wyjątków. Należy również pamiętać o odróżnieniu sposobu potwierdzania liczby godzin świadczonych usług od obowiązku ich potwierdzania. Sprawdź szczegóły.

Kiedy możesz stosować równoważny czas pracy
Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, w przypadku pracowników podmiotu leczniczego możesz przedłużyć wymiar czasu pracy do 12 godzin na dobę. Jak zastosować taki rozkład pracy?