podróż służbowa

Kiedy zaliczać do czasu pracy podróż służbową

Za podróż służbową uważa się wykonywanie na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Jak ją rozliczać?

odpoczynek po dyżurze

Kiedy udzielić pracownikowi odpoczynku po dyżurze

Pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia tego dyżuru. Sprawdź, jak w praktyce stosować tę zasadę.

czas pracy lekarzy

Uniknij błędów przy ustalaniu czasu pracy lekarzy

Co roku powtarzają się te same błędy w zakresie zatrudniania oraz organizacji pracy. Jakie nieprawidłowości są najczęstsze i jak można ich uniknąć, aby nie narazić się na wysokie kary?

czas pracy lekarzy

Uniknij naruszania czasu pracy lekarzy

Placówki medyczne notoryczne naruszają czasu pracy pracowników medycznych i zastępują stosunek pracy umowami cywilno-prawnymi. Sprawdź, jakie zapisy w kontraktach posłużą wyeliminowaniu zarzutów dotyczących stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta przez dopuszczenie do pracy przemęczonego personelu.

ec8b887e1fdd82835468dbde71bed0e4e5d24e57-xlarge

Czas pracy w placówce – co jest najważniejsze

Problematyka czasu pracy pracowników zatrudnionych w ochronie zdrowia jest obecnie uregulowana w ustawie o działalności leczniczej. Nie ulega jednak wątpliwości, że regulacja ta nie jest pełna, stąd w sprawach nieuregulowanych, m.in. w kwestii wymiaru czasu pracy, stosujemy Kodeks pracy. Oto jak stosować podstawowy czas pracy.

lekarz na kontrakcie

Jak ustalać czas pracy lekarzy kontraktowych

Placówki zatrudniają lekarzy i pielęgniarki przeważnie na podstawie umowy o pracę. Taka forma zatrudnienia powoduje m.in. to, że są objęci określonymi w ustawie o działalności leczniczej przepisami dotyczącymi maksymalnych norm czasu pracy oraz obowiązkowych przerw w pracy. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku samozatrudnienia?

rekompensata nadgodzin

Kiedy rekompensować pracownikom nadgodziny

Jeżeli z końcem okresu rozliczeniowego nie oddaliśmy pracownikowi czasu wolnego za nadgodziny, musimy wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie. Sprawdź, jakie jeszcze masz obowiązki dotyczące rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Oto one.

przerwa w pracy

Jak sprawnie zorganizować przerwę w pracy

W niektórych przypadkach wewnętrzne ustalenia mogą określać sposób, w jaki pracownicy będą zobowiązani korzystać z 15-minutowej przerwy w pracy. Mogą np. ograniczać możliwość opuszczania w tym czasie zakładu pracy.

odpoczynek dobowy

Jak udzielać odpoczynków dobowych i tygodniowych

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu w podmiocie leczniczym należy zapewnić odpowiedniej długości odpoczynek dobowy i tygodniowy. Zasady udzielania tych odpoczynków nie są jednak jednolite względem wszystkich pracowników. Na to, jak ich udzielać, ma również wpływ organizacja pracy pracowników.

normy czas pracy

Trzeba przestrzegać norm czasu pracy

Normy czasu pracy obowiązujące w podmiotach leczniczych są inne niż u „zwykłych” pracodawców. Każdy z podmiotów, niezależnie od formy prawnej, musi się do nich stosować.