
Czas pracy w regulaminie pracy – jak go uregulować
Problematykę czasu pracy i urlopów wypoczynkowych w placówce medycznej możesz opisać w prawie wewnątrzzakładowym. Najważniejszym aktem z tego zakresu będzie regulamin pracy. Co z nim zawrzeć?

Jak organizować dyżury medyczne w placówce
Dyżur medyczny może być pełniony w placówce przeznaczonej dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, czy prawidłowo go rozliczasz.

Szkolenia – kiedy zaliczany je do czasu pracy
Pracownicy często są kierowani na różnego rodzaju kursy i szkolenia zawodowe, które często odbywają się o różnych porach dnia. Kiedy zaliczać ten czas do czasu pracy, a kiedy tak nie postępować?

Pracownicy niedyżurujący – zasady udzielania odpoczynków
Pracownik ma prawo w każdej dobie do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin odpoczynku tygodniowego. Pamiętaj o tych regułach.

Podstawowy system czasu pracy – jak go stosować
Pracowników podmiotów leczniczych obowiązuje skrócony czas pracy. Ten przywilej nie obejmuje jednak pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych. Jak stosować te zasady w praktyce?

Kto może wykonywać pracę zadaniowo
W placówce medycznej możesz stosować zadaniowy czas pracy. Możesz nim objąć przede wszystkim pielęgniarki środowiskowe, kapelana, pracownika służby bhp, inspektora ochrony radiologicznej, pracownika ds. obronności, pełnomocnika ds. systemu zarządzania czy pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych. Sprawdź, jak to robić w praktyce.

Kiedy zaliczać do czasu pracy podróż służbową
Za podróż służbową uważa się wykonywanie na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Jak ją rozliczać?

Kiedy udzielić pracownikowi odpoczynku po dyżurze
Pracownikowi pełniącemu dyżur medyczny 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy powinien być udzielony bezpośrednio po zakończeniu pełnienia tego dyżuru. Sprawdź, jak w praktyce stosować tę zasadę.

Uniknij błędów przy ustalaniu czasu pracy lekarzy
Co roku powtarzają się te same błędy w zakresie zatrudniania oraz organizacji pracy. Jakie nieprawidłowości są najczęstsze i jak można ich uniknąć, aby nie narazić się na wysokie kary?

Uniknij naruszania czasu pracy lekarzy
Placówki medyczne notoryczne naruszają czasu pracy pracowników medycznych i zastępują stosunek pracy umowami cywilno-prawnymi. Sprawdź, jakie zapisy w kontraktach posłużą wyeliminowaniu zarzutów dotyczących stworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta przez dopuszczenie do pracy przemęczonego personelu.