Telepraca

Kto może wykonywać telepracę w placówce

Standardową sytuacją jest wykonywanie pracy przez osoby zatrudnione w placówce medycznej w siedzibie placówki lub innej jej stacjonarnej jednostce organizacyjnej. W pewnych przypadkach istnieje jednak możliwość pracy zdalnej na rzecz placówki - w formie telepracy. Sprawdź, jakich sytuacji to dotyczy.

zadaniowy system pracy

Kto może pracować w systemie zadaniowym

Placówka medyczna zatrudnia pracowników na różnych stanowiskach, w tym pracowników medycznych. Obowiązują ich inne normy czasu pracy niż ogół zatrudnionych. Sprawdź, czy dla tych pracowników można wprowadzić zadaniowy czas pracy.

gabinet rehabilitacji

Jak organizować zastępstwa lekarzy w poradni rehabilitacyjnej

Gdy musisz stworzyć nowy harmonogram pracy poradni rehabilitacyjnej , np. z powodu choroby lekarza, pamiętaj, że należy tę zmianę zgłosić w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji . Sprawdź, co jeszcze jest niezbędne.

Jak udzielać zaległego urlopu pracownikom placówki medycznej

Jak udzielać zaległego urlopu pracownikom placówki medycznej

Mimo że pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w całości w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo, nie zawsze jest to możliwe. Niewykorzystany urlop nie przepada – staje się zaległym urlopem i przechodzi na kolejny rok. Poznaj odpowiedzi na praktyczne wątpliwości, które może mieć placówka medyczna z tą specyficzną formą urlopu.

  Harmonogramy dyżurów – poznaj planowane zmiany

Harmonogramy dyżurów – poznaj planowane zmiany

Problemy kadrowe w ochronie zdrowia zainicjowały prace nad zmianami dwóch rozporządzeń, a ściślej rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Sprawdź, jaki jest cel planowanych zmian.

kto może podpisać klauzulę opt-out

Sprawdź, kto może podpisać klauzulę opt-out

Pracownicy, którzy wykonują zawód medyczny mogą po wyrażeniu zgody (tzw. klauzula opt-out) świadczyć pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin na tydzień. Mogą również cofnąć taką zgodę w każdej chwili. Dowiedz się, jakich zasad w tej kwestii musi przestrzegać kierownik placówki medycznej.

  Jak organizować pracę bez klauzul opt-out

Jak organizować pracę bez klauzul opt-out

W przypadku niektórych placówek medycznych masowe wypowiadanie klauzul paraliżuje normalną pracę części oddziałów szpitalnych. Jak mają sobie poradzić dyrektorzy z zapewnieniem właściwej liczby personelu? Jak ustalać harmonogramy, po jakie narzędzia mogą sięgnąć w sytuacji, gdy lekarze będą wypowiadać klauzule opt-out?

1550f76491fd4d0fbdf986dc553ca51e9fc19d76-xlarge

Czy właściwe planujesz urlopy

Personel placówki medycznej zatrudniony na podstawie umów o pracę ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. Urlopu takiego udzielasz zazwyczaj na podstawie planu urlopów. Sprawdź, dlaczego właściwe sporządzenie tego dokumentu jest istotne z punktu widzenia zapewnienia normalnego toku pracy.

czas pracy elektroradiologów

Czy elektroradiolog może wykonywać nadgodziny

Elektroradiolodzy do 2014 roku korzystali z krótszego czasu pracy. Narażenie na promieniowanie jonizujące uległo jednak znacznemu zmniejszeniu i zniesiono ten przywilej. Sprawdź, czy ta grupa zawodowa może wykonywać nadgodziny.

1621854e09ceb77d12b76af3e2cb8b9ddd11febf-xlarge

Komu możesz zlecać dyżury telefoniczne

Czy zlecenie dyżuru pod telefonem pielęgniarce czy położnej jest możliwe? A jeżeli tak, to jakie wynagrodzenie przysługuje za dyżur pod telefonem pielęgniarkom z wyższym wykształceniem, a jakie pielęgniarkom bez takiego wykształcenia? Sprawdź, jak wypłacać wynagrodzenie za czas takiego dyżuru.