12a5f77bb452fa7ae31862990afd893abb82bfaa-xlarge

Jak ustalać czas pracy pielęgniarek

W jednej z placówek często zdarza się, że po przygotowaniu grafiku pracy pielęgniarek, przełożona dzwoni i informuje o wpisaniu dodatkowego dyżuru, np. w dniu, gdy pielęgniarka już sobie coś zaplanowała, np. wizytę u lekarza. Podobnie robi, zamieniając pielęgniarkom dyżury dzienne i nocne, za które mają dodatek do pensji. Czy ma prawo tak postępować?

28163b52db075ebfba77465b0c0c754d6e456671-xlarge

Jakie umowy na dyżury rezydentów zawierać

Wybór formy umowy o pełnienie dyżurów nie może być całkowicie dowolny. Jakich zasad musi się trzymać kierownik jednostki prowadzącej specjalizację lub staż kierunkowy?

czas pracy

Jak wliczać dyżury do wypłaty za urlop

Problemy z wliczaniem średniej dyżurowej do wynagrodzenia lekarza pojawiają się przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop, czas odbywania specjalizacji poza placówką oraz nieobecność w pracy, za które lekarz zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak zatem je ustalać?

elastyczny czas pracy

Czy skorzystasz na elastycznym czasie pracy

Przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników możesz przedłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy w placówce medycznej do 12 miesięcy. Dowiedz się, jak stosować to korzystne rozwiązanie.

czas pracy

Czas pracy w regulaminie pracy – jak go uregulować

Problematykę czasu pracy i urlopów wypoczynkowych w placówce medycznej możesz opisać w prawie wewnątrzzakładowym. Najważniejszym aktem z tego zakresu będzie regulamin pracy. Co z nim zawrzeć?

81e268c45132470708dff109a2a920df1d353906-xlarge

Jak organizować dyżury medyczne w placówce

Dyżur medyczny może być pełniony w placówce przeznaczonej dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych. Sprawdź, czy prawidłowo go rozliczasz.

41cd76346a7bc78073e90d4e8bbc9fe9ad4cd7d8-xlarge

Szkolenia – kiedy zaliczany je do czasu pracy

Pracownicy często są kierowani na różnego rodzaju kursy i szkolenia zawodowe, które często odbywają się o różnych porach dnia. Kiedy zaliczać ten czas do czasu pracy, a kiedy tak nie postępować?

pracownicy niedyżurujący

Pracownicy niedyżurujący – zasady udzielania odpoczynków

Pracownik ma prawo w każdej dobie do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku oraz w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin odpoczynku tygodniowego. Pamiętaj o tych regułach.

Podstawowy system czasu pracy

Podstawowy system czasu pracy – jak go stosować

Pracowników podmiotów leczniczych obowiązuje skrócony czas pracy. Ten przywilej nie obejmuje jednak pracowników technicznych, obsługi i gospodarczych. Jak stosować te zasady w praktyce?

praca zadaniowa

Kto może wykonywać pracę zadaniowo

W placówce medycznej możesz stosować zadaniowy czas pracy. Możesz nim objąć przede wszystkim pielęgniarki środowiskowe, kapelana, pracownika służby bhp, inspektora ochrony radiologicznej, pracownika ds. obronności, pełnomocnika ds. systemu zarządzania czy pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych. Sprawdź, jak to robić w praktyce.