Jak wliczać dyżury do wypłaty za urlop

Problemy z wliczaniem średniej dyżurowej do wynagrodzenia lekarza pojawiają się przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia za urlop, czas odbywania specjalizacji poza placówką oraz nieobecność w pracy, za które lekarz zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak zatem je ustalać?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Szczegółowe zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego określono w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej rozporządzenie urlopowe).
Niemniej jednak, w razie jakichkolwiek wątpliwości przy interpretacji przepisów tego rozporządzenia, kieruj się ogólną zasadą, zgodnie z którą za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby nie korzystał z urlopu. Zasada ta będzie pomocna przy rozstrzygnięciu problemu związanego z wliczaniem średniej dyżurowej do wynagrodzenia za czas urlopu lekarza. Przepisy rozporządzenia urlopowego nie regulują bowiem kwestii wliczania do wynagrodzenia za czas urlopu wynagrodzenia należnego lekarzowi z tytułu pełnionych dyżurów medycznych.
Czytaj pozostałe teksty na temat czasu pracy w ochronie zdrowia w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.