
Badania lekarskie: kiedy lekarz specjalista może zmienić skierowanie na badania
Czy możliwe jest anulowanie skierowania na leczenie specjalistyczne w szpitalu z powodu zmiany jego treści? Jak wygląda to w przypadku skierowania w wersji papierowej?

Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz
Zwolnienie lekarskie z reguły obejmuje okres począwszy od dnia badania, albo dnia bezpośrednio następującego po dniu badania, i wyznacza go na przyszłość. Niemniej jednak lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Jakie są regulacje orzekania o czasowej niezdolności do pracy? Kiedy pacjent otrzyma zasiłek chorobowy?

Nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na leki psychotropowe – co się zmieniło
Nowe zasady dotyczące środków odurzających i substancji psychotropowych zmienią sposób, w jaki pacjenci otrzymują recepty na leki. Zgodnie z nowymi przepisami lekarze będą dokładniej weryfikować recepty, a w niektórych przypadkach także osobiście badać pacjentów przed ich wystawieniem. Jakie konkretnie zmiany wprowadzono i co to oznacza dla placówek medycznych?

Nowe zasady wystawiania e-recept: resort zdrowia przedłuża okres przejściowy do końca czerwca
Resort zdrowia wydłużył okres przejściowy na wdrożenie zmian prawnych do końca czerwca. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wyrażało obawy w piśmie do minister zdrowia, w którym było przeciwko obciążaniu lekarzy dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi.

Procedura i regulacje dotyczące wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich (eZLA)
Procedurę orzekania o niezdolności do pracy regulują przepisy powszechnie obowiązującego prawa i odstąpienie od wymogów formalnych wynikających z tych przepisów może skutkować zakwestionowaniem orzeczenia przez płatnika składek (pracodawcę) albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?
Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

Najnowsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept
Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikalne numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów.

Kiedy i jak można przerwać zwolnienie lekarskie
Kiedy pacjent jest chory, a lekarz wystawia mu zwolnienie lekarskie, ma czas na regenerację. Czy i kiedy można przerwać takie zwolnienie? Sprawdź, co lekarz powinien wiedzieć o możliwości wcześniejszego powrotu do pracy pacjenta – od procedur do konsekwencji finansowych.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich
Zwolnienie lekarskie stanowi dowód okresu niezdolności do wykonywania pracy. Procedury związane z wystawianiem tego dokumentu są ściśle uregulowane, a jednym z przełomowych kroków w tym obszarze było wprowadzenie od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Poznaj szczegółowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich.

Wystawianie e-recept podczas teleporad: ograniczenia i nadużycia a przyszłość systemu zdrowia
Czy pacjentowi można wystawić e-receptę na wszelkie rodzaje produktów leczniczych podczas teleporady? Czy są albo planowane będą jakieś ograniczenia w tym zakresie? W naszej przychodni ma odbyć się kontrola i chcemy się do niej przygotować.