Szkolenie lekarzy

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?

Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

recepta

Najnowsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept

Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikalne numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów.

zwolnienie lekarskie

Kiedy i jak można przerwać zwolnienie lekarskie

Kiedy pacjent jest chory, a lekarz wystawia mu zwolnienie lekarskie, ma czas na regenerację. Czy i kiedy można przerwać takie zwolnienie? Sprawdź, co lekarz powinien wiedzieć o możliwości wcześniejszego powrotu do pracy pacjenta – od procedur do konsekwencji finansowych.

zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich

Zwolnienie lekarskie stanowi dowód okresu niezdolności do wykonywania pracy. Procedury związane z wystawianiem tego dokumentu są ściśle uregulowane, a jednym z przełomowych kroków w tym obszarze było wprowadzenie od 1 grudnia 2018 r. wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Poznaj szczegółowe zasady wystawiania zwolnień lekarskich.

leki refundowane

Wystawianie e-recept podczas teleporad: ograniczenia i nadużycia a przyszłość systemu zdrowia

Czy pacjentowi można wystawić e-receptę na wszelkie rodzaje produktów leczniczych podczas teleporady? Czy są albo planowane będą jakieś ograniczenia w tym zakresie? W naszej przychodni ma odbyć się kontrola i chcemy się do niej przygotować.

zwolnienie lekarskie wstecz

Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz

Zwolnienie lekarskie z reguły obejmuje okres począwszy od dnia badania, albo dnia bezpośrednio następującego po dniu badania, i wyznacza go na przyszłość. Niemniej jednak lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Jakie są regulacje orzekania o czasowej niezdolności do pracy? Kiedy pacjent otrzyma zasiłek chorobowy?

Teleporada

Wystawianie e-ZLA podczas teleporady a kontrole ZUS – najczęstsze problemy

Podczas pandemii COVID-19, szczególnie kiedy obowiązywał ścisły lockdown, lekarze wystawiali e-ZLA podczas teleporady. W tym przypadku problemem była ograniczona możliwość oceny rzeczywistego stanu zdrowia pacjenta. Sprawdź, co ostatnio kwestionuje ZUS w odniesieniu do takich zwolnień.

e-recepta

E-recepta, e-skierowanie, EDM – nowe wymagania dla podmiotów leczniczych

Już pół roku obowiązują zaktualizowane wymagania techniczne i funkcjonalne dla e-recepty, e-skierowania i elektronicznej dokumentacji medycznej opracowane przez Centrum e-Zdrowia. Czy znasz wszystkie swoje obowiązki w tym zakresie?

e-skierowania

E-skierowania na wewnętrzne procedury – czy musisz je wystawiać

Czy e-skierowania trzeba wystawiać na badania we własnej przychodni, jeśli są one później rozliczane z NFZ w ramach wizyty kontrolnej? Jak postąpić w przypadku badań, które lekarz wykonuje u pacjenta pierwszorazowego? Oto odpowiedzi na te pytania.

rehabilitacja

Elektroniczne skierowania na rehabilitację leczniczą

Skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach NFZ od 10 stycznia 2022 r. przybrało postać elektroniczną. Tym samym poszerzono katalog świadczeń, na które są wystawiane skierowania w formie elektronicznej. Sprawdź!