Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz

/appFiles/site_102/images/autor/3vCO57rowjVESiz.jpeg

Autor: Marta Bogusiak

Dodano: 12 czerwca 2023
Czy istnieje możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego wstecz

Zwolnienie lekarskie z reguły obejmuje okres począwszy od dnia badania, albo dnia bezpośrednio następującego po dniu badania, i wyznacza go na przyszłość. Niemniej jednak lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Jakie są regulacje orzekania o czasowej niezdolności do pracy? Kiedy pacjent otrzyma zasiłek chorobowy?

  • Zwolnienie lekarskie zwykle jest wydawane na okres niezdolności do pracy pacjenta, począwszy od dnia badania do przewidywanego dnia powrotu do zdrowia. W niektórych przypadkach data początku niezdolności do pracy może różnić się od daty wystawienia dokumentu.

  • Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie „na przyszłość” w określonych sytuacjach, na przykład gdy bezpośrednio po dniu badania występują dni wolne od pracy lub jeśli badanie odbywa się podczas już trwającej niezdolności do pracy. Nie może jednak wystąpić ono później niż czwarty dzień po dniu badania.

  • W niektórych sytuacjach, lekarz może wystawić zwolnienie wstecz, pokrywające okres do trzech dni przed dniem badania. Te zasady są jednak bardziej elastyczne dla lekarzy psychiatrów.

  • Czytaj też:

Zaświadczenie lekarskie lekarz zwykle wystawia na okres, w którym pacjent, ze względu na stan zdrowia swojego lub członka rodziny, nie powinien chodzić do pracy. Pierwszym dniem zwolnienia jest dzień badania, a końcowym jest przewidywany dzień powrotu do zdrowia, lub w przypadku niezdolności do przewidzenia tego dnia, zwolnienie jest wystawiane na okres nie dłuższy niż do dnia wymaganego do przeprowadzenia kolejnej oceny stanu zdrowia. Jednak czasami dzień początku niezdolności do pracy wskazany na zwolnieniu może różnić się od dnia wystawienia dokumentu. Kiedy może się tak zdarzyć?

Jak i kiedy wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie może być wydane "na przyszłość", czyli na okres po dniu badania, w następujących sytuacjach:

1) jeśli bezpośrednio po dniu badania występują dni wolne od pracy, to dzień rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego może być pierwszym dniem roboczym;

2) jeśli badanie przeprowadzane jest podczas wcześniej orzeczonej czasowej niezdolności do pracy i wyniki badania sugerują, że niezdolność ta będzie trwać dłużej – wtedy kolejny okres zwolnienia zaczyna się tuż po zakończeniu obecnego e-ZLA.

Pamiętaj jednak, że okres orzeczonej niezdolności do pracy nie może wystąpić później niż czwarty dzień po dniu badania.

Kiedy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz

Czasem okres orzeczonej czasowej niezdolności do pracy może obejmować również okres wsteczny – nie dłuższy jednak niż 3 dni przed dniem badania. Takie zwolnienie wsteczne może być wydane tylko, gdy wyniki badania pacjenta dowodzą, że w tym okresie był on bezsprzecznie niezdolny do pracy. Zwykle taka sytuacja wynika z badania podmiotowego – informacji przekazanych przez pacjenta. Okoliczności, które doprowadziły do wystawienia zwolnienia wstecznego, powinny być potwierdzone odpowiednimi wpisami do dokumentacji medycznej i mogą podlegać kontroli ZUS.

Zwolnienie psychiatryczne z datą wsteczną

Lekarze psychiatrzy mają większą elastyczność w tym zakresie. Okres orzeczonej przez nich czasowej niezdolności do pracy może obejmować dłuższy okres niż 3 dni wstecz. Przepisy nie określają jednak, jak daleko wstecz może sięgać zwolnienie psychiatryczne. Wymaga ono jednak spełnienia warunku w postaci stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność pacjenta do oceny swojego postępowania w okresie, na który zostało wydane zwolnienie. Te okoliczności muszą być potwierdzone wpisami do historii choroby.

Zwolnienie lekarskie w czasie pobytu w szpitalu: kiedy lekarz może je wystawić

Również zwolnienie lekarskie potwierdzające okres pobytu pacjenta w szpitalu lub innej placówce zapewniającej całodobową opiekę medyczną podlega odmiennym zasadom. Takie zwolnienie, na cały okres pobytu, liczony od dnia przyjęcia do dnia wypisu, należy wystawić nie później niż w dniu wypisania pacjenta, chyba że pobyt w placówce trwa dłużej niż 14 dni. W takim przypadku, zwolnienia należy wystawiać co 14 dni, a ostatnie w dniu wypisu.

Przepisy przewidują także, że na wniosek pacjenta, zaświadczenie może być wystawione również później – ale zawsze musi ono potwierdzać faktyczny okres pobytu w placówce medycznej.

Jeżeli po wypisie nadal istnieją powody do kontynuowania e-ZLA, powinno ono być wystawione według zasad ogólnych.

Wystawianie zwolnienia: kiedy chory pracownik może otrzymać zwolnienie

Pamiętaj, że zwolnienie powinno zawsze być wydane po przeprowadzeniu procedur diagnostyczno-leczniczych i należy je odpowiednio udokumentować w indywidualnej dokumentacji medycznej.

Przy orzekaniu należy uwzględnić wszystkie okoliczności istotne do oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu, które skutkują czasową niezdolnością do pracy ubezpieczonego, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy.

Okres niezdolności do pracy jest zawsze wskazywany na zwolnieniu i powinien być również wskazany w dokumentacji medycznej.

Zaświadczenie lekarskie wystawiane jest zazwyczaj od dnia przeprowadzenia badania do przewidywanego dnia powrotu do zdrowia.  

Możliwe jest wystawienie zwolnienia wstecz, które obejmuje okres do trzech dni przed dniem badania. Wymaga to jednak udowodnienia, że pacjent był niezdolny do pracy w tym czasie.

Lekarze psychiatrzy mogą wystawiać zwolnienie obejmujące dłuższy okres niż trzy dni wstecz, pod warunkiem stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność pacjenta do oceny własnego postępowania.

Jeśli chodzi o pobyt w szpitalu, zaświadczenie powinno być wystawione nie później niż w dniu wypisania pacjenta, a jeśli pobyt trwa dłużej niż 14 dni, zaświadczenia należy wystawiać co 14 dni. Jeśli po wypisie nadal istnieją powody do kontynuowania zwolnienia, powinno być ono wystawione zgodnie z zasadami ogólnymi.

Autor: Marta Bogusiak
Słowa kluczowe:
e-ZLA

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy