Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

Rozliczenia z NFZ

Jak rozliczać nadwykonania w czasie epidemii

Nowe zasady rozliczania przez NFZ nadwykonań to jedna z ważnych zmian wynikających z ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Sprawdź, jakie konsekwencje dla placówek ma ta zmiana.

Lekarz 1

Jakie są zasady ustalania czasu izolacji przez lekarza POZ

Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje, które nakładają obowiązki na lekarzy POZ, w tym związane z koniecznością przedłużenia izolacji pacjenta.

Walka z Covid

Co zawiera nowa strategia walki z COVID-19

Likwidacja szpitali jednoimiennych i stworzenie w ich miejsce trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego oraz włączenie do systemu testowania lekarzy POZ, a także rozbudowa sieci mobilnych punktów wymazowych to najważniejsze założenia jesiennej strategii walki z pandemią COVID-19. Sprawdź, jak po nowemu przebiega walka z  koronawirusem.

Wymogi sanepidu i kontrole

obowiązek terapeutyczny

Kiedy ustaje obowiązek terapeutyczny

Dla bliskich pacjentów, u których stwierdzono ustanie czynności mózgu, odłączenie pacjenta od aparatury jest trudnym przeżyciem, gdyż śmierć obejmuje tkanki i układy w różnym czasie. Dlatego tak ważne jest dokładne poinformowanie bliskich o całej procedurze. Sprawdź, kiedy kończy się obowiązek terapeutyczny.

Opieka

Jak dbać o wysoką jakość świadczeń

Udzielając świadczeń zdrowotnych w placówce medycznej, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej jakości. Oprócz ustawowych wytycznych, powinieneś opracować i stosować procedury. Sprawdź, co może Ci w tym pomóc.

sanepid

Jak się przygotować do kontroli sanepidu

Dobre przygotowanie się na wizytę sanepidu pozwoli nie tylko na wychwycenie różnych niedociągnięć, które mogłyby ewentualnie wzbudzić zastrzeżenia kontrolujących , lecz także sprawi, że kontrola nie będzie aż tak stresująca i proces wizytacji przebiegnie sprawnie. Jak zatem osiągnąć taki stan?

Akredytacja i ISO

norma ISO

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

Tzw. struktura wysokiego stopnia wprowadziła identyczne definicje i układ dla wszystkich systemów zarządzania ISO. Wpływa to znacząco na przejrzystość i zrozumienie norm oraz powoduje, że proces wdrożenia i certyfikacji zintegrowanej jest bardziej efektywny. Na co zwrócić uwagę, decydując się na wdrożenie ISO?

mierniki w jakości

W analizie wyników placówki warto stosować mierniki

Jakość w placówkach medycznych trzeba monitorować i oceniać na każdym etapie realizacji usługi. Mogą w tym pomóc specjalnie opracowane mierniki i wskaźniki. Sprawdź, jak je wykorzystać w praktyce.

jakość

System Zarządzania Jakością – co zyskasz po wdrożeniu

Co prawda większość organizacji zaczyna myśleć o wdrożeniu ISO dopiero w momencie, gdy zaczynają wymagać tego zleceniodawcy czy potencjalni zleceniodawcy, ale są też podmioty medyczne, które nie czekają, aż pojawią się problemy. Sprawdź, dlaczego jakość to wartość strategiczna i jak ją wykorzystać w budowie przewagi konkurencyjnej.