Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

koronawirus

Lekarze na kwarantannie a odpowiedzialność karna

Ostatnio coraz częściej słyszy się o konieczności zamykania oddziałów placówek medycznych w związku ze stwierdzeniem obecności koronawirusa. W takich przypadkach decyzja sanepidu dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W konsekwencji personel medyczny nie może opuszczać oddziału przez 14 dni. Czy pracodawca może odpowiadać karnie za zmuszenie lekarza do pracy?

test na koronawirusa

Jakie prawa pracownicze mają lekarze w czasie epidemii

W stanie epidemii trwającym w Polsce od 20 marca 2020 r. praca lekarzy jest szczególnie cenna i deficytowa. Zarówno lekarze zatrudnieni na umowę o pracę, jak i na kontrakty, mogą liczyć na różne formy ochrony prawnej ich pracy, jak i nowe obowiązki, które mogą być na nich nałożone. Oto szczegóły.

epidemiolog

Jakie zadania ma epidemiolog szpitalny w czasie epidemii koronawirusa

Nadzór nad procedurami zapewniającymi ochronę przed zakażeniami szpitalnymi to jedno z głównych zadań epidemiologa szpitalnego. Co jeszcze należy do obowiązków takiej osoby, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa? 

Wymogi sanepidu i kontrole

Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r.

Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. – polecamy nową książkę

W Twojej placówce zjawia się kontroler sanepidu i rozpoczyna kontrolę. Budzi to Twój strach i obawę o wynik kontroli. Nowa książka pt. „Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. Praktyczne porady i wytyczne do procedur” daje Ci skutecznie narzędzia do wykorzystania w toku kontroli.

Kontrola Sanepidu

Jak się zmienią kompetencje sanepidu

Zadania i zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sposób szczegółowy określa ustawa, która już wkrótce ma się zmienić. Co nowego w zakresie funkcjonowania tej instytucji przewidział ustawodawca? Poznaj najważniejsze rozwiązania.

Leki

Antybiotyki - jak zapewnić bezpieczeństwo

Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi, a w placówkach dochodzi do nadużywania i złego stosowania antybiotyków – takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK. Co w związku z tym mogą zmienić menedżerowie?

Akredytacja i ISO

ryzyko

Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania ryzykiem

Pacjenci, z którymi stykasz się na co dzień, mogą być nosicielami poważnych chorób. Nie bez znaczenia są też warunki sanitarno-higieniczne w gabinecie. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko przeniesienia infekcji.

  Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO

Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO

Uzyskanie certyfikatu to ważne wydarzenie w życiu placówki medycznej. To powód do dumy, który powinno się zaprezentować na zewnątrz. Jak zatem korzystać ze znaku certyfikacji?

  Jak kontrolować jakość w placówce

Jak kontrolować jakość w placówce

Zarządzanie jakością w placówce medycznej nierozerwalnie wiąże się z określeniem wyraźnych celów jakościowych, a następnie kontrolą ich realizacji. Jeśli myślisz poważnie o jakości, nie możesz jedynie „kupić” sobie certyfikatu jakości. Dowiedz się, jak szukać odpowiedzi na pytanie, czym jest jakość, w jaki sposób zapewnić tę jakość, jakim kosztem i jaki efekt tych działań będzie zadowalający?