Prowadzenie placówki medycznej wiąże się z regularnymi kontrolami ze strony sanepidu. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo higieniczne i prawidłowo opracować procedury sanitarne.

Zapobieganie zakażeniom

Pozew za błędy medyczne

Jak minimalizować ryzyko pozwu za zakażenie

Do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym. Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zwiększone ryzyko takiego zdarzenia występuje na terenie placówek medycznych, co dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności cywilnoprawnej zarządzanego podmiotu.

lekarze

Ponowne otwarcie gabinetów lekarskich – zalecenia i zagrożenia

Lekarze prowadzący małe gabinety, nie mając dostępu do testów na koronawirusa, nie zdiagnozują pacjenta ani personelu, dlatego indywidualnie podejmują decyzje o ponoszeniu ryzyka. Najczęściej jednak decydują o zamknięciu działalności, by nie narażać ani lekarzy, ani rejestratorek. Jak bezpiecznie wracać do pracy?

termometr

Czy możesz testować pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem

W Internecie dostępne są m.in. szybkie testy do wykrywania antygenów IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2. Czy pracodawca może zastosować taki środek prewencyjny przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

Wymogi sanepidu i kontrole

Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r.

Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. – polecamy nową książkę

W Twojej placówce zjawia się kontroler sanepidu i rozpoczyna kontrolę. Budzi to Twój strach i obawę o wynik kontroli. Nowa książka pt. „Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. Praktyczne porady i wytyczne do procedur” daje Ci skutecznie narzędzia do wykorzystania w toku kontroli.

Kontrola Sanepidu

Jak się zmienią kompetencje sanepidu

Zadania i zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sposób szczegółowy określa ustawa, która już wkrótce ma się zmienić. Co nowego w zakresie funkcjonowania tej instytucji przewidział ustawodawca? Poznaj najważniejsze rozwiązania.

Leki

Antybiotyki - jak zapewnić bezpieczeństwo

Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi, a w placówkach dochodzi do nadużywania i złego stosowania antybiotyków – takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK. Co w związku z tym mogą zmienić menedżerowie?

Akredytacja i ISO

jakość

System Zarządzania Jakością – co zyskasz po wdrożeniu

Co prawda większość organizacji zaczyna myśleć o wdrożeniu ISO dopiero w momencie, gdy zaczynają wymagać tego zleceniodawcy czy potencjalni zleceniodawcy, ale są też podmioty medyczne, które nie czekają, aż pojawią się problemy. Sprawdź, dlaczego jakość to wartość strategiczna i jak ją wykorzystać w budowie przewagi konkurencyjnej.

ryzyko

Dlaczego warto wdrożyć system zarządzania ryzykiem

Pacjenci, z którymi stykasz się na co dzień, mogą być nosicielami poważnych chorób. Nie bez znaczenia są też warunki sanitarno-higieniczne w gabinecie. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko przeniesienia infekcji.

  Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO

Jak właściwie stosować znak certyfikacji ISO

Uzyskanie certyfikatu to ważne wydarzenie w życiu placówki medycznej. To powód do dumy, który powinno się zaprezentować na zewnątrz. Jak zatem korzystać ze znaku certyfikacji?