Opieka SOR

Zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Zgodnie z projektowanymi przepisami, po przeprowadzeniu triażu w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), będzie można odesłać pacjenta do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Warto również zauważyć, że karta leczenia szpitalnego zostanie zastąpiona kartą segregacji medycznej. Poznaj szczegóły proponowanych zmian.

ap-kolce

Harmonogramy przyjęć w AP-KOLCE – jak je aktualizować

Świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych innych niż szpitalne udziela się każdego dnia, zgodnie z harmonogramem przyjęć prowadzonym przez placówkę medyczną, która podpisała umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. Sprawdź, jakie są wytyczne co do prowadzenia tego harmonogramu.

Opieka onkologiczna

Nowy model organizacji opieki onkologicznej: rusza Krajowa Sieć Onkologiczna

Od 20 kwietnia 2023 br. obowiązuje ustawa z 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej. Na jej podstawie zmieni się model organizacji opieki onkologicznej, który ma za zadanie usprawnić system udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Sprawdź szczegóły.

Usługi Medyczne

Które świadczenia medyczne znajdą się poza siecią szpitali

Resort zdrowia planuje rozliczanie 12 kolejnych procedur poza ryczałtem tzw. sieci szpitali. W konsekwencji kolejne świadczenia zdrowotne będą mogły być udzielane pacjentom bez limitów. Sprawdź, co jest planowane.

Leczenie bólu

Nowy standard ambulatoryjnego leczenia bólu

Nowy standard leczenia bólu ma pomóc pacjentom i być dla nich gwarancją prawa do leczenia bólu niezależnie od jego przyczyny. Dowiedz się, w jaki sposób i w jakim terminie placówki medyczne muszą się dostosować do nowych przepisów.

badanie na cukrzycę

Nowe wytyczne dla POZ dotyczące leczenia cukrzycy

Cukrzyca powinna być diagnozowana w POZ – tak stanowią nowe wytyczne leczenia cukrzycy rekomendowane przez konsultantów krajowych. Wskazują też, że niedopuszczalne jest kierowanie pacjenta z podejrzeniem cukrzycy do poradni diabetologicznej, ponieważ diagnostyka oraz leczenie pacjenta są możliwe w POZ. Poznaj najważniejsze punkty wytycznych.

Badanie tomografem

Kiedy lekarz POZ może skierować pacjenta na TK płuc

Lekarz POZ, aby pogłębić diagnostykę, może kierować pacjenta na badanie tomografii komputerowej płuc od 1 października 2022 r. Skierowanie może wystawić po stwierdzeniu nieprawidłowości w badaniu radiologicznym klatki piersiowej. Sprawdź, jakie z tym wiążą się obowiązki.

NFZ

Uszczuplenie budżetu NFZ – czym będzie skutkowało dla placówek medycznych  

Przesunięcie finansowania świadczeń medycznych z puli budżetu państwa na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia zakłada nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Co to oznacza dla placówek?

Sala szpitalna

Jakie zmiany wprowadzono w sieci szpitali

Głównym celem znowelizowanych przepisów określających szczegółowe kryteria kwalifikacji świadczeniodawców do poszczególnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej jest dostosowanie przepisów do aktualnej listy sieci szpitali. Oto szczegóły.

Poczekalnia

Listy oczekujących: jak je prowadzić, aby rozliczyć wszystkie świadczenia z NFZ

W Polsce każdy podmiot medyczny, który ma kontrakt z NFZ, musi prowadzić listy oczekujących. O kolejności przyjęcia pacjenta decyduje przede wszystkim stan jego zdrowia. Sprawdź, co musisz wiedzieć o prowadzeniu list oczekujących.