e-medycyna

Procedura i regulacje dotyczące wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich (eZLA)

Procedurę orzekania o niezdolności do pracy regulują przepisy powszechnie obowiązującego prawa i odstąpienie od wymogów formalnych wynikających z tych przepisów może skutkować zakwestionowaniem orzeczenia przez płatnika składek (pracodawcę) albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wdrożenie EDM

Wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej – poradnik dla szefów placówek medycznych

Cyfryzacja opanowała praktycznie całe życie człowieka. Z początkowej powściągliwości, a nawet lęku przed przeniesieniem wielu procedur i dokumentów do sieci, dotarliśmy obecnie do miejsca, w którym okazało się, że informatyzacja uratowała nam życie. Od chwili ogłoszenia pandemii, która objęła cały świat, to dzięki szeroko rozumianym komputerom możemy pracować, wymieniać dokumenty, prowadzić rozprawy. Nie inaczej sprawa się ma w ochronie zdrowia.

Szkolenie lekarzy

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?

Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

recepta

Najnowsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept

Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikalne numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów.

błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

Jak eliminować błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej  powinien zapewniać integralność jej treści i metadanych, a także nie pozwalać na wprowadzanie zmian przez osoby nieuprawnione. Wprowadzanie zmian może odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, jak unikać błędnych oznaczeń w EDM.

Lekarka tłumaczy coś pacjentowi

Identyfikacja pacjentów w szpitalach: nowe przepisy, opaski identyfikacyjne i bezpieczeństwo danych

Opaski identyfikacyjne w szpitalach. Temat znany i szeroko dyskutowany.  Dyskusję elektryzuje zwłaszcza fakt, że w opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw zgłoszonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości zawarto m.in. propozycję zmian identyfikacji hospitalizowanych pacjentów.

e-dokumentacja

Co sprawdzić przy wyborze systemu informatycznego

Wszystkie placówki medyczne muszą wdrożyć system obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System musi być zaprojektowany tak, aby chronić dane o pacjencie, jednocześnie umożliwiając upoważnionemu personelowi dostęp do potrzebnych informacji medycznych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, zamawiając to oprogramowanie.

wywiad z pacjentem

Lekarski wywiad z pacjentem – jak go przeprowadzić

Relacja lekarz – pacjent nazywana jest komunikacją kliniczną. Rozmowa z osobą chorą, z dolegliwościami fizycznymi, często w nie najlepszym stanie psychicznym czy obawiającą się o swoje zdrowie, to kontekst, który wpływa na przebieg wywiadu. Co zrobić, aby skutecznie przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem?

raporty pielęgniarskie

Raporty lekarskie i pielęgniarskie – czy zawsze musisz je prowadzić

Podmioty, które prowadzą dokumentację w postaci elektronicznej, nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji zbiorczej. Sprawdź, jakie ułatwienia w tym zakresie przewiduje rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Fałszowanie dokumentacji medycznej

Fałszowanie dokumentacji medycznej – jak nie dopuścić do tego czynu

Wzrost świadomości pacjentów o ich uprawnieniach powoduje, że obecnie dokumentacja medycznie staje się istotnym materiałem dowodowym. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podejść do jej wypełniania, co często ‒ z racji braku personelu medycznego ‒ nastręcza duże problemy. Sprawdź, jak ich uniknąć.