Szkolenie lekarzy

Szkolenia w zakresie dokumentacji medycznej. Jak definiować potrzeby?

Udzielanie świadczeń zdrowotnych i prowadzenie działalności leczniczej nieodłącznie wiąże się z koniecznością znajomości przepisów regulujących kwestie dokumentacji medycznej. Dowiedz się, jak – dzięki właściwie dobranym szkoleniom – poprawić jakość dokumentacji i efektywność pracy w opiece zdrowotnej.

recepta

Najnowsze zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept

Nowe przepisy od 1 listopada 2023 r. zakazują recept papierowych na leki z substancjami odurzającymi i psychotropowymi. Co więcej, unikalne numery na receptach weterynaryjnych to krok w walce z fałszerstwami. Poznaj ważne zmiany dla placówek medycznych i sprawdź, jak dostosować się do przepisów.

błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

Jak eliminować błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej  powinien zapewniać integralność jej treści i metadanych, a także nie pozwalać na wprowadzanie zmian przez osoby nieuprawnione. Wprowadzanie zmian może odbywać się tylko w wyjątkowych przypadkach. Dowiedz się, jak unikać błędnych oznaczeń w EDM.

Lekarka tłumaczy coś pacjentowi

Identyfikacja pacjentów w szpitalach: nowe przepisy, opaski identyfikacyjne i bezpieczeństwo danych

Opaski identyfikacyjne w szpitalach. Temat znany i szeroko dyskutowany.  Dyskusję elektryzuje zwłaszcza fakt, że w opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw zgłoszonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości zawarto m.in. propozycję zmian identyfikacji hospitalizowanych pacjentów.

e-dokumentacja

Co sprawdzić przy wyborze systemu informatycznego

Wszystkie placówki medyczne muszą wdrożyć system obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej. System musi być zaprojektowany tak, aby chronić dane o pacjencie, jednocześnie umożliwiając upoważnionemu personelowi dostęp do potrzebnych informacji medycznych. Radzimy, na co zwrócić uwagę, zamawiając to oprogramowanie.

wywiad z pacjentem

Lekarski wywiad z pacjentem – jak go przeprowadzić

Relacja lekarz – pacjent nazywana jest komunikacją kliniczną. Rozmowa z osobą chorą, z dolegliwościami fizycznymi, często w nie najlepszym stanie psychicznym czy obawiającą się o swoje zdrowie, to kontekst, który wpływa na przebieg wywiadu. Co zrobić, aby skutecznie przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentem?

raporty pielęgniarskie

Raporty lekarskie i pielęgniarskie – czy zawsze musisz je prowadzić

Podmioty, które prowadzą dokumentację w postaci elektronicznej, nie mają obowiązku prowadzenia dokumentacji zbiorczej. Sprawdź, jakie ułatwienia w tym zakresie przewiduje rozporządzenie o dokumentacji medycznej.

Fałszowanie dokumentacji medycznej

Fałszowanie dokumentacji medycznej – jak nie dopuścić do tego czynu

Wzrost świadomości pacjentów o ich uprawnieniach powoduje, że obecnie dokumentacja medycznie staje się istotnym materiałem dowodowym. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podejść do jej wypełniania, co często ‒ z racji braku personelu medycznego ‒ nastręcza duże problemy. Sprawdź, jak ich uniknąć.

Okołooperacyjna karta kontrolna

Okołooperacyjna karta kontrolna: zasady stosowania w szpitalach

Okołooperacyjna karta kontrolna, w której personel odnotuje wszystkie działania przy pacjencie, jest standardem we wszystkich szpitalach. Takie rozwiązanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa operowanych pacjentów i minimalizuje liczbę ewentualnych powikłań pooperacyjnych.

skanowanie

Skanowanie dokumentacji medycznej – czy stosujesz te zasady

Co robić z dokumentacją medyczną, która wciąż jest w postaci papierowej, czy należy ją skanować, czy może pozostawić w tej formie? O to często pytają zarządzający placówkami medycznymi. Oto wskazówki, jak postąpić, decydując się na digitalizację dokumentacji medycznej.