outsourcing

Co zyskasz, zlecając outsourcing e-dokumentacji medycznej

Zarówno przepisy krajowe, jak i unijne dopuszczają możliwość zlecenia przetwarzania danych osobowych podmiotowi zewnętrznemu, tzw. outsourcing e-dokumentacji medycznej. W takiej sytuacji konieczne jest jednak spełnienie kilku wymogów. Sprawdź, jakich.

Fizjoterapia

Fizjoterapia domowa – czy pacjent musi potwierdzić wykonanie zabiegu

Nowe przepisy przewidują, że potwierdzanie realizacji zabiegów fizjoterapeutycznych powinno się odbywać przez złożenie przez pacjenta podpisu w dokumentacji medycznej. Takie rozwiązanie dotyczy obecnie wyłącznie fizjoterapii domowej. Sprawdź, co jeszcze się zmieniło w tym zakresie.

diagnoza

W kierunku e-zdrowia – szanse i zagrożenia

Zwiększenie wykorzystania telemedycyny i cyfrowych technologii mobilnych to ważne wyzwania dla e-zdrowia. Mimo, że pierwsze działania w tym zakresie podjęto już ponad 17 lat temu, stan wdrożenia rozwiązań informatycznych w dziedzinie opieki zdrowotnej w Europie pozostaje wiele lat za innymi sektorami gospodarki. Poznaj szanse i zagrożenia związane z informatyzacją.

dokumentacja

Czy można prowadzić równocześnie dokumentację w postaci papierowej i elektronicznej

Od 1 stycznia 2021 r. po stronie podmiotów leczniczych powstał obowiązek prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. Czy można prowadzić w podmiocie równocześnie dokumentację w postaci elektronicznej i papierowej? Czy istnieją odstępstwa od zasady prowadzenia dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej?

Dokumentacja

Jak prowadzić dokumentację szczepień przeciw COVID-19

Szczepienia przeciw COVID-19 należy dokumentować w karcie szczepień prowadzonej w postaci elektronicznej na Platformie P1. Sprawdź, jak właściwie zarządzać dokumentacją medyczną dotyczącą szczepień przeciw COVID-19.

błąd

Błąd w dokumentacji medycznej, w tym elektronicznej – jak go poprawić

Lekarz zrobił literówkę w nazwisku pacjenta, wpisując je do dokumentacji medycznej. Czy nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej przewiduje możliwość poprawienia „lapsusu”?

pacjent

Czy musisz informować pacjenta, że może złożyć oświadczenie za pomocą IKP

Placówka medyczna nie ma obowiązku odbierać i załączać do dokumentacji medycznej oświadczeń pacjenta, jeżeli zdecyduje się on skorzystać z rozwiązań oferowanych przez Internetowe Konto Pacjenta i wypełni tam stosowne oświadczenia. Poznaj te nowe rozwiązania.

elektroniczna dokumentacja medyczna

Jak przygotować placówkę do wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej

Rzędy szaf, szuflady pełne tekturowych teczek, wypełnionych do granic wytrzymałości całą masą mniejszych lub większych dokumentów – to już 1 stycznia 2021 r. stało się przeszłością, gdyż wszystkie placówki mają obowiązek wdrożyć dokumentację medyczną w postaci elektronicznej. Jak się przygotować do jej wdrożenia?

karta teleporady

Karta teleporady – jak ją wypełniać

W celu uproszczenia procedur związanych z udzielaniem świadczeń w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 uruchomiono system teleporad, których świadczeniodawcy mogą udzielać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez CSIOZ, i wprowadono kartę teleporad. Sprawdź, jak ją wypełniać i jak długo przechowywać.

poprawianie błędów w EDM

Kiedy należy poprawiać błędy w elektronicznej dokumentacji medycznej

System teleinformatyczny do prowadzenia dokumentacji medycznej pozwala wykasować wprowadzoną informację, zrobić korektę natychmiast. Jak jednak mam postąpić, gdy w następnym dniu zauważyłem błąd ortograficzny, stylistyczny czy logiczny? Czy mam poprawiać wtedy wpis?