Audyt

Audyt dokumentacji medycznej – dlaczego go warto przeprowadzić

Pojęcie audytu króluje od wielu lat w branży finansowej. Od niedawna staje się powszechne także w ochronie zdrowia. Czy warto przeprowadzać wewnętrzny audyt dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych? Przed czym takie działanie Cię uchroni?

Adres

Czy można usunąć adres z dokumentacji medycznej

Dane przetwarzane przez placówki medyczne wymagają szczególnej ochrony, zwłaszcza w zakresie ochrony danych przed niedozwolonym ich wykorzystaniem, udostępnieniem, zmianą czy usunięciem. Wejście w życie RODO znacznie zaostrzyło te wymagania. Sprawdź, jak postąpić, gdy pacjent żąda usunięcia adresu z dokumentacji medycznej.

Dokumentacja

E-dokumentacja – wdrożenie nie wszędzie

Ustawodawca uchylił obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej w odniesieniu do historii choroby w przypadku szpitali oraz historii zdrowia i choroby w przypadku placówek ambulatoryjnych. Sprawdź, jak to wpłynie na proces informatyzacji.

Czy warto prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą

Czy powinieneś prowadzić odrębną dokumentację medyczną zbiorczą dla pacjentów komercyjnych

Każdy podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych - zarówno w szpitalu, jak i w warunkach ambulatoryjnych - jest zobowiązany do prowadzenia właściwej dla rodzaju wykonywanych świadczeń, zbiorczej dokumentacji medycznej. Czy dokumentacja ta dotyczy wszystkich pacjentów – w tym komercyjnych, czy tylko tych, za których leczenie zapłaci NFZ? Jeśli tak, to czy można prowadzić ją odrębnie dla każdej z tych grup?

recepta zaoczna

Recepta zaoczna – jak dokumentować jej wystawienie

Możliwość wystawiania przez lekarzy tzw. recepty zaocznej bez wcześniejszego zbadania pacjenta rodzi pytanie, pod jakimi warunkami możesz ją wystawić. Jak właściwie odzwierciedlić wydanie takiej recepty w dokumentacji medycznej pacjenta?

Kiedy pielęgniarka może wystawić skierowanie na badania

Kiedy pielęgniarka może wystawić skierowanie

W jednej z placówek medycznych lekarze zwracają się z prośbą do pielęgniarek o wystawianie skierowań na badania diagnostyczne, mimo że są stale dostępni podczas dyżuru. Jak te kwestie wyglądają w świetle rozporządzenia w sprawie wystawiania skierowań przez pielęgniarki i położne i nowych uprawnień tej grupy zawodowej?

Jak zmotywować lekarzy do poprawnego wypełniania dokumentacji medycznej

Jak zmotywować lekarzy do poprawnego wypełniania dokumentacji medycznej

Zdarza się, że świadczeniodawcy, którzy zawarli umowę z NFZ, przedstawiają w dokumentacji medycznej zdarzenia niezgodne ze stanem faktycznym, a więc fałszują ją. Jak postąpić, jeśli odkryłeś takie nieprawidłowości? Jak ich uniknąć w przyszłości? 

 pacjent o nieznanej tożsamości

Przyjąłeś pacjenta oznaczonego jako „NN” – jak ujawnić jego dane w dokumentacji medycznej

Przyjęcie umownego oznaczenia „ NN ” pozwala plac ó wkom medycznym uczynić zado ść przepisom i prowadzić dokumentację medyczną zgodnie z prawem, lecz względy fiskalne są istotną motywacją ku temu, aby w miarę możliwości takie dane pozyskiwać i następczo uzupełniać dokumentację medyczną. Jak zatem postępować, przyjmując pacjenta, którego tożsamość nie jest znana?

6de10ac0555d0d44177c6cfbaa8bf19da630fb5b-xlarge

Prowadzenie list oczekujących – w jakiej kolejności wpisywać pilne przypadki

Placówki medyczne nie zawsze wpisują pacjentów na listę oczekujących zgodnie z kolejnością zgłoszeń, gdyż biorą pod uwagę również inne okoliczności. W praktyce problemów nastręcza także długi czas oczekiwania na udzielenie świadczeń. Sprawdź, jak sobie poradzić z tymi problemami.

b9cb7fbf8ba1d930174d831c480a9d86437cb1aa-xlarge

Podejrzewasz, że rodzina znęca się nad pacjentem – jak złożyć zawiadomienie

Lekarze, którzy w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych, podejrzewają popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, mają obowiązek zawiadomić o tym niezwłocznie policję lub prokuratora. Dowiedz się, co powinny zawierać stosowne dokumenty.