Dokumentacja dowodem podczas kontroli NFZ

Dokumentacja dowodem podczas kontroli NFZ

Ś wiadczeniodawcy realizujący, na podstawie umowy zawartej z NFZ, świadczenia opieki zdrowotnej oraz lekarze, którzy zawarli z NFZ umowy upoważniające do wystawiania recept na leki i wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych przysługujące świadczeniobiorcom mogą być kontrolowani przez NFZ.

Informatyzacja ochrony zdrowia

Informatyzacja ochrony zdrowia – dlaczego nie rozumiemy jej istoty

Boimy się podejmowania jakichkolwiek kroków ze względu na niepewną i niejasną sytuację legislacyjną dotyczącą elektronicznej dokumentacji medycznej – mówią menedżerowie. Radzę jednak nie wstrzymywać się z tym procesem do ostatniej chwili. Jest to ryzyko działania w pośpiechu i wdrażania tymczasowych rozwiązań, aby tylko zdążyć.

informatyzacja 3

Komu potrzebne są zmiany – lata doświadczeń i plany na przyszłość

Informatyzację w sektorze ochrony zdrowia rozpoczęto wiele lat temu. Wciąż jednak stawia ona wyzwania przed menedżerami, personelem lekarskim, specjalistami branży IT oraz pacjentami, którzy muszą zrozumieć aktualne zmiany. Pilotażowe badania pokazały jak duże zmiany są konieczne na poziomie prawnym, edukacyjnym, technologicznym i w zakresie zarządzania personelem, aby wreszcie wprowadzić polskie placówki medyczne w XXI wiek.

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Elektroniczna dokumentacja medyczna – co lekarz powinien o niej wiedzieć?

Prawo zobowiązuje lekarzy do uzupełniania Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (EDM). Obejmuje ona nie tylko skierowania, recepty i zwolnienia lekarskie, ale i wiele innych dokumentów zawierających informacje o historii leczenia pacjenta. Jak prowadzić EDM i co każdy lekarz powinien o niej wiedzieć?

Czy możesz wdrożyć e-dokumentację tylko w jednej komórce organizacyjnej

Czy możesz wdrożyć e-dokumentację tylko w jednej komórce organizacyjnej

Przychodnie często rozważają wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej tylko w jednej komórce organizacyjnej. Czy po ostatnich zmianach w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia można zastosować takie rozwiązanie?

2f693f13ae88cf296c6722579ed09ed53a418396-large

Od nowego roku każdy noworodek otrzymuje książeczkę zdrowia dziecka

Od stycznia szpitale wydają książeczki zdrowia dziecka, w których są wpisywane m.in. informacje o przebytych chorobach i alergiach. Ten nowy element dokumentacji medycznej został wprowadzony przez nowelizację ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

  Rząd dzieli e-rewolucję na etapy

Rząd dzieli e-rewolucję na etapy

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wydłużony zostanie okresu przejściowy, w którym równolegle będą funkcjonować zarówno papierowa, jaki i elektroniczna forma dokumentacji medycznej. Przesunięcie terminu przyjęte zostanie w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 

  E-dokumentacji nie trzeba pieczętować

E-dokumentacji nie trzeba pieczętować

Gdy placówka medyczna prowadzi dokumentację medyczną w formie elektronicznej i musi ją przekazać do ZUS, zazwyczaj drukuje ją i przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem” oraz imienną wraz z podpisem. Taka dokumentacja nie musi być opatrzona adnotacją „za zgodność z oryginałem”.

Fotolia_66379875_Subscription_Monthly_M

Nie ma obowiązku cyfryzacji papierowej dokumentacji

Tradycyjne e-kartoteki można zeskanować, umieścić w systemie informatycznym, a potem zniszczyć. Podczas tego procesu trzeba jednak zadbać, aby dane pacjentów – jeśli nie zechcą odebrać oryginałów - były niemożliwe do odczytania.