29061f30ae1fd935a9c096fa2fe109e06a187ef6-small

Marek Nowak: Elektroniczna dokumentacja chroni przed odszkodowaniami

Na informatyzację szpitala wydaliśmy 12 milionów zł przez ostatnie 8 lat. Ale gdyby nie rozwiązania IT, to o wiele więcej zapłacilibyśmy na odszkodowania dla pacjentów. Gdy prowadziliśmy dokumentację papierową to mieliśmy prawie 100 spraw sądowych rocznie. Obecnie nie mamy żadnej – mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

informacja o prawie do swiadczen

Marcin Kędzierski: P1 na zakręcie, ale przed prostą

Poszczególne fragmenty systemu P1, które były wykonywane przez różne firmy, muszą zostać teraz zintegrowane. Następnie całość trzeba będzie jeszcze raz przetestować. Do końca roku wykonawcy ten etap prac powinni zamknąć. Jeżeli tego nie zrobią, to wejdziemy w niewygodną dla nas wszystkich sytuację, że będziemy musieli naliczać kary umowne – mówi Marcin Kędzierski, Dyrektor C entrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

czy można gromadzić dane

Jak przebiega informatyzacja regionalna – RSIM

Kilka województw w kraju, już realizuje, a kolejne przygotowują się do uruchomienia Regionalnych Systemów Informacji Medycznej. Powstające RSIM-y grupują największe szpitale z regionu zapewniając im możliwość wspólnego uruchomienia elektronicznej dokumentacji medycznej oraz wzajemnej wymiany danych.

Upoważnienie może dotyczyć tylko części dokumentacji

Upoważnienie może dotyczyć tylko części dokumentacji

Pacjent w treści upoważnienia może zastrzec, że nie życzy sobie ujawniania dokumentacji medycznej lub jej części. Zakres dokumentacji, do którego dostęp będzie miała osoba upoważniona, zależy od woli pacjenta.

e-zdrowie

Rząd przyjął założenia e-zdrowia

Zasady działania: elektronicznej recepty, elektronicznego skierowania, elektronicznego zlecenia oraz   telemedycyny - określono w założeniach do nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przyjętych 24 czerwca br. przez rząd.

informatyzacja

Czy świadczeniodawcy są przygotowani na informatyzację?

Wyniki ogólnopolskiego badania stopnia informatyzacji świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej ( POZ) przeprowadzonego na próbie 1013 respondentów wskazują, że chociaż 54% lekarzy generuje i drukuje recepty to pełną elektroniczną dokumentację medyczną (EDM) prowadzi jedynie 9% lekarzy. Zbliżone wyniki płyną z badania zleconego przez Komisję Europejską w 2013 roku. Wskaźnik wdrożenia EDM wśród lekarzy POZ w Polsce należy do jednego z najniższych w Unii Europejskiej.

  7 błędów przy uruchamianiu e-dokumentacji

7 błędów przy uruchamianiu e-dokumentacji

W ciągu 3 lat wszystkie placówki medyczne będą musiały wdrożyć oprogramowanie do prowadzenia dokumentacji pacjentów w formie elektronicznej. Prezentujemy 7 najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby odpowiedzialne za wdrożenie e-dokumentacji w przychodniach, gabinetach lekarskich i szpitalach.

  Dokumentacja pisana głosem

Czy będzie można dyktować wpisy do dokumentacji medycznej

Czy możliwe jest wypełnienie historii choroby, dyktując ją bezpośrednio do formularza? Aplikacja służąca do głosowego tworzenia e-dokumentacji, będzie od wakacji oferowana jako moduł do systemu KS SOMED. O połowę skraca czas potrzebny na wypełnienie dokumentu.

  Mobilna obsługa pacjentów

Jak obsługiwać pacjentów w ich domach

W codziennej opiece nad pacjentami w poradni lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty jednym z większych wyzwań jest możliwość ewidencjonowania udzielonych świadczeń i wystawienia dokumentów związanych z poradą, w domu pacjenta.

Wymogi e-faktury dla NFZ

Wymogi e-faktury dla NFZ

Obrót fakturami elektronicznymi, dzięki decyzji prezesa NFZ, wkroczył do sektora ochrony zdrowia. Obecnie jeszcze niewielu świadczeniodawców zdecydowało się na wysyłanie płatnikowi faktur w tym formacie. Jakie wymogi musi spełnić e-faktura dla NFZ?