Obowiązki lekarza w diagnostyce radiologicznej

Lekarze przed przystąpieniem do badania radiologicznego muszą uzyskać informacje o potencjalnej ciąży lub karmieniu piersią u pacjentek. Choć w pracowniach rentgenowskich czy tomografii komputerowej często widzimy ostrzeżenia dotyczące tego wymogu, mało kto zdaje sobie sprawę z dalszej odpowiedzialności lekarzy określonych w art. 33h ust. 2 ustawy Prawo atomowe. Sprawdź!

Obowiązki lekarza przed ekspozycją na promieniowanie jonizujące

Każdy lekarz wie, że przed narażeniem pacjenta na ekspozycję na promieniowanie jonizujące konieczne jest uzyskanie od kobiety poddawanej ekspozycji medycznej informacji, czy jest ona w ciąży lub czy karmi piersią, chyba że nie jest to istotne z punktu widzenia zastosowanej medycznej procedury radiologicznej (art. 33e ust. 2 ustawy – Prawo atomowe).

Stąd dość powszechnie we wszelkiego rodzaju pracowniach rentgenowskich czy pracowniach tomografii komputerowej można spotkać karteczki z informacjami typu: jeżeli jesteś w ciąży lub możesz być, to poinformuj lekarza przed rozpoczęciem badania.

Rola lekarza w ocenie i komunikacji wyników radiologicznych

Niemniej niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w art. 33h ust. 2 ustawy – Prawo atomowe lekarza kierującego na badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego i lekarza wykonującego to badanie uczyniono odpowiedzialnymi za „kliniczną ocenę wyniku badania diagnostycznego, zabiegu lub efektu terapeutycznego oraz przekazywanie informacji lub dokumentacji radiologicznej innym lekarzom zaangażowanym w proces badania diagnostycznego, zabiegu lub leczenia”.

Przepis ten ma ogromne znaczenie w praktyce, ponieważ wynikają z niego dwa istotne obowiązki.

  1. Podstawowym obowiązkiem tak lekarza zlecającego badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, jak i wykonującego takie badanie jest kliniczna ocena wyniku tego badania. Innymi słowy, każdy z tych lekarzy z osobna ma się upewnić, że wynik badania koreluje ze stanem klinicznym pacjenta.
  2. Jeżeli lekarz zleci pewne badanie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, to jego obowiązkiem jest przekazywanie informacji lub dokumentacji radiologicznej innym lekarzom zaangażowanym w proces badania diagnostycznego, zabiegu lub leczenia. Przykładowo zatem, jeżeli lekarz na SOR zleca badanie RTG klatki piersiowej, to on musi poinformować o tym lekarza z oddziału (jeżeli pacjent zostanie przyjęty na oddział) lub przekazać mu zdjęcie RTG klatki piersiowej. Tak samo lekarz wykonujący to badanie i opisujący je są zobowiązani prawnie do przekazania informacji lub wyniku badania i opisu lekarzowi zlecającemu.  

Wymogi informacyjne i diagnostyczne w radiologii

Podsumowując, w przypadku pacjentów, którzy mieli wykonywane badania z użyciem promieniowania jonizującego, to przede wszystkim lekarz zlecający te badania ma obowiązek informowania o tych badaniach lub przekazywania ich wyników, kierując pacjenta na konsultacje do określonego specjalisty, przekazując na inny oddział czy wypisując pacjenta do innego szpitala.

Wpis jest fragmentem z bloga autora:

prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Autor: Radosław Tymiński

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy