Marcin Zemła

Marcin Zemła

od 15 lat współpracuje z placówkami ochrony zdrowia, NFZ, jednostkami rządowymi, korporacjami w zakresie informatyzacji - najpierw jako pracownik Akademii Medycznej, następnie jako kierownik działu informatyki, aż wreszcie jako właściciel firmy obsługującej jednostki ochrony zdrowia w szerokim zakresie.

Wszystkie wpisy na blogu

Sierpień 2016

10sie

Ochrona danych osobowych – nie daj się zastraszyć

Większość placówek nadal uważa kwestię ochrony danych za zbędny wydatek, który nic nie wnosi, tylko paraliżuje pracę. Bo przecież „zawsze” wysyłało się maile do pacjentów z badaniami, „zawsze” lekarze zabierali dokumentację medyczną do domu po wizytach, „zawsze” pacjenci tłoczyli się w rejestracjach, kiedy składali dokumenty lub byli przepytywani przez rejestratorki. Jak unikać pułapek w tym obszarze?

Luty 2016

15lut

Nowe rozporządzenie Unii Europejskiej ws. ochrony danych osobowych

Ostatnia aktualizacja ustawy o ochronie danych osobowych była 25 listopada 2015 r. Rewolucyjne zmiany weszły w życie 1 stycznia 2015 r., zmieniając podejście do tematyki ochrony danych osobowych. Pojawił się rejestr Administratorów Bezpieczeństwa Informacji, który systematyzuje już obecność takiej funkcji. Dotychczas ABI - jako funkcja fakultatywna - występował „po cichu” w zakładach pracy. Od 1 stycznia funkcja ta w podmiocie jest pełniona dopiero, kiedy znajduje swoje miejsce w rejestrze. Jeżeli tam go nie ma, obowiązki wypełnia i odpowiada za nie Administrator Danych Osobowych. Koniec więc z funkcją ABI bez zgłoszenia. Nie ma zgłoszenia - nie ma ABI.

Listopad 2015

24lis

Telemedycyna - szansa czy ryzyko

Telemedycyna staje się popularnym tematem i obecnie o niej jest coraz głośniej. Coraz częściej na konferencjach poruszane są tematy zmierzające do refleksji nad zmianą przepisów w stosunku do rozwoju technologicznego.

Wrzesień 2015

14wrz

Outsourcing w jednostkach ochrony zdrowia

Przeczytałem na stronach GIODO, artykuł dotyczący zdarzeń w chrzanowskim szpitalu. Artykuł opisuje sytuację wyniesienia dokumentacji medycznej z jednostki ochrony zdrowia i oddania jej do skupu makulatury. Chrzanów akurat mam niedaleko i wiem, że nie do końca było to tak, jak jest przedstawione na stronie GIODO. Natomiast sam artukuł dotyka kilku istotnych problemów.

Lipiec 2015

07lip

Elektroniczna dokumentacja medyczna - co nas czeka

Pragnę nieco przybliżyć jakich zmian należy się spodziewać po wejściu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Czytając projekt, nad którym niebawem będzie obradował sejm, przyznaję, że wygląda nieco imponująco i znacząco zmienia kontekst prowadzenia EDM w odniesieniu do obecnie obowiązującej ustawy. Widać, że projekt jest bardziej dojrzały niż jego poprzednik.

Czerwiec 2015

09cze

Otoczenie prawne elektronicznej dokumentacji medycznej

Od kilku lat EDM (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) budzi emocje. Z punktu widzenia obserwatora stan obecny przypomina wojnę na śmierć i życie pomiędzy władzami a środowiskiem lekarzy o coś co jest faktem już od 5 lat. Dlaczego spieramy się o EDM, koszty w odniesieniu do ustawy, której zamysłem jest zinformatyzowanie przepływu informacji na terenie państwa? Przecież zapisy tej ustawy z EDM nie mają wiele wspólnego.

Sierpień 2015

14sie

Ochrona danych osobowych w placówkach ochrony zdrowia

Otrzymuję dużo pytań związanych z nowelizacją ustawy o ochronie danych osobowych. W związku z nią dostaje również coraz to ciekawsze oferty od firm, które przedstawiają się jako specjaliści z tej dziedziny. Jednocześnie straszą i opisują nieprawdę. Przypomnę zatem kilka faktów i pojęć, po których będę się poruszał.