Marek Stebnicki

Marek Stebnicki

ekspert rynku wyrobów medycznych i funkcjonowania placówek szpitalnych w Polsce, prezes zarządu ZARYS International Group. Specjalizuje się w kwestiach związanych z bieżącym funkcjonowaniem i zarządzaniem placówkami medycznymi, w tym w zakresie efektywności kosztowej i polityki zakupowej szpitali. W kręgu jego zainteresowań znajdują się też zagadnienia dotyczące prawa zamówień publicznych w kontekście funkcjonowania państwowej ochrony zdrowia. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

Wszystkie wpisy na blogu

Październik 2017

17paź

Firmy mogą liczyć na nowe kontrakty ze szpitalami

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) otrzyma z budżetu dodatkowo około 2,8 mld zł. Z tej kwoty 2,1 mld zł będzie przeznaczone na skrócenie kolejek, a 700 mln zł na zakupy specjalistycznego sprzętu medycznego do państwowych placówek służby zdrowia. To prawdziwy ewenement, gdy budżet państwa wesprze bezpośrednio system lecznictwa w Polsce. Skorzystać na tym mogą także prywatne podmioty dostarczające sprzęt medyczny na polski rynek.

Sierpień 2017

29sie

Sieć nadziei na najbliższe cztery lata

Oddziały wojewódzkie NFZ ogłosiły wykaz placówek, które znalazły się w tzw. sieci szpitali. Wielkich zaskoczeń nie było, przynajmniej jeżeli chodzi o zakwalifikowane placówki. Już wcześniej znane były kryteria, według których ta kwalifikacja nastąpiła.

Lipiec 2017

05lip

Niepewność finansowa sieci szpitali

Po opublikowaniu listy szpitali, które znalazły się w rządowej sieci, wielu pozornie odetchnęło. Duża część zarządzających i właścicieli podejmowała wiele działań, praktycznie do samego końca, aby ulokować swoją placówkę w uprzywilejowanej grupie podmiotów leczniczych dającej stabilne funkcjonowanie przez kilka najbliższych lat. Ale do tego stabilnego funkcjonowania potrzebne są trwałe środki finansowe i to jest teraz, a także i w dłuższym okresie najważniejszy temat, nad którym zastanawiają się wszyscy odpowiedzialni za swoje placówki lecznicze.

Czerwiec 2017

13cze

Kiedy poznamy szczegóły dotyczące założeń reformy ochrony zdrowia - termin się zbliża

Według zapewnień Ministerstwa Zdrowia 28 czerwca 2017 r. dowiemy się, które szpitale publiczne i na jakim poziomie zakwalifikowano do tzw. sieci szpitali. Nasuwa się jeszcze jedno ważne pytanie - czy poznamy także poziom ich finansowania?

Maj 2017

16maj

Nowa forma prowadzenia zamówień publicznych

Komunikacja między zamawiającym i oferentami odbywać się będzie za pomocą środków komunikacji elektronicznej – tak przewiduje ubiegłoroczna nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowa forma prowadzenia postępowań będzie wprowadzona dwuetapowo. Pierwszy etap od kwietnia br. objął centralnych zamawiających (jednostki rządowe, samorządowe).

Kwiecień 2017

04kwi

Szpitalna klamka zapadła

Klamka zapadła. Sieć szpitali stała się faktem. Jeszcze tylko poznamy więcej szczegółów i można zaczynać. Jedni się cieszą , bo mają zapewnione miejsce w klubie dla wybranych . I nni mniej, bo może być różnie z dalszym funkcjonowaniem ich placówek. Często podnoszonym tematem są finanse szpitali sieciowych. Według założeń podstawą finansowania gwarantowanego na 4 lata ma być roczny ryczałt, liczony na podstawie wykonań z 2015 roku .

Luty 2017

07lut

Reforma lecznictwa równa i równiejsza

W pracy dużo czasu poświęcam na wizyty w szpitalach oraz rozmowy z pracownikami i personelem. Mogę się dowiedzieć o wielu ważnych sprawach, istotnych zarówno dla bieżącego funkcjonowania placówek ochrony zdrowia i samych szpitali, jak i współpracujących firm. Oto, jak rysuje się zapowiadana reforma.

Styczeń 2017

09sty

Sieć szpitali w sieci emocji

Projekt reformy ochrony zdrowia, którego jednym z kluczowych elementów ma być stworzenie sieci szpitali, budzi dużo emocji i gorących dyskusji. Wielu komentatorów nie zostawia na nim suchej nitki. Wskazują oni, i trudno się z tym nie zgodzić, na wiele negatywnych następstw stworzenia takiej sieci według proponowanego klucza.

Listopad 2016

03lis

Szpitalna spirala zadłużenia

Na szpitale, które są zadłużone, niedoinwestowane, pozostawione przez samorządy same sobie czekają parabanki i podejrzane instytucje finansowe. Żadnego szpitala nie stać na tak drogie kredyty, jakie są im oferowane. Ale czy mają inne wyjście?

Październik 2016

06paź

Szpitalne déjà vu

Wydaje się, że już kiedyś tak było. Szpitale „państwowe” miały gwarancję finansowania bez względu na jakość leczenia. Jednak wtedy nikt nie mówił zbyt dużo o samej jakości. Inaczej wyglądała sytuacja w dużych miastach, gdzie było kilka szpitali, a jeszcze inaczej w oddalonym od dużych metropolii miasteczku, gdzie był on tylko jeden.