Szpitalna klamka zapadła

Klamka zapadła. Sieć szpitali stała się faktem. Jeszcze tylko poznamy więcej szczegółów i można zaczynać. Jedni się cieszą , bo mają zapewnione miejsce w klubie dla wybranych . I nni mniej, bo może być różnie z dalszym funkcjonowaniem ich placówek. Często podnoszonym tematem są finanse szpitali sieciowych. Według założeń podstawą finansowania gwarantowanego na 4 lata ma być roczny ryczałt, liczony na podstawie wykonań z 2015 roku .

Początkowopomysł siecibył dobrze odebranyprzez zarządzających placówkami. Jednakpo głębszej analizie okazuje się, że jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Na przykład nikt nie uwzględnił, że płace minimalne i stawki godzinowe obowiązujące w roku powstania sieci szpitali będą znacznie wyższe niż w roku 2015. A trzeba wiedzieć, że podwyżki te objęły praktycznie wszystkich zatrudnionych w szpitalach przy usługach zewnętrznych (sprzątanie, żywienie, ochrona).

Innym problemem jest wycena procedur medycznych. Owszem, szpital otrzyma do wykonania procedury według ilości z 2015 roku,ale już wyceny z dnia wejścia ustawy w życie. I tutajczeka wszystkichniespodzianka,ponieważ wyceny wielu procedur obniżono. Mówi się o obniżeniu kolejnych,a niektóre, szczególnie te lepiej wyceniane,mają zostać usługami pozasieciowymi.

Oprócz tego wszystkiego dyrektorzyszpitalimają jeszcze jeden poważny problem - płace.Coraz mocniej zauważalnystaje sięproceder walki o wykwalifikowany personel medyczny.Niestety dyrektor szpitala niewiele może zaoferować lekarzowi czy pielęgniarce,gdy dojdzie do licytacji. Wielu pracowników odchodzi tam,gdzie otrzyma większe zarobki,np. do POZ-etów. Albowyjeżdżają za granicę. Co tym bardziej boli, żedotyczy szczególnie ludzi młodych, wykształconych i perspektywicznych.

Wszystkie te kłopoty wynikają z jednego –braku wystarczających środkówprzeznaczonych na leczenie.Dlategorządzącywcześniej czy późniestaną przed wyzwaniem,ibędą musieli podjąć trudną decyzję o zwiększeniu finansowania służby zdrowia. Przesuwanie,przekładanie z miejsca na miejsce już niczego nie zmieni. Nawet najlepszy i najbardziej kreatywny dyrektor szpitala nie poradzi sobie z syndromem zbyt krótkiej kołdry.

Autor: Marek Stebnicki, prezes zarządu, ZARYS International Group
Słowa kluczowe:
sieć szpitali

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »