Sieć szpitali - klamka zapadła

4 maja to data wejścia w życie tzw. ustawy o sieci szpitali. W ustawie nie ma mowy o sieci szpitali, ale o podstawowym zabezpieczeniu szpitalnym. Jest o kwalifikacji szpitali do poziomów zabezpieczenia, których z kolei nie należy mylić z poziomami referencyjności szpitali. Jednak politycy, a głównie minister zdrowia, tak ją popularyzował, że przyjęła się nazwa o sieci szpitali.

Tytułowa klamka jednym zamyka drzwi do systemu, a innym, mam taką nadzieję, otwiera. Zamykają się drzwi dla tych szpitali, które do tej pory działały w formie szpitali dziennych. Nie musiały one utrzymywać kosztownych dyżurów lekarzy i pielęgniarek w godzinach nocnych, w soboty i niedziela oraz święta. Zarówno w izbie przyjęć, która nie funkcjonowała całodobowo, a zwłaszcza w bloku operacyjnym, który po zakończonych zabiegach był po prostu zamykany.

Czy teraz ten zakres świadczenia będą mogły realizować szpitale, które wejdą do sieci? Jeżeli nie będą wymagane minimalne okresy pobytu pacjenta, żeby szpital sprawozdał i otrzymał zapłatę od NFZ za określoną JGP, to byłaby to szansa dla szpitali „ostrych”. Czyli tych, które całodobowo utrzymują w gotowości izbę przyjęć (lub SOR) oraz blok operacyjny, a tym samym i lekarzy anestezjologów. Te komórki szpitala są najdroższe, a muszą być dostępne przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni w roku. Jak będzie, przekonamy się już 27 czerwca, gdy NFZ ogłosi, które szpitale, na jaki zakres świadczeń i jaką wartość ryczałtu otrzymają.

Dla kogo drzwi będą zamknięte? Dla już wspomnianych szpitali dziennych. W dużym stopniu dla ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, gdyż ona będzie głównie realizowana przy szpitalach funkcjonujących w ramach sieci. Również dla rehabilitacji świadczonej odrębnie. Drzwi będą uchylone dla tych, którzy do tej pory nie mieli kontraktu, a zrealizowali inwestycję i nie mogli go otrzymać, bo płatnik nie ogłaszał konkursów. Teraz mają szanse. Tylko czy starczy dla nich środków, gdy 91% finansowania trafi do sieci?

Na pytanie, czy sieć nie jest dziurawa i czy pieniądze znów nie zaczną z niej uciekać, poczekamy pewnie do połowy przyszłego roku.

Autor: Janusz Atłachowicz
Słowa kluczowe:
sieć szpitali

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »