Sławomir Jagieła

Sławomir Jagieła

Menedżer, ekspert BCC Business Centre Club ds. systemu ochrony zdrowia, obecnie związany z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie, Kolegium Kształcenia Podyplomowego. Otrzymał nagrodę dla Menedżera Roku w ochronie zdrowia. Odznaczony przez ministra zdrowia za racjonalizm – nagroda „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania, Olympus Szkoły Wyższej, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, prelegent, autor licznych opracowań z zakresu ochrony zdrowia. Ma rozległe doświadczenie w dziedzinie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, które zdobywał, między innymi w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, Banku Gospodarstwa Krajowego, Medicover, Centrum Medycznym Damiana

Wszystkie wpisy na blogu

Czerwiec 2020

29cze

Kształcenie online to przyszłość każdego poziomu nauczania

Skuteczny menedżer zarządzający w systemie ochrony zdrowia przede wszystkim powinien mieć bardzo szeroki zakres wiedzy z zakresu zarządzania podmiotami leczniczymi, wiedzę z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i duże umiejętności negocjacyjne w odniesieniu do pracowników i pacjentów. Dodatkowo powinien być otwarty na ciągły proces doskonalenia i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych oraz rozwój kompetencji społecznych.

Luty 2020

17lut

Nowa struktura centrów powiadamiania ratunkowego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego. Zmieni się struktura organizacyjna centrów powiadamiania ratunkowego (CPR). Centra obsługują całodobowo zgłoszenia kierowane pod numer alarmowy 112 i 997.

17lut

Weryfikacja ZUS

Lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej sprawdzają osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim. W ciągu ubiegłego roku przeprowadzili 574,1 tys. takich kontroli. To o blisko 78 tysięcy więcej niż w 2018 roku, kiedy było ich 496,3 tys.

Październik 2019

28paź

Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce i na świecie

Zdrowie to fundamentalna wartość w życiu każdego człowieka. Mimo to, fakt ten został uznany w oficjalnych dokumentach dopiero nieco ponad 70 lat temu, a dokładniej 10 grudnia 1948 roku – w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób rozwijały się systemy opieki zdrowotnej oraz na jakich fundamentach opierają się te obowiązujące w Polsce i innych krajach świata.

Maj 2019

22maj

Szczepienie chłopców przeciw HPV – czy to dobre rozwiązanie

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest patogenem, z którym choć raz w życiu zetknął się każdy człowiek. Odpowiada on między innymi za powstawanie niegroźnych brodawek skórnych, np. na stopach. Ale to tylko czubek góry lodowej. Wirus ten może się bowiem przyczynić również do rozwoju schorzeń nowotworowych – w tym raka szyjki macicy. Sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania tej groźnej choroby może być wprowadzenie obowiązkowych szczepień na HPV – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

09maj

Pacjenci skarżą się na jakość opieki zdrowotnej

Jakość opieki zdrowotnej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Choć jej poziom rośnie z roku na rok, bariery systemowe i problemy związane z właściwą organizacją funkcjonowania placówek medycznych dają powody do narzekania. Warto wiedzieć, że pacjenci, którzy uznają, że ich prawo do opieki zdrowotnej nie jest realizowane w zadowalający sposób, mogą złożyć skargę. Jakie problemy zgłaszane są najczęściej i co zrobić, aby je rozwiązać?

Marzec 2019

25mar

Pielęgniarki - jak zatrzymać je w kraju

Rola pielęgniarek wciąż nie jest wystarczająco doceniana i problem stanowi finansowanie ich pracy adekwatnie do zakresu wykonywanych czynności. Co powinno się zmienić?

12mar

MBA w ochronie zdrowia w Warszawie – porównanie

Do zarządzania podmiotami leczniczymi, np. szpitalami, niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Można je uzyskać, kończąc podyplomowe studia MBA z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Osoby chcące skorzystać z tej oferty edukacyjnej w Warszawie, mogą wybrać m.in. studia na Uczelni Łazarskiego, Akademii Leona Koźmińskiego i w Collegium Humanum. Czym różnią się poszczególne oferty i na jakiej podstawie wybrać?

Marzec 2017

23mar

Sieć szpitali to kolejna reforma bez spójności

Sejm uchwalił ustawę o sieci szpitali. Czy to uczciwe wobec szpitali, które nie spełniają wymagań ustawy? Oczywiście, że nie ponieważ wiąże się to z brakiem okresu dostawczego. Dodatkowo finansowanie szpitali będzie oparte na ryczałcie, który obejmie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń zdrowotnych w ramach systemu.

Luty 2017

20lut

Przekazywanie danych o kosztach do AOTMiT - kolejna karuzela biurokracji

Skoro nakłada się nowy obowiązek, a Ministerstwo Zdrowia, NFZ i AOTMiT nie są wstanie zapewnić danych do wyceny świadczeń zdrowotnych, to może trzeba stworzyć czwartą super agencję, o której się mówi, a ma być związana ze zdrowiem publicznym.