Sławomir Jagieła

Sławomir Jagieła

prorektor ds. interesariuszy zewnętrznych Collegium Humanum Szkoła Główna Menedżerska, dyrektor Instytutu Zdrowia i Spraw Społecznych, menedżer i ekspert branży ochrony zdrowia. Otrzymał nagrodę dla Menedżera Roku w ochronie zdrowia. Odznaczony przez ministra zdrowia za racjonalizm – nagroda „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego: Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania, Olympus Szkoły Wyższej, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, prelegent, autor licznych opracowań z zakresu ochrony zdrowia. Ma rozległe doświadczenie w dziedzinie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, które zdobywał, między innymi w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, Banku Gospodarstwa Krajowego, Medicover, Centrum Medycznym Damiana. Uczestnik wielu kluczowych debat i wydarzeń specjalnych związanych z sektorem ochrony zdrowia.

Wszystkie wpisy na blogu

Październik 2019

28paź

Historia ubezpieczeń społecznych w Polsce i na świecie

Zdrowie to fundamentalna wartość w życiu każdego człowieka. Mimo to, fakt ten został uznany w oficjalnych dokumentach dopiero nieco ponad 70 lat temu, a dokładniej 10 grudnia 1948 roku – w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Warto zatem przyjrzeć się bliżej temu, w jaki sposób rozwijały się systemy opieki zdrowotnej oraz na jakich fundamentach opierają się te obowiązujące w Polsce i innych krajach świata.

Maj 2019

22maj

Szczepienie chłopców przeciw HPV – czy to dobre rozwiązanie

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest patogenem, z którym choć raz w życiu zetknął się każdy człowiek. Odpowiada on między innymi za powstawanie niegroźnych brodawek skórnych, np. na stopach. Ale to tylko czubek góry lodowej. Wirus ten może się bowiem przyczynić również do rozwoju schorzeń nowotworowych – w tym raka szyjki macicy. Sposobem na zmniejszenie ryzyka występowania tej groźnej choroby może być wprowadzenie obowiązkowych szczepień na HPV – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

09maj

Pacjenci skarżą się na jakość opieki zdrowotnej

Jakość opieki zdrowotnej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Choć jej poziom rośnie z roku na rok, bariery systemowe i problemy związane z właściwą organizacją funkcjonowania placówek medycznych dają powody do narzekania. Warto wiedzieć, że pacjenci, którzy uznają, że ich prawo do opieki zdrowotnej nie jest realizowane w zadowalający sposób, mogą złożyć skargę. Jakie problemy zgłaszane są najczęściej i co zrobić, aby je rozwiązać?

Marzec 2019

25mar

Pielęgniarki - jak zatrzymać je w kraju

Rola pielęgniarek wciąż nie jest wystarczająco doceniana i problem stanowi finansowanie ich pracy adekwatnie do zakresu wykonywanych czynności. Co powinno się zmienić?

12mar

MBA w ochronie zdrowia w Warszawie – porównanie

Do zarządzania podmiotami leczniczymi, np. szpitalami, niezbędne są odpowiednie uprawnienia. Można je uzyskać, kończąc podyplomowe studia MBA z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia. Osoby chcące skorzystać z tej oferty edukacyjnej w Warszawie, mogą wybrać m.in. studia na Uczelni Łazarskiego, Akademii Leona Koźmińskiego i w Collegium Humanum. Czym różnią się poszczególne oferty i na jakiej podstawie wybrać?

Marzec 2017

23mar

Sieć szpitali to kolejna reforma bez spójności

Sejm uchwalił ustawę o sieci szpitali. Czy to uczciwe wobec szpitali, które nie spełniają wymagań ustawy? Oczywiście, że nie ponieważ wiąże się to z brakiem okresu dostawczego. Dodatkowo finansowanie szpitali będzie oparte na ryczałcie, który obejmie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń zdrowotnych w ramach systemu.

Luty 2017

20lut

Przekazywanie danych o kosztach do AOTMiT - kolejna karuzela biurokracji

Skoro nakłada się nowy obowiązek, a Ministerstwo Zdrowia, NFZ i AOTMiT nie są wstanie zapewnić danych do wyceny świadczeń zdrowotnych, to może trzeba stworzyć czwartą super agencję, o której się mówi, a ma być związana ze zdrowiem publicznym.

Październik 2016

11paź

Gra między efektywnością a ryzykiem

Menedżerowie zarządzający podmiotami leczniczymi muszą ciągle poszukiwać rozsądnych relacji między efektywnością a ryzykiem finansowym. Skutki podjętych decyzji i mogące wyniknąć z nich negatywne konsekwencje spadną bowiem na ich barki. 

Czerwiec 2016

28cze

Czy prowadzenie analiz porównawczych to wywiad gospodarczy

Każdy menedżer ochrony zdrowia powinien przewidywać zmiany w otoczeniu placówki medycznej oraz szybko, elastycznie reagować na te zmiany i traktować je jako możliwość do podejmowania nowych wyzwań. Może w tym pomóc benchmarking.

Marzec 2016

29mar

Czy w Polsce zabraknie pielęgniarek

W świetle najnowszych prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej. Z roku na rok zmniejsza się liczba pielęgniarek i położnych w Polsce.