Sieć szpitali to kolejna reforma bez spójności

Sejm uchwalił ustawę o sieci szpitali. Czy to uczciwe wobec szpitali, które nie spełniają wymagań ustawy? Oczywiście, że nie ponieważ wiąże się to z brakiem okresu dostawczego. Dodatkowo finansowanie szpitali będzie oparte na ryczałcie, który obejmie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń zdrowotnych w ramach systemu.

Podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej ma również obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w poradniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. W przyszłości system ten ma na celu promowanie kompleksowości leczenia (szpital  plus poradnia przyszpitalna). A co z poradniami bez szpitali?

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Z pewnością w przyszłości nastąpi przesuwanie środków finansowych i zmieni dostępność do świadczeń zdrowotnych udzielanych w ramach AOS na terenie całego kraju. Według jakiego klucza? Map potrzeb zdrowotnych?

Ministerstwo zdrowia cały czas pracuje nad mapami potrzeb zdrowotnych, a zakończenie prac planowane jest na koniec 2017 roku. Logiczne, aby ustawa o sieci szpitali weszła w życie w 2018 roku. Logika nakazywałaby także określenie potrzeb zdrowotnych i na podstawie tych potrzeb tworzenie sieci szpitali.  Jest to kolejna zmiana i kolejna reforma bez spójności i konsekwencji w ramach całego systemu ochrony zdrowia. 

Autor: Sławomir Jagieła
Słowa kluczowe:
sieć szpitali

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy