Bartłomiej Achler

Bartłomiej Achler

Adwokat, partner w kancelarii Drab-Grotowska, Juszczyńska Achler Radcowie Prawni i Adwokaci sp.p., specjalizuje się w prawie medycznym i prawach pacjenta, doradza przedsiębiorcom prowadzącym działalność leczniczą, autor blogów prawnikwszpitalu.pl oraz prawodlazdrowia.pl, członek Sekcji Prawa Medycznego i Farmaceutycznego Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Wszystkie wpisy na blogu

Listopad 2019

14lis

Kiedy nie możesz pobrać opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej

Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej są często źródłem problemów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak uniknąć najczęstszych błędów w obszarze udostępniania dokumentacji medycznej.  

Wrzesień 2019

12wrz

Zgoda sądu opiekuńczego na zawarcie ugody w imieniu małoletniego dziecka

W przypadku pacjentów dorosłych proces zawierania ugody jest względnie nieskomplikowany. W sprawach medycznych często jednak pokrzywdzonymi pacjentami są dzieci. Wówczas zawarcie ugody już takie proste nie jest. Czym jest ugoda?

Sierpień 2019

19sie

Nie mamy pańskiej dokumentacji. I co pan nam zrobi?

– Panie mecenasie, mam mały problem z dokumentacją medyczną. – Mianowicie? – Nie ma jej. – Jak to – nie ma? – Normalnie, w szpitalu nie mają… Tak, mniej więcej, przebiegała rozmowa z klientem, który zgłosił się ostatnio do kancelarii ze sprawą błędu medycznego. Jeśli kiedykolwiek miałeś „przyjemność” korzystania z pomocy prawnika w sprawie o błąd lekarski, wiesz dobrze, że dokumentacja medyczna to podstawa.

Czerwiec 2019

10cze

Obecność studentów przy badaniu – zgodna z prawem, czy nie

Obecność studentów przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych budzi sporo emocji. Rzecz jasna głównie wśród pacjentów. Jednak również przedstawiciele zawodów medycznych nie zawsze wiedzą, jak zareagować, gdy pacjent sprzeciwia się obecności studentów przy badaniu lub zabiegu.

Maj 2019

31maj

Jak złożyć sprzeciw od kontroli w placówce medycznej

Prowadzenie biznesu nie jest usłane różami, a już wykonywanie działalności leczniczej w szczególności. Jednym z elementów, które często spędzają sen z powiek właścicielom i menedżerom placówek medycznych, są postępowania kontrolne.

14maj

Co może kontrolować sanepid w placówce medycznej

Z pewnością znasz ten cytat z Benjamina Franklina: „Na tym świecie pewne są tylko: śmierć i podatki.” Jeżeli jednak wykonujesz działalność leczniczą, do tej listy spokojnie możesz dodać kontrolę sanepidu, czyli Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

14maj

Odszkodowanie za naruszenie RODO – czy jest się czego bać

Masz już kompletną dokumentację, nowe formularze zgód i klauzul informacyjnych, przeszkolonych pracowników, itp. Audyt IT również zakończony pomyślnie. Trochę to trwało i sporo kosztowało, ale wreszcie możesz spać spokojnie. Co może pójść nie tak?