Radosław Tymiński

Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl

Wszystkie wpisy na blogu

Listopad 2020

25lis

Jak dokumentować wywiązanie się z obowiązku informowania o szczepieniach w czasach epidemii

Coraz częściej lekarze mają do czynienia z sytuacją, że niektórzy pacjenci obawiają się szczepić swoje dzieci w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pojawia się więc pytanie o to, jak należy dokumentować wywiązanie się z obowiązku informacyjnego o szczepieniach, zwłaszcza gdy coraz bardziej zagraża koronawirus i inne choroby zakaźne. Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Wrzesień 2020

28wrz

Komu lekarz POZ może zlecić test na koronawirusa

Nowelizacja rozporządzenia z 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach  domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego określa, kogo i kiedy lekarz POZ może skierować na wykonanie testu molekularnego RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.  W praktyce możliwość zlecenia testu przez lekarza POZ bez badania fizykalnego jest ograniczona. Oto szczegóły.

10wrz

Czy prywatny gabinet lekarski może doliczać tzw. opłatę covidową

Do prezesa UOKiK wpływa coraz więcej skarg na tzw. opłaty covidowe w gabinetach lekarskich. Opłata covidowa to dodatkowa opłata związana z kosztami użycia niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Od razu pojawiły się różne pytania, czy taka opłata jest legalna i jaka może być jej wysokość. Oto odpowiedź.

Sierpień 2020

12sie

Czy można stosować produkty lecznicze nie dopuszczone do obrotu w Polsce

Wśród lekarzy pojawiają się wątpliwości, czy mogą stosować lek, który nie jest zarejestrowany w Polsce, jednak jest dopuszczony za granicą i tam powszechnie stosowany. W wielu przypadkach jest to lek o wiele bardziej praktyczny niż dostępne w Polsce, ponieważ krócej działa. Czy brak rejestracji leku w Polsce jest równoważny z zakazem jego stosowania czy może oznacza jedynie fakt niemożności zakupienia go w Polskich aptekach?

Lipiec 2020

17lip

Konsekwencje zmian Kodeksu karnego w tarczy 4.0 dla odpowiedzialności karnej lekarzy

Tzw. tarcza 4.0 zmieniła wiele przepisów, w tym te zawarte w Kodeksie karnym, i stała się przez to niezwykle kontrowersyjna. Niestety zmiany nie są korzystne i zmierzają do zwiększenia dolegliwości kar orzekanych m.in. wobec lekarzy.

Maj 2020

29maj

Czy e-wizyta i teleporada są tożsame

Tematy związane z e-wizytami i teleporadami ciągle są aktualne. Często w związku z tym pojawia się pytanie, czy e-wizyta, którą prowadziłam w swojej przychodni jeszcze przed epidemią, jest obecnie teleporadą? Czy teleporada to oficjalna nazwa wszystkich e-wizyt?. Ponieważ kwestia ta ma podstawowe znaczenie w celu ustalenia treści wielu obowiązków, dotyczących np. prowadzenia dokumentacji medycznej, poniżej odpowiedź na to pytanie.

08maj

Czy lekarz może wystawić pacjentowi zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do noszenia maski ochronnej

Do lekarza zgłosiła się pacjentka z prośbą o wystawienie zaświadczenia, które zwalniałoby ją z obowiązku noszenia maski na twarzy. Pacjentka zgłaszała, że odczuwa wówczas duszność i, że od wielu lat leczy się z powodu alergii na pyłki traw. Ta choroba pacjentki była od kilkunastu lat odnotowywana w dokumentacji medycznej pacjentki. Co lekarz powinien zrobić w tej sytuacji?

Kwiecień 2020

20kwi

Nowe przepisy dotyczące dokumentacji medycznej

Walka z COVID-19 trwa, a w natłoku informacji o koronawirusie inne ważne kwestie umykają. Nie chcąc pozwolić, żeby jedna z takich kwestii przeszła niezauważenie, dziś zajmę się zmianą przepisów, która niedawno weszła w życie. Jest to zmiana niezwykle istota dla lekarzy, pacjentów i prawników, ponieważ dotyczy przepisów o dokumentacji medycznej.

01kwi

Koronawirus: zmiany w prawie niezwykle ważne dla lekarzy

Sejm uchwalił ważne zmiany w prawie w związku z epidemią w Polsce SARS-CoV-2. W moim przekonaniu omawiane zmiany są daleko idące i świadczą o tym, że sytuacja w ochronie zdrowia jest o wiele bardziej poważna niż wynika to z oficjalnych statystyk. Planowanie wykorzystania do zwalczania epidemii lekarzy stażystów i rezydentów jednoznacznie wskazuje, że wkrótce mogą wystąpić znaczne niedobory kadrowe w podmiotach leczniczych.

Marzec 2020

16mar

Czy lekarz z prywatną praktyką w związku z pandemią możne wystawiać e-ZLA na podstawie rozmowy telefonicznej

Lekarze prowadzący prywatne praktyki mają wątpliwości, czy mogą wystawić zwolnienie od pracy przez teleporadę telefoniczną. Taką możliwość mają lekarze POZ, ale wiele przychodni zamknięto i pacjenci częściej korzystają z prywatnych wizyt.