Radosław Tymiński

Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl

Wszystkie wpisy na blogu

Luty 2019

08lut

Czy lekarz może odmówić kontynuowania wizyty, gdy zorientuje się, że jest nagrywany

Ostatnio jeden z użytkowników mojej strony opisał następującą sytuację: „pojechałem na wizytę domową do starszej pani, mojej pacjentki (jestem lekarzem rodzinnym). W czasie wizyty zorientowałem się, że córka tej pani włączyła w telefonie nagrywanie i ciągle mnie pytała, czy nie trzeba mamy zabrać do szpitala. Nie wiedziałem co robić, więc dokończyłem wizytę. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić kontynuowania wizyty i wyjść?”

Styczeń 2019

22sty

Jak lekarz ginekolog powinien oceniać ryzyko depresji u ciężarnej

W związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej pojawiło się wiele pytań dotyczących zmian w dotychczasowej praktyce prowadzenia ciąży. Jedno z nich dotyczy oceny ryzyka depresji u ciężarnej, czy ginekolog ma używać skal oceny depresji, np. skali Becka?

Grudzień 2018

21gru

Czy lekarz-rezydent może mieć dyżur na dwóch oddziałach jednocześnie

Ze względu braki kadrowe na oddziale neonatologicznym lekarzy postawiono przed faktem, że lekarz-rezydent z oddziału pediatrycznego, obecny na dyżurze, będzie w tym samym czasie rozpisany do dyżuru na neonatologii. Oznacza to, że będzie więc na dwóch oddziałach. Czy ta sytuacja jest zgodna z prawem? 

Listopad 2018

20lis

Które czynności lekarza nie podlegają ubezpieczeniu OC

Kwestia tego, które czynności nie podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, a są często wykonywane przez lekarzy, jest niezwykle ważna, ponieważ oznacza, że w razie uznania zasadności roszczenia pacjenta dotyczącego tej czynności lekarz musi sam pokryć odszkodowanie.

Październik 2018

03paź

Czy lekarzowi-świadkowi należy się zwrot kosztów i utraconego zarobku

Czy lekarz, który jest wzywany do sądu, ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów podróży lub utraconego zarobku? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jednak ze względu na to, że pojawia się ono coraz częściej, warto temat ten trochę przybliżyć.

Wrzesień 2018

17wrz

Czy opłaca się rezydentowi złożyć deklarację o pracy przez dwa lata po zakończeniu specjalizacji

Lekarze rezydenci pytają mnie o przepisy, które weszły w życie 24 sierpnia 2018 r. (przepisy te przewidują możliwość otrzymania przez rezydentów – niezależnie od roku specjalizacji – dodatkowego wynagrodzenia, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji). Najczęściej pojawia się zagadnienie tego, czy opłaca się zgodzić na warunki wskazywane w tych przepisach. Oto odpowiedź.

Sierpień 2018

31sie

Czy można wystawić zwolnienie w związku z chorobą dziecka nieobecnemu rodzicowi 

Mama dziecka, które było chore, podczas wizyty poprosiła lekarza o wypisanie ZUS ZLA na ojca dziecka. Czy można wystawić zwolnienie ojcu dziecka, którego lekarz nie widział?

Lipiec 2018

17lip

Co zrobić, gdy lekarz spotka się z niezgodnym z wiedzą medyczną postępowaniem innego lekarza

Lekarz w praktyce spotykał się z sytuacją, w której inny lekarz odradzał szczepienia lub zalecał w leczeniu alergii alternatywne metody leczenia (np. bioprądy). Jak powinien się zachować, gdy stwierdzi niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną postępowanie innego lekarza?

Czerwiec 2018

19cze

Która dokumentacja medyczna jest bardziej wiarygodna - w postaci elektronicznej czy papierowej

Czy w sądzie wartość dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej jest taka sama? Kwestia ta jest na tyle istotna, że należy poświęcić jej więcej miejsca, ponieważ wciąż wielu lekarzy z obawami patrzy na dokumentacje medyczną w postaci elektronicznej (zob. np. Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia Nr 4/18/P-VII).

07cze

Czy lekarz musi po każdej wizycie drukować e-dokumentację

Czy prowadząc w gabinecie dokumentację medyczną w formie elektronicznej trzeba ją po każdej wizycie drukować w celu złożenia podpisu i pieczątki?

Spis treści Czytaj e-wydanie

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Warszawa 21.lutego.2019

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Katowice 27.lutego.2019

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Poznań 13.marca.2019

Zasady kontraktowania świadczeń w 2019 roku

Czytaj więcej   »