Radosław Tymiński

Radosław Tymiński

Radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl

Wszystkie wpisy na blogu

Styczeń 2024

30sty

Obowiązki lekarza w diagnostyce radiologicznej

Lekarze przed przystąpieniem do badania radiologicznego muszą uzyskać informacje o potencjalnej ciąży lub karmieniu piersią u pacjentek. Choć w pracowniach rentgenowskich czy tomografii komputerowej często widzimy ostrzeżenia dotyczące tego wymogu, mało kto zdaje sobie sprawę z dalszej odpowiedzialności lekarzy określonych w art. 33h ust. 2 ustawy Prawo atomowe. Sprawdź!

Wrzesień 2023

15wrz

Zmiany w dostępie do bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 65 lat

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła bezpłatny dostęp do leków dla osób poniżej 18 lat oraz tych, którzy przekroczyli 65 rok życia. W tym zakresie istnieją jednak pewne ograniczenia, które warto znać. Sprawdź, kto jest uprawniony do bezpłatnych leków, który lekarz może je przepisać oraz jakie leki są objęte tą regulacją.

Sierpień 2022

12sie

Czy można stosować produkty lecznicze niedopuszczone do obrotu w Polsce

Wśród lekarzy pojawiają się wątpliwości, czy mogą stosować lek, który nie jest zarejestrowany w Polsce, jednak jest dopuszczony za granicą i tam powszechnie stosowany. W wielu przypadkach jest to lek o wiele bardziej praktyczny niż dostępne w Polsce, ponieważ krócej działa. Czy brak rejestracji leku w Polsce jest równoważny z zakazem jego stosowania czy oznacza jedynie fakt niemożności zakupienia go w polskich aptekach?

Czerwiec 2022

08cze

Czy można pacjentowi przed podróżą wypisać receptę „na wszelki wypadek”?

Ostatnio otrzymałem kilka pytań o to, czy pacjentowi można wystawić przed zagraniczną podróżą receptę na wszelki wypadek, np. na antybiotyk. Problem z tego typu prośbami będzie pojawiał się coraz częściej w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Poniżej więc krótka analiza dopuszczalności prawnej wystawiania tego typu recept.

Kwiecień 2022

28kwi

W jakim języku odebrać zgodę od uchodźcy z Ukrainy na zabieg operacyjny?

Ostatnio napłynęło do mnie klika pytań dotyczących zgód od pacjentów z Ukrainy, którzy coraz częściej trafiają do polskiego sytemu ochrony zdrowia. Jeden z użytkowników przesłał takie pytanie: „Czy zgodę na operację planową należy mieć po ukraińsku, a może powinna być przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego? Nie wiemy co mamy robić, a mamy coraz więcej pacjentów z Ukrainy”.

Styczeń 2022

05sty

Ważne zmiany prawne dla podmiotów leczniczych i praktyk lekarskich w 2022 roku

Patrząc na prace legislacyjne w Ministerstwie Zdrowia i Sejmie wydaje się, że podmioty lecznicze i osoby wykonujące zawody medyczne będą wspominać 2021 rok jako okres wytchnienia i spokoju. Już same zapowiedzi zmian prawnych, które mają wejść w życie w 2022 roku robią wrażenie, począwszy od zmiany ustawy o wyrobach medycznych, a skończywszy na ustawie o jakości w służbie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Dziś krótki przegląd zmian w prawie medycznym, które już są uchwalone i czekają na wejście w życie w 2022 roku.

Lipiec 2021

01lip

1 lipca 2021 r. – nowe obowiązki wszystkich podmiotów leczniczych i praktyk lekarskich

Od 1 lipca 2021 r. obowiązuje wymaganie określone w art. 56 ust. 2a ustawy z 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (dalej: u.s.i.). Przepis ten jest niezwykle ważny, ponieważ nakłada nowe i dość istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa prawnego lekarza obowiązki.

Czerwiec 2021

08cze

Co musi się znaleźć w dokumentacji medycznej przy wypisie na żądanie

Wielu lekarzy zadaje pytania dotyczące wypisu pacjenta na żądanie. To sytuacja stresująca dla każdego lekarza, ponieważ pacjent przed zakończeniem procesu diagnozowania i leczenia chce wyjść ze szpitala. Przeważnie podaje wiele „uzasadnionych” powodów (urlop, brak czasu na chorowanie, dobrze się czuję). O czym należy informować pacjenta wypisującego się na własne żądanie?

Kwiecień 2021

07kwi

Cztery przydatne wpisy w dokumentacji medycznej wizyty online

Wielu użytkowników pyta o bezpieczeństwo prawne świadczeń zdrowotnych udzielanych online. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo wizyty online zależy nie tylko od dziedziny medycyny, której ta wizyta dotyczy, czy rodzaju wizyty, ale także i od doświadczenia lekarza czy rzetelności informacji przekazanych przez pacjenta.

Luty 2021

01lut

Jak dokumentować wywiązanie się z obowiązku informowania o szczepieniach w czasach epidemii

Coraz częściej lekarze mają do czynienia z sytuacją, że niektórzy pacjenci obawiają się szczepić swoje dzieci w dobie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Pojawia się więc pytanie o to, jak należy dokumentować wywiązanie się z obowiązku informacyjnego o szczepieniach, zwłaszcza gdy coraz bardziej zagraża koronawirus i inne choroby zakaźne. Poniżej odpowiedź na to pytanie.