Radosław Tymiński

Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl

Wszystkie wpisy na blogu

Wrzesień 2019

12wrz

Czy wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta jest związana z ubezpieczeniem lekarza

W jednym z pytań poruszono niezwykle ciekawy wątek, dotyczący związku wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta z ubezpieczeniem obowiązkowym lekarza. Warto temat ten omówić, ponieważ w środowisku medycznym dość często spotykam się z nieprawdziwym przekonaniem, że wysokość ubezpieczenia obowiązkowego jest swego rodzaju wyznacznikiem wysokości rekompensaty dla pacjenta.

Lipiec 2019

04lip

4 ważne wpisy do dokumentacji medycznej dla radiologów

Ostatnio pomagałem kilku radiologom w różnych sporach sądowych, ponownie przekonując się, że wystarczy czasem kilka wpisanych słów w dokumentację medyczną, żeby nie było sprawy. Poniżej przedstawiam 4 ważne wpisy, które w sytuacjach tego wymagających, powinny pojawić się w dokumentacji medycznej radiologów.

Maj 2019

09maj

Co zmieniło się w przepisach dotyczących dokumentacji medycznej

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Sejm intensywnie pracował nad przepisami dotyczącymi dokumentacji medycznej, czego efektem są zmiany ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej: u.p.p.). Zmiany są bardzo istotne, ponieważ zmieniają dotychczasowe zasady, odpowiadając na postulaty zgłaszane przez organizacje pacjentów.

Kwiecień 2019

11kwi

Czy lekarze będą podwójnie karani za niewłaściwie wypisane recepty

Każdy lekarz w prywatnym gabinecie musi się dobrze zastanowić zanim sięgnie po receptę refundowaną, ponieważ wiąże się z tym znaczne ryzyko. Zwłaszcza po zmianie przepisów od 1 czerwca 2019 r. 

Marzec 2019

11mar

Czy w sytuacjach awaryjnych na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego może się podpisać jedynie rezydent

Na jednym z oddziałów przyjęto praktykę, że w sytuacjach szczególnych zarówno wypisy, jak i karty informacyjne leczenia szpitalnego podpisują jednoosobowo lekarze, najczęściej rezydenci. Czy w sytuacjach awaryjnych (np. dyżur świąteczny lub sobota) na karcie informacyjnej leczenia szpitalnego może przybić pieczątkę i podpisać się wyłącznie rezydent?

Luty 2019

25lut

Lekarz ma obowiązek przekazać informację opartą na właściwej diagnozie – ważne orzeczenie SN

Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem dotyczącym informacji lekarskiej (wyrok z 10 stycznia 2019 r. - sygn. akt II CSK 293/18). W sprawie tej chodziło o to, że pacjentka domagała się zadośćuczynienia za niepotrzebnie wykonaną operację usunięciu  przydatków  prawych  z  kikutem  szyjki  macicy oraz za nieprawidłowo udzieloną informację medyczną związaną z zabiegiem. Przyjęta w tym wyroku przez SN wykładania przepisów jest niezwykle ważna dla praktyki lekarskiej. Dowiedz się więcej. 

08lut

Czy lekarz może odmówić kontynuowania wizyty, gdy zorientuje się, że jest nagrywany

Ostatnio jeden z użytkowników mojej strony opisał następującą sytuację: „pojechałem na wizytę domową do starszej pani, mojej pacjentki (jestem lekarzem rodzinnym). W czasie wizyty zorientowałem się, że córka tej pani włączyła w telefonie nagrywanie i ciągle mnie pytała, czy nie trzeba mamy zabrać do szpitala. Nie wiedziałem co robić, więc dokończyłem wizytę. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić kontynuowania wizyty i wyjść?”

Styczeń 2019

22sty

Jak lekarz ginekolog powinien oceniać ryzyko depresji u ciężarnej

W związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej pojawiło się wiele pytań dotyczących zmian w dotychczasowej praktyce prowadzenia ciąży. Jedno z nich dotyczy oceny ryzyka depresji u ciężarnej, czy ginekolog ma używać skal oceny depresji, np. skali Becka?

Grudzień 2018

21gru

Czy lekarz-rezydent może mieć dyżur na dwóch oddziałach jednocześnie

Ze względu braki kadrowe na oddziale neonatologicznym lekarzy postawiono przed faktem, że lekarz-rezydent z oddziału pediatrycznego, obecny na dyżurze, będzie w tym samym czasie rozpisany do dyżuru na neonatologii. Oznacza to, że będzie więc na dwóch oddziałach. Czy ta sytuacja jest zgodna z prawem? 

Listopad 2018

20lis

Które czynności lekarza nie podlegają ubezpieczeniu OC

Kwestia tego, które czynności nie podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, a są często wykonywane przez lekarzy, jest niezwykle ważna, ponieważ oznacza, że w razie uznania zasadności roszczenia pacjenta dotyczącego tej czynności lekarz musi sam pokryć odszkodowanie.

Spis treści Czytaj e-wydanie