Radosław Tymiński

Radosław Tymiński

radca prawny i doktor nauk prawnych. Od kilku lat zajmuje się tematyką praw lekarzy oraz obrony lekarzy w sprawach sądowych, prowadzi blog prawalekarzy.pl

Wszystkie wpisy na blogu

Maj 2020

29maj

Czy e-wizyta i teleporada są tożsame

Tematy związane z e-wizytami i teleporadami ciągle są aktualne. Często w związku z tym pojawia się pytanie, czy e-wizyta, którą prowadziłam w swojej przychodni jeszcze przed epidemią, jest obecnie teleporadą? Czy teleporada to oficjalna nazwa wszystkich e-wizyt?. Ponieważ kwestia ta ma podstawowe znaczenie w celu ustalenia treści wielu obowiązków, dotyczących np. prowadzenia dokumentacji medycznej, poniżej odpowiedź na to pytanie.

08maj

Czy lekarz może wystawić pacjentowi zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do noszenia maski ochronnej

Do lekarza zgłosiła się pacjentka z prośbą o wystawienie zaświadczenia, które zwalniałoby ją z obowiązku noszenia maski na twarzy. Pacjentka zgłaszała, że odczuwa wówczas duszność i, że od wielu lat leczy się z powodu alergii na pyłki traw. Ta choroba pacjentki była od kilkunastu lat odnotowywana w dokumentacji medycznej pacjentki. Co lekarz powinien zrobić w tej sytuacji?

Kwiecień 2020

20kwi

Nowe przepisy dotyczące dokumentacji medycznej

Walka z COVID-19 trwa, a w natłoku informacji o koronawirusie inne ważne kwestie umykają. Nie chcąc pozwolić, żeby jedna z takich kwestii przeszła niezauważenie, dziś zajmę się zmianą przepisów, która niedawno weszła w życie. Jest to zmiana niezwykle istota dla lekarzy, pacjentów i prawników, ponieważ dotyczy przepisów o dokumentacji medycznej.

01kwi

Koronawirus: zmiany w prawie niezwykle ważne dla lekarzy

Sejm uchwalił ważne zmiany w prawie w związku z epidemią w Polsce SARS-CoV-2. W moim przekonaniu omawiane zmiany są daleko idące i świadczą o tym, że sytuacja w ochronie zdrowia jest o wiele bardziej poważna niż wynika to z oficjalnych statystyk. Planowanie wykorzystania do zwalczania epidemii lekarzy stażystów i rezydentów jednoznacznie wskazuje, że wkrótce mogą wystąpić znaczne niedobory kadrowe w podmiotach leczniczych.

Marzec 2020

16mar

Czy lekarz z prywatną praktyką w związku z pandemią możne wystawiać e-ZLA na podstawie rozmowy telefonicznej

Lekarze prowadzący prywatne praktyki mają wątpliwości, czy mogą wystawić zwolnienie od pracy przez teleporadę telefoniczną. Taką możliwość mają lekarze POZ, ale wiele przychodni zamknięto i pacjenci częściej korzystają z prywatnych wizyt.

Styczeń 2020

29sty

Co ma zrobić lekarz, gdy nie ma zmiennika do objęcia dyżuru

Czy lekarz po przepracowaniu dyżuru może samodzielnie zdecydować o opuszczeniu placówki w sytuacji, gdy nie ma innego lekarza, który by go zastąpił?

Listopad 2019

29lis

Co stanowi naruszenie zbiorowych praw pacjentów

Często pojawiają się pytania, które praktyki stanowią naruszenie zbiorowych praw pacjentów. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ zgodnie z przepisami Rzecznik Praw Pacjenta może wydać decyzję o uznaniu określonej praktyki za naruszającą zbiorowe prawa pacjentów i nakazać jej zaniechanie. Oto szczegóły.

14lis

Co powinien zrobić lekarz, gdy nie wie, jaki będzie ostateczny zakres zabiegu

Niejednokrotnie w chirurgii czy ginekologii zdarza się taka sytuacja, w której lekarz nie jest w stanie do końca stwierdzić, co zastanie po „otwarciu” pacjenta. W związku z tym powstaje pytanie, czy pacjenta informować o wątpliwościach, czy tylko o tym, co pewne. Jak postępować zgodnie z prawem? 

Wrzesień 2019

12wrz

Czy wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta jest związana z ubezpieczeniem lekarza

W jednym z pytań poruszono niezwykle ciekawy wątek, dotyczący związku wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta z ubezpieczeniem obowiązkowym lekarza. Warto temat ten omówić, ponieważ w środowisku medycznym dość często spotykam się z nieprawdziwym przekonaniem, że wysokość ubezpieczenia obowiązkowego jest swego rodzaju wyznacznikiem wysokości rekompensaty dla pacjenta.

Lipiec 2019

04lip

4 ważne wpisy do dokumentacji medycznej dla radiologów

Ostatnio pomagałem kilku radiologom w różnych sporach sądowych, ponownie przekonując się, że wystarczy czasem kilka wpisanych słów w dokumentację medyczną, żeby nie było sprawy. Poniżej przedstawiam 4 ważne wpisy, które w sytuacjach tego wymagających, powinny pojawić się w dokumentacji medycznej radiologów.