Hubert Kowalski

Hubert Kowalski

Konsultant w Déhora Consultancy Group, holenderskiej firmie doradczej; odpowiada za realizację projektów mających na celu usprawnienie procesów planowania czasu pracy w różnych organizacjach

Wszystkie wpisy na blogu

Luty 2024

05lut

Jak narzędzia online oraz AI mogą wspierać placówki medyczne i ich personel?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie jedyną stałą rzeczą jest zmiana, to właśnie nowoczesne narzędzia online stały się przewagą konkurencyjną i kluczowym elementem efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi.

Lipiec 2023

15lip

Czy istnieje harmonogram idealny dla organizacji pracujących zmianowo?

Istnieją dosłownie tysiące możliwych alternatywnych harmonogramów czasu pracy dostępnych do użycia w zmianowym systemie pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jednak nie jest znany jeden wzór na zbudowanie grafiku idealnego dla wszystkich.

Styczeń 2023

18sty

Czy różnice pokoleniowe mogą mieć znaczenie w planowaniu czasu pracy?

Już od dekad pracodawcy są przyzwyczajeni do cyklicznego planowania harmonogramów czasu pracy, niezależnie od płci, wieku czy oczekiwań swoich pracowników. W pracy biurowej powszechnie przyjął się system pracy bazujący na klasycznych godzinach pracy od 8.00 do 16.00 czy od 9.00 do 17.00. Nieliczni pracodawcy proponują swoim pracownikom „elastyczne” godziny pracy. Natomiast w firmach produkcyjnych przyjął się system pracy oparty na modelu wywodzącym się jeszcze z lat 60 XX wieku, gdzie pracownicy zaczynają pracę w godzinach: 6.00, 14.00 lub 22.00. Czy aby na pewno takie podejście jest wciąż słuszne i aktualne? Czy oczekiwania pracownika z 2-letnim stażem pracy są takie same jak tego z 25-letnim?

Listopad 2022

07lis

Okazjonalna praca zdalna – czyli home-office w nowej odsłonie 

Okazjonalna praca zdalna będzie odpowiednikiem dzisiejszej pracy z domu, czyli home-office, (HO), która już jest traktowana jako forma benefitu przysługującego pracownikom. Natomiast docelowo będzie to uprawnienie pracownicze wynikające bezpośrednio z nowych przepisów wdrożonych do Kodeksu pracy. Dla pracodawców bardzo ważną informacją będzie fakt, że tych przepisów nie trzeba będzie wdrażać w swojej organizacji. 

Październik 2022

06paź

Dlaczego warto przeciwdziałać zmęczeniu wśród lekarzy i pielęgniarek?

Pracownicy służby zdrowia, lekarze oraz pielęgniarki w Polsce potrafią pracować nawet 126 godzin tygodniowo. Skutkiem takiej pracy jest chroniczne przemęczenie, przepracowanie i czasami niezawinione popełnianie błędów medycznych.

Lipiec 2022

04lip

Praca zdalna w znowelizowanym Kodeksie pracy

Po długich pracach 8 czerwca br. skierowano do pierwszego czytania projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja jest szczególnie istotna dla pracodawców stosujących obecnie telepracę lub pracę zdalną na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych, potocznie nazywaną „ustawą covidową”. Projekt jest również bardzo ważny dla wszystkich pracowników wyczekujących uregulowania kwestii formalnych i prawnych związanych z pracą zdalną.

Marzec 2022

17mar

Nowa rzeczywistość dla Kodeksu pracy jeszcze w 2022 roku

Temat gruntownych zmian w Kodeksie pracy jest poruszany od wielu lat, zarówno przez pracodawców, pracowników, jak i ustawodawcę. Do chwili wybuchu pandemii niewiele się w tym zakresie działo. Refleksja przyszła w momencie masowego przejścia pracowników na pracę zdalną, która dotychczas praktycznie nie była uregulowana. Co przyniesie ten rok?

Styczeń 2022

28sty

Czy Omikron zamrozi rynek pracy?

Szacuje się, że w połowie lutego 2022 roku na kwarantannie w Polsce może przybywać aż 2 miliony osób, co stanowi prawie 10% osób aktywnych zawodowo w naszym kraju. Czy to spowoduje ponowne zamrożenie działalności części firm? Jak poradzić sobie z kwarantannami pracowników na tak znaczną skalę?

Sierpień 2021

10sie

Ewidencja czasu pracy pracowników podczas pracy zdalnej

Temat ewidencji czasu pracy zawsze wywołuje emocje zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Pół żartem pół serio zawsze powtarzam, że możliwości w tym zakresie są trzy – metoda marchewki, kija oraz miecza obosiecznego. Co to oznacza i dlaczego ten temat jest coraz ważniejszy w erze powszechnej pracy zdalnej?

Kwiecień 2021

22kwi

Nowa perspektywa na przyspieszenie szczepień przeciw COVID-19

Zgodnie z założeniami już w maju 2021 roku Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 może znacznie przyspieszyć , co według rządu spowoduje zaszczepienie wszystkich chętnych pierwszą dawką wybranej szczepionki już do końca sierpnia. Czy jesteśmy przygotowani do tak znaczącego przyspieszenia tempa szczepień? Czy są na to gotowe punkty wyznaczone do tej akcji oraz ich personel? Jak mimo dotychczas ograniczonej ich przepustowości zwiększyć tempo pracy i wydajność?