Malwina Jarzembska

Malwina Jarzembska

adwokat z wieloletnim doświadczeniem, specjalista w zakresie prawa medycznego, karnego i rodzinnego. Zajmuje się m.in. kompleksową obsługą prawną podmiotów medycznych. Ma doświadczenie w prowadzeniu procesów medycznych, w tym z zakresu odpowiedzialności za błąd w sztuce lekarskiej. Reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi oraz sądami dyscyplinarnymi odpowiedzialności zawodowej lekarzy. Jest komandytariuszem w Kancelarii Naworska Marszałek Jarzembska sp.k. w Toruniu i w Bydgoszczy.

Wszystkie wpisy na blogu

Luty 2016

10lut

Postępowania po zaistnieniu błędu medycznego

Zaistnienie w procesie leczenia błędu medycznego, poza oczywistymi konsekwencjami medycznymi, może mieć wiele implikacji dla zawodowego dalszego funkcjonowania osób fizycznych – personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek, jak i dla podmiotu leczniczego.

Październik 2015

20paź

Opłaty za pobyt rodziców w szpitalu

W połowie października otwarto w Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu pierwszy w Polsce Dom Fundacji Ronalda McDonalda. Bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów. 

Maj 2015

15maj

Pielęgniarka jak funkcjonariusz publiczny

Pielęgniarkom i położnym nie zawsze przysługuje ochrona należna funkcjonariuszom publicznym. W praktyce powoduje to duże trudności w interpretacji, czy w przypadku popełnienia przestępstwa przeciwko nim wykonywały one czynności podlegające ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym czy nie. 

Marzec 2015

16mar

Pacjent -więzień czyli o prawie do prywatności

Kara pozbawienia wolności (potocznie nazywana karą więzienia) nie pozbawia skazanego podstawowych praw innych oprócz prawa do wolności. Taki człowiek ma także w związku z tym m. in. prawo do opieki zdrowotnej.

Luty 2015

09lut

Wypadek przy pracy a prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że wypadek przy pracy i prawa pacjenta nie mają raczej ze sobą wiele wspólnego. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy poszkodowany pracownik trafia do szpitala, a pracodawca musi ustalić jakiego stopnia i rodzaju uszczerbku doznał pracownik.

Styczeń 2015

02sty

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Polacy są niezwykle mobilnym narodem. Naszą aktywność turystyczną można szczególnie zaobserwować nie tylko podczas letnich miesięcy wakacyjnych, ale i również w okresie świątecznym.

Grudzień 2014

29gru

Opaski jako realizacja obowiązku ochrony danych osobowych

Szpital to miejsce, w którym cała uwaga personelu medycznego koncentruje się na ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego- podstawowych dobrach osobistych. Jednak pobyt w szpitalu i korzystanie z fachowej pomocy medycznej wiąże się nie tylko z koniecznością poddawania się wielu badaniom, ale także ujawniania swoich podstawowych danych osobowych, takich jak choćby nazwisko, które - jak wynika z treści przepisu art. 23 kodeksu cywilnego - pozostają pod ochroną prawa.

01gru

Medycy a Niebieska Karta

Przemoc w rodzinie to zjawiskiem powszechnym a jednocześnie okryta jest całunem milczenia. Aby pomóc ofiarom przemocy w rodzinie wprowadzono tzw. "Niebieską Kartę”. Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej tym problemem i sprowadza się do wypełnienia odpowiedniego formularza.

Listopad 2014

14lis

Karta praw pacjenta-dziecka

Należy wyrazić głębokie zadowolenie z wspólnej inicjatywy informacyjno – edukacyjnej Rzecznika Praw Dziecka oraz Rzecznika Praw Pacjenta, której efektem jest powstanie Karty praw pacjenta- dziecka.

Październik 2014

27paź

Rejonizacja świadczeń medycznych? Niedopuszczalna.

Ostatnio spotkałam się z problemem rejonizacji świadczeń medycznych, który zainspirował mnie do napisania tego artykułu. Uważam, że w trosce o dobro pacjentów należy bezwzględnie przypominać, że niezgodne z prawem jest wyznaczanie przez podmioty prowadzące działalność leczniczą tzw. ostrych dyżurów. Każdy pacjent ma prawo korzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz w sytuacjach zagrażających życiu – ze szpitalnych świadczeń udzielanych przez szpitalne oddziały ratunkowe na terenie całego kraju.