Medycy a Niebieska Karta

Przemoc w rodzinie to zjawiskiem powszechnym a jednocześnie okryta jest całunem milczenia. Aby pomóc ofiarom przemocy w rodzinie wprowadzono tzw. "Niebieską Kartę”. Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby dotkniętej tym problemem i sprowadza się do wypełnienia odpowiedniego formularza.

Obowiązek założenia „Niebieskiej Karty” spoczywa na m.in. na szkolnych pedagogach, pracownikach socjalnych, członkach gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policjantach, a także lekarzach.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z lat ubiegłych wynika, iż najczęściej z tego obowiązku korzystają policjanci, najrzadziej natomiast lekarze. Pracownicy służby zdrowia tłumaczą to brakiem dowodów, niechęcią pacjenta, a także objęciem rodziny pomocą innych instytucji. Często ofiary przemocy boją się, że ich problem ujrzy światło dzienne i nie są zainteresowane założeniem „Niebieskiej Karty”. Choć ustawa daje przyzwolenie na rozpoczęcie procedury bez zgody osób dotkniętych problemem przemocy, to jeśli lekarz wypełni formularz wbrew ich woli może liczyć się z przepisaniem się pacjenta do innego lekarza bądź innej placówki zdrowia.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Fakt, iż lekarze należą do grupy najrzadziej wypisujących formularz „Niebieskiej Karty” może wynikać także z tego, że nie do końca są zapoznani z procedurą, nie wiedzą jakie skutki dla nich to pociągnie. Często też zasłaniają się tajemnicą zawodową, brakiem czasu na wypełnianie formularzy oraz tym, że nie należy do ich obowiązków. Zastrzeżenia można mieć szczególnie do ostatniego z wymienionych powodów niechęci lekarzy do procedury „Niebieskiej Karty”. Ich obowiązkiem jest leczenie i dbanie o zdrowie ludzi, a zatem ochrona przed przemocą w rodzinie jest elementem tego obowiązku, gdyż może powodować szkody zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Być może większa ilość szkoleń skierowana do grup na które nałożony został obowiązek założenia „Niebieskiej Karty” spowoduje, iż więcej ofiar przemocy w rodzinie będzie mogło skorzystać z ochrony.

Autor: Malwina Jarzembska

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »