Paweł Ossowski

Paweł Ossowski

wiceprezes zarządu, dyrektor zarządzający ZARYS International Group, ekspert rynku wyrobów medycznych, specjalizuje się w kwestiach związanych z rozwojem biznesu, polityką eksportową, zarządzaniem OEM, współpracą ze szpitalami i placówkami ochrony zdrowia zarówno państwowymi, jak i prywatnymi; zajmuje się tematem optymalizacji zakupów w jednostkach służby zdrowia, a także rynkiem sprzętu medycznego; logistyką i prawem zamówień publicznych - głównie w sektorze ochrony zdrowia

Wszystkie wpisy na blogu

Sierpień 2019

21sie

Amerykańsko-chińska wojna celna a sprzęt medyczny

W trwającej od ponad roku wojnie celnej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, jedną z kluczowych ról odgrywa rynek sprzętu medycznego, który jest przedmiotem walki na podwyżki ceł na te produkty, prowadzonej przez obie strony konfliktu. Poza surowcami i artykułami wykorzystywanymi w przemyśle ciężkim to właśnie wyroby medyczne są jedną z najbardziej medialnych kategorii produktów, które dotykają te podwyżki.

Lipiec 2019

15lip

Ten sam wyrób medyczny, różny VAT

Kwestia stawki VAT na wyroby medyczne już od wielu lat stanowi przedmiot dyskusji między zainteresowanymi stronami. Obecnie większość krajów Unii Europejskiej (UE) stosuje obniżoną stawkę VAT na wyroby medyczne. Natomiast kontrowersyjna pozostaje klasyfikacja, które wyroby mogą być objęte obniżoną stawką, a które do niej już się nie kwalifikują.

Listopad 2017

21lis

Rodzima branża sprzętu medycznego rozwija się

Za nami kolejna już edycja największych na świecie targów medycznych - MEDICA 2017. W tegorocznym wydarzeniu branżowym w Düsseldorfie uczestniczyło ponad 5100 wystawców z 66 krajów (z tego 84 z Polski) i ponad 123000 odwiedzających ze 130 krajów. Targi jak zwykle obejmowały całe spektrum branży medycznej, począwszy od jednorazowego sprzętu medycznego, przez asortyment rehabilitacyjny oraz najnowsze rozwiązania technologiczne, na zaawansowanych urządzeniach medycznych kończąc.

Październik 2016

03paź

Co usprawni procesy zakupowe w placówkach

W kwestii polityki zakupowej w placówkach państwowych i prywatnych ochrony zdrowia tkwi ogromny potencjał, który mógłby umożliwić efektywniejsze i tańsze zakupy, a w efekcie wpłynąć na polepszenie ich kondycji finansowej. Samorządom pozwoliłby odetchnąć finansowo, a prywatnym inwestorom uzyskać znaczące oszczędności. Niestety często te możliwości nie są wykorzystywane z powodu zaniechania lub nieznajomości dostępnych instrumentów i procedur. Bądź po prostu złej woli…

Wrzesień 2016

30wrz

Niepewność w przetargach

Obserwując ostatnie tygodnie przed nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, można było odnieść wrażenie, że publiczne szpitale szykują się na kataklizm i gwałtowanie uzupełniają swoje zapasy jednorazowego sprzętu medycznego. Strach przed nową ustawą okazał się skutecznym czynnikiem mobilizującym decydentów w tych placówkach do ogłaszania postępowań zgodnych jeszcze z brzmieniem poprzedniej ustawy, czego skutkiem było podpisywanie kontraktów na rok lub dwa lata do przodu w oparciu właśnie o stare przepisy.

Spis treści Czytaj e-wydanie