Szpitale coraz częściej nie regulują zobowiązań

Problem wzrastającego zadłużenia szpitali jest coraz bardziej aktualny. W ostatnim półroczu widzimy coraz większe problemy z płynnością finansową szpitali publicznych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań od zawsze towarzyszyło publicznemu sektorowi ochrony zdrowia, natomiast sytuacja jest coraz trudniejsza.

Zaczynamy obserwować trend w nieprzestrzeganiu terminów płatności (a w branży szpitalnej standardem jest 60 dni) zwiększanie zadłużenia. Coraz częściej należności jest egzekwowanych sądowo, gdyż jeszcze wydłuża to czas spłaty zobowiązań szpitali.

Przykładem tutaj jest Szpital w Grudziądzu, który niestety nie jest wyjątkiem, a jedynie negatywnym przykładem, który wyprzedził trend i od dawna nie reguluje zaległości w terminie. Te zatory płatnicze powodują duży niepokój, szczególnie wśród mniejszych dystrybutorów i producentów sprzętu medycznego. Trzeba pamiętać, że zaangażowanie kapitału w przypadku sprzedaży sprzętu medycznego sięga blisko 6 miesięcy jeśli firma otrzyma należności w terminie. W przypadku opóźnień bardzo istotnie wpływa to na płynność podmiotów.

Co prawda wydatki na sprzęt medyczny są istotnie mniejsze, niż na przykład wydatki na wynagrodzenia. Natomiast w wielu przypadkach istnieją pewne możliwości optymalizacyjne i oszczędnościowe w polityce zakupowej szpitali. Mowa tutaj głównie o wykorzystaniu mechanizmów dostępnych w Prawo zamówień publicznych (PZP), takich jak aukcja internetowa czy konstrukcji pakietów przetargowych.

Autor: Paweł Ossowski
Słowa kluczowe:
szpitalzadłużenie

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy