Szpitale coraz częściej nie regulują zobowiązań

/appFiles/site_102/images/autor/9jVtwGeTOvBmCfR.jpeg

Autor: Paweł Ossowski

Dodano: 17 września 2019

Problem wzrastającego zadłużenia szpitali jest coraz bardziej aktualny. W ostatnim półroczu widzimy coraz większe problemy z płynnością finansową szpitali publicznych. Nieterminowe regulowanie zobowiązań od zawsze towarzyszyło publicznemu sektorowi ochrony zdrowia, natomiast sytuacja jest coraz trudniejsza.

Zaczynamy obserwować trend w nieprzestrzeganiu terminów płatności (a w branży szpitalnej standardem jest 60 dni) zwiększanie zadłużenia. Coraz częściej należności jest egzekwowanych sądowo, gdyż jeszcze wydłuża to czas spłaty zobowiązań szpitali.

Przykładem tutaj jest Szpital w Grudziądzu, który niestety nie jest wyjątkiem, a jedynie negatywnym przykładem, który wyprzedził trend i od dawna nie reguluje zaległości w terminie. Te zatory płatnicze powodują duży niepokój, szczególnie wśród mniejszych dystrybutorów i producentów sprzętu medycznego. Trzeba pamiętać, że zaangażowanie kapitału w przypadku sprzedaży sprzętu medycznego sięga blisko 6 miesięcy jeśli firma otrzyma należności w terminie. W przypadku opóźnień bardzo istotnie wpływa to na płynność podmiotów.

Co prawda wydatki na sprzęt medyczny są istotnie mniejsze, niż na przykład wydatki na wynagrodzenia. Natomiast w wielu przypadkach istnieją pewne możliwości optymalizacyjne i oszczędnościowe w polityce zakupowej szpitali. Mowa tutaj głównie o wykorzystaniu mechanizmów dostępnych w Prawo zamówień publicznych (PZP), takich jak aukcja internetowa czy konstrukcji pakietów przetargowych.

Autor: Paweł Ossowski
Słowa kluczowe:
szpitalzadłużenie

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »