Sierpień 2024
Pełnomocnik szpitala do spraw praw pacjenta to nie Rzecznik Praw Pacjenta
Wielokrotnie w szpitalnych gablotach lub na stronach internetowych szpitali można spotkać informację o tym, ze Rzecznik Praw Pacjenta przyjmuje skargi pacjentów w tym i w tym pokoju, o tej i o tej godzinie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby takie informacje umieszczały szpitale psychiatryczne, w których na mocy ustawy rzeczywiście funkcjonuje Rzecznik Praw Pacjenta.
Październik 2018
Jak stosować prawo do bycia zapomnianym
Gdy pacjent chce skorzystać z tzw. prawa do bycia zapomnianym i zgłasza się z wnioskiem o wykreślenie jego danych z dokumentacji medycznej, może pojawić się problem. Kiedy możesz stosować prawo do bycia zapomnianym?
Lipiec 2018
Czy zawsze musisz wydać pacjentowi wyniki badań
Wydawanie wyników badań budzi wiele wątpliwości w podmiotach leczniczych. Dotyczą one m.in. tego, kiedy pacjent może uzyskać wynik badania, czy dla wydania wyników osobiście pacjentowi lub osobie przez niego upoważnionej ma znaczenie to, co znajduje się w treści tego dokumentu oraz czy oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby trzeciej do odbioru wyników badań jest właściwe i wiążące dla podmiotu leczniczego.
Maj 2018
RODO nie jest takie straszne….
Media już od pierwszych dni maja, zaczęły zalewać odbiorc ó w informacjami na temat RODO. Dowiedzieliśmy się z nich przede wszystkim, że RODO (rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych) nakłada na przedsiębiorc ó w ogromne kary finansowe. Nie od dziś wiadomo, że krew sprzedaje się najlepiej. Lansowane przez media zagrożenie, czyli informacje o tym, że kary będą horrendalne, jest niczym innym jak zapowiedzią przelewu krwi przedsiębiorc ó w.
Marzec 2018
Dlaczego warto powołać pełnomocnika ds. praw pacjenta
Jakiś czas temu Rzecznik Praw Pacjenta przesłał do podmiotów leczniczych pismo, w którym wskazał, że celowe byłoby powołanie w każdym podmiocie medycznym pełnomocnika ds. praw pacjenta. Pomysł jest zacny, jednak nie idą za nim żadne fundusze na utworzenie takiego stanowiska, nie znajduje się też ono zapewne w strukturze organizacyjnej danego podmiotu. Czy powołanie takiego pełnomocnika jest obowiązkiem podmiotu medycznego?
Lipiec 2017
Nie taki prokurator straszny...
Powołanie przez ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego specjalnych wydziałów, które zajmują się błędami medycznymi znacznie zwiększyło liczbę spraw karnych z tej dziedziny. Dane przekazane przez Prokuraturę Krajową są dość zatrważające, zwłaszcza, że większość postępowań prowadzonych jest w zakresie błędów diagnostycznych. Wniosek, który należy wyciągnąć wydaje się dość oczywisty– Polacy nie wierzą lekarzom.
Marzec 2017
Czy oglądanie darmowej telewizji to prawo pacjenta
Wczoraj większość mediów obiegła wiadomość o tym, że w szpitalu w Bydgoszczy usunięto z sal dziecięcych telewizory. Do poniedziałku najmłodsi pacjenci mogli oglądać bajki za darmo, teraz nie jest już to możliwe.
Grudzień 2016
Jak poprawiać błędy w dokumentacji medycznej, aby jej nie sfałszować
Pamiętaj, że nie można usunąć żadnego dokumentu zawartego w dokumentacji medycznej pacjenta, a wprowadzane zmiany należy właściwie oznaczone.
Kwiecień 2016
Pacjenci i ich rodziny pozywają szpitale
Spraw z powództwa pacjentów przeciwko szpitalom jest coraz więcej. Jednak z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2009-2015 w sądach jedynie 25% spraw o odszkodowania wyrządzone przez placówki medyczne zakończyło się uwzględnieniem powództwa w całości lub części.
Luty 2016
Większe uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych
Szerokie uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych, które ulegną zwiększeniu 20 lutego 2016 r. mają swoje uzasadnienie. Stwierdzenia częstych nieprawidłowości w zakresie użytkowania i serwisowania wyrobów medycznych przez podmioty lecznicze, a także kwestia bezpieczeństwa pacjentów, są powodem dla którego zdecydowano się je poszerzyć.
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »