Aneta Naworska

Aneta Naworska

radca prawny, specjalista z zakresu prawa medycznego oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w zagadnieniach pomocy prawnej dla podmiotów leczniczych. Obsługuje dwa specjalistyczne szpitale, klinikę stomatologiczną oraz rehabilitacyjną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na UMK oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Służby Zdrowia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jest jednym z założycieli Fundacji Law4Med, której celem jest min. wspieranie środowiska medycznego.

Wszystkie wpisy na blogu

Lipiec 2017

27lip

Nie taki prokurator straszny...

Powołanie przez ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego specjalnych wydziałów, które zajmują się błędami medycznymi znacznie zwiększyło liczbę spraw karnych z tej dziedziny. Dane przekazane przez Prokuraturę Krajową są dość zatrważające, zwłaszcza, że większość postępowań prowadzonych jest w zakresie błędów diagnostycznych. Wniosek, który należy wyciągnąć wydaje się dość oczywisty– Polacy nie wierzą lekarzom.

Marzec 2017

29mar

Czy oglądanie darmowej telewizji to prawo pacjenta

Wczoraj większość mediów obiegła wiadomość o tym, że w szpitalu w Bydgoszczy usunięto z sal dziecięcych telewizory. Do poniedziałku najmłodsi pacjenci mogli oglądać bajki za darmo, teraz nie jest już to możliwe.

Grudzień 2016

29gru

Jak poprawiać błędy w dokumentacji medycznej, aby jej nie sfałszować 

Pamiętaj, że nie można usunąć żadnego dokumentu zawartego w dokumentacji medycznej pacjenta, a wprowadzane zmiany należy właściwie oznaczone.

Kwiecień 2016

07kwi

Pacjenci i ich rodziny pozywają szpitale

Spraw z powództwa pacjentów przeciwko szpitalom jest coraz więcej.  Jednak z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2009-2015 w sądach jedynie 25% spraw o odszkodowania wyrządzone przez placówki medyczne zakończyło się uwzględnieniem powództwa w całości lub części.

Luty 2016

10lut

Większe uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych

Szerokie uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych, które ulegną zwiększeniu 20 lutego 2016 r. mają swoje uzasadnienie. Stwierdzenia częstych nieprawidłowości w zakresie użytkowania i serwisowania wyrobów medycznych przez podmioty lecznicze, a także kwestia bezpieczeństwa pacjentów, są powodem dla którego zdecydowano się je poszerzyć. 

Styczeń 2016

08sty

E-zwolnienia – wiele korzyści, ale też nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń lekarskich. Od tej chwili do końca 2017 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie pisemnej (papierowej) lub w formie elektronicznej. Natomiast już od początku 2018 roku będą obowiązywały wyłącznie tzw. e-zwolnienia.

Listopad 2015

09lis

Uwaga na pisma wysyłane przez Rejestr Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych

Docierają do nas informacje, że lekarzom przesyłane są pisma z prośbą o uregulowanie opłaty rejestracyjnej od wpisu w Rejestrze Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych. Zanim jednak zaczniemy ostrzegać, dokonajmy krótkiej interpretacji wysłanych pism.

04lis

Nie powinno dochodzić do incydentów wycieku danych

Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej umieściło ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej z ostatecznym wezwaniem do odbioru depozytów pozostawionych przez byłych pacjentów. Ogłoszenie zawiera listę ponad stu byłych pacjentów z ich imionami, nazwiskami oraz kwotą depozytu.

Październik 2015

05paź

Czy jest z nami lekarz - o walce z wpisami w Internecie

Zdziwienie budzi fakt, że w erze społeczeństwa informacyjnego znaczna część środowiska lekarskiego wciąż sceptycznie podchodzi do możliwości, jakie daje im globalna sieć. Na stronach internetowych, np. znanylekarz.pl, pacjenci mogą odnaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących lekarzy specjalistów prowadzących prywatne praktyki lekarskie. Mogą także zasięgnąć opinii innych pacjentów. I tu pojawia się główny problem – nie zawszą są one pozytywne.

Sierpień 2015

17sie

Pełnomocnik szpitala do spraw praw pacjenta to nie Rzecznik Praw Pacjenta

Wielokrotnie w szpitalnych gablotach lub na stronach internetowych szpitali można spotkać informację o tym, ze Rzecznik Praw Pacjenta przyjmuje skargi pacjentów w tym i w tym pokoju, o tej i o tej godzinie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby takie informacje umieszczały szpitale psychiatryczne, w których na mocy ustawy rzeczywiście funkcjonuje Rzecznik Praw Pacjenta.


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Warszawa 06.marca.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Gdańsk Wrzeszcz 07.marca.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »