Aneta Naworska

Aneta Naworska

adwokat, specjalista z zakresu prawa medycznego oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w zagadnieniach pomocy prawnej dla podmiotów leczniczych. Obsługuje dwa specjalistyczne szpitale, klinikę stomatologiczną oraz rehabilitacyjną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na UMK oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Służby Zdrowia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

Wszystkie wpisy na blogu

Październik 2018

25paź

Jak stosować prawo do bycia zapomnianym

Gdy pacjent chce skorzystać z tzw. prawa do bycia zapomnianym i zgłasza się z wnioskiem o wykreślenie jego danych z dokumentacji medycznej, może pojawić się problem. Kiedy możesz stosować prawo do bycia zapomnianym? 

Lipiec 2018

31lip

Czy zawsze musisz wydać pacjentowi wyniki badań

Wydawanie wyników badań budzi wiele wątpliwości w podmiotach leczniczych. Dotyczą one m.in. tego, kiedy pacjent może uzyskać wynik badania, czy dla wydania wyników osobiście pacjentowi lub osobie przez niego upoważnionej ma znaczenie to, co znajduje się w treści tego dokumentu oraz czy oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby trzeciej do odbioru wyników badań jest właściwe i wiążące dla podmiotu leczniczego.

Maj 2018

29maj

RODO nie jest takie straszne….

Media już od pierwszych dni maja, zaczęły zalewać odbiorc ó w informacjami na temat RODO. Dowiedzieliśmy się z nich przede wszystkim, że RODO (rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych) nakłada na przedsiębiorc ó w ogromne kary finansowe. Nie od dziś wiadomo, że krew sprzedaje się najlepiej. Lansowane przez media zagrożenie, czyli informacje o tym, że kary będą horrendalne, jest niczym innym jak zapowiedzią przelewu krwi przedsiębiorc ó w.

Marzec 2018

27mar

Dlaczego warto powołać pełnomocnika ds. praw pacjenta

Jakiś czas temu Rzecznik Praw Pacjenta przesłał do podmiotów leczniczych pismo, w którym wskazał, że celowe byłoby powołanie w każdym podmiocie medycznym pełnomocnika  ds. praw pacjenta. Pomysł jest zacny, jednak nie idą za nim żadne fundusze na utworzenie takiego stanowiska, nie znajduje się też ono zapewne w strukturze organizacyjnej danego podmiotu. Czy powołanie takiego pełnomocnika jest obowiązkiem podmiotu medycznego? 

Lipiec 2017

27lip

Nie taki prokurator straszny...

Powołanie przez ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego specjalnych wydziałów, które zajmują się błędami medycznymi znacznie zwiększyło liczbę spraw karnych z tej dziedziny. Dane przekazane przez Prokuraturę Krajową są dość zatrważające, zwłaszcza, że większość postępowań prowadzonych jest w zakresie błędów diagnostycznych. Wniosek, który należy wyciągnąć wydaje się dość oczywisty– Polacy nie wierzą lekarzom.

Marzec 2017

29mar

Czy oglądanie darmowej telewizji to prawo pacjenta

Wczoraj większość mediów obiegła wiadomość o tym, że w szpitalu w Bydgoszczy usunięto z sal dziecięcych telewizory. Do poniedziałku najmłodsi pacjenci mogli oglądać bajki za darmo, teraz nie jest już to możliwe.

Grudzień 2016

29gru

Jak poprawiać błędy w dokumentacji medycznej, aby jej nie sfałszować 

Pamiętaj, że nie można usunąć żadnego dokumentu zawartego w dokumentacji medycznej pacjenta, a wprowadzane zmiany należy właściwie oznaczone.

Kwiecień 2016

07kwi

Pacjenci i ich rodziny pozywają szpitale

Spraw z powództwa pacjentów przeciwko szpitalom jest coraz więcej.  Jednak z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2009-2015 w sądach jedynie 25% spraw o odszkodowania wyrządzone przez placówki medyczne zakończyło się uwzględnieniem powództwa w całości lub części.

Luty 2016

10lut

Większe uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych

Szerokie uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych, które ulegną zwiększeniu 20 lutego 2016 r. mają swoje uzasadnienie. Stwierdzenia częstych nieprawidłowości w zakresie użytkowania i serwisowania wyrobów medycznych przez podmioty lecznicze, a także kwestia bezpieczeństwa pacjentów, są powodem dla którego zdecydowano się je poszerzyć. 

Styczeń 2016

08sty

E-zwolnienia – wiele korzyści, ale też nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń lekarskich. Od tej chwili do końca 2017 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie pisemnej (papierowej) lub w formie elektronicznej. Natomiast już od początku 2018 roku będą obowiązywały wyłącznie tzw. e-zwolnienia.