Aneta Naworska

Aneta Naworska

radca prawny, specjalista z zakresu prawa medycznego oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w zagadnieniach pomocy prawnej dla podmiotów leczniczych. Obsługuje dwa specjalistyczne szpitale, klinikę stomatologiczną oraz rehabilitacyjną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na UMK oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Służby Zdrowia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu. Jest jednym z założycieli Fundacji Law4Med, której celem jest min. wspieranie środowiska medycznego.

Wszystkie wpisy na blogu

Maj 2018

29maj

RODO nie jest takie straszne….

Media już od pierwszych dni maja, zaczęły zalewać odbiorc ó w informacjami na temat RODO. Dowiedzieliśmy się z nich przede wszystkim, że RODO (rozporządzenie Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych) nakłada na przedsiębiorc ó w ogromne kary finansowe. Nie od dziś wiadomo, że krew sprzedaje się najlepiej. Lansowane przez media zagrożenie, czyli informacje o tym, że kary będą horrendalne, jest niczym innym jak zapowiedzią przelewu krwi przedsiębiorc ó w.

Marzec 2018

27mar

Dlaczego warto powołać pełnomocnika ds. praw pacjenta

Jakiś czas temu Rzecznik Praw Pacjenta przesłał do podmiotów leczniczych pismo, w którym wskazał, że celowe byłoby powołanie w każdym podmiocie medycznym pełnomocnika  ds. praw pacjenta. Pomysł jest zacny, jednak nie idą za nim żadne fundusze na utworzenie takiego stanowiska, nie znajduje się też ono zapewne w strukturze organizacyjnej danego podmiotu. Czy powołanie takiego pełnomocnika jest obowiązkiem podmiotu medycznego? 

Lipiec 2017

27lip

Nie taki prokurator straszny...

Powołanie przez ministra sprawiedliwości - Prokuratora Generalnego specjalnych wydziałów, które zajmują się błędami medycznymi znacznie zwiększyło liczbę spraw karnych z tej dziedziny. Dane przekazane przez Prokuraturę Krajową są dość zatrważające, zwłaszcza, że większość postępowań prowadzonych jest w zakresie błędów diagnostycznych. Wniosek, który należy wyciągnąć wydaje się dość oczywisty– Polacy nie wierzą lekarzom.

Marzec 2017

29mar

Czy oglądanie darmowej telewizji to prawo pacjenta

Wczoraj większość mediów obiegła wiadomość o tym, że w szpitalu w Bydgoszczy usunięto z sal dziecięcych telewizory. Do poniedziałku najmłodsi pacjenci mogli oglądać bajki za darmo, teraz nie jest już to możliwe.

Grudzień 2016

29gru

Jak poprawiać błędy w dokumentacji medycznej, aby jej nie sfałszować 

Pamiętaj, że nie można usunąć żadnego dokumentu zawartego w dokumentacji medycznej pacjenta, a wprowadzane zmiany należy właściwie oznaczone.

Kwiecień 2016

07kwi

Pacjenci i ich rodziny pozywają szpitale

Spraw z powództwa pacjentów przeciwko szpitalom jest coraz więcej.  Jednak z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w latach 2009-2015 w sądach jedynie 25% spraw o odszkodowania wyrządzone przez placówki medyczne zakończyło się uwzględnieniem powództwa w całości lub części.

Luty 2016

10lut

Większe uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych

Szerokie uprawnienia prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Środków Biobójczych, które ulegną zwiększeniu 20 lutego 2016 r. mają swoje uzasadnienie. Stwierdzenia częstych nieprawidłowości w zakresie użytkowania i serwisowania wyrobów medycznych przez podmioty lecznicze, a także kwestia bezpieczeństwa pacjentów, są powodem dla którego zdecydowano się je poszerzyć. 

Styczeń 2016

08sty

E-zwolnienia – wiele korzyści, ale też nowe obowiązki

Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń lekarskich. Od tej chwili do końca 2017 roku lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie w formie pisemnej (papierowej) lub w formie elektronicznej. Natomiast już od początku 2018 roku będą obowiązywały wyłącznie tzw. e-zwolnienia.

Listopad 2015

09lis

Uwaga na pisma wysyłane przez Rejestr Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych

Docierają do nas informacje, że lekarzom przesyłane są pisma z prośbą o uregulowanie opłaty rejestracyjnej od wpisu w Rejestrze Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych. Zanim jednak zaczniemy ostrzegać, dokonajmy krótkiej interpretacji wysłanych pism.

04lis

Nie powinno dochodzić do incydentów wycieku danych

Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej umieściło ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej z ostatecznym wezwaniem do odbioru depozytów pozostawionych przez byłych pacjentów. Ogłoszenie zawiera listę ponad stu byłych pacjentów z ich imionami, nazwiskami oraz kwotą depozytu.

Spis treści Czytaj e-wydanie