Aneta Naworska

Aneta Naworska

Adwokat, specjalista z zakresu prawa medycznego oraz prawa gospodarczego. Specjalizuje się w zagadnieniach pomocy prawnej dla podmiotów leczniczych. Obsługuje dwa specjalistyczne szpitale, klinikę stomatologiczną oraz rehabilitacyjną. Jest autorką licznych publikacji z zakresu prawa medycznego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła Podyplomowe Studia Prawa Podatkowego na UMK oraz Podyplomowych Studiów dla Menedżerów Służby Zdrowia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu

Wszystkie wpisy na blogu

Listopad 2015

09lis

Uwaga na pisma wysyłane przez Rejestr Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych

Docierają do nas informacje, że lekarzom przesyłane są pisma z prośbą o uregulowanie opłaty rejestracyjnej od wpisu w Rejestrze Krajowych Świadczeniodawców Leczniczych. Zanim jednak zaczniemy ostrzegać, dokonajmy krótkiej interpretacji wysłanych pism.

04lis

Nie powinno dochodzić do incydentów wycieku danych

Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej umieściło ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej z ostatecznym wezwaniem do odbioru depozytów pozostawionych przez byłych pacjentów. Ogłoszenie zawiera listę ponad stu byłych pacjentów z ich imionami, nazwiskami oraz kwotą depozytu.

Październik 2015

05paź

Czy jest z nami lekarz - o walce z wpisami w Internecie

Zdziwienie budzi fakt, że w erze społeczeństwa informacyjnego znaczna część środowiska lekarskiego wciąż sceptycznie podchodzi do możliwości, jakie daje im globalna sieć. Na stronach internetowych, np. znanylekarz.pl, pacjenci mogą odnaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących lekarzy specjalistów prowadzących prywatne praktyki lekarskie. Mogą także zasięgnąć opinii innych pacjentów. I tu pojawia się główny problem – nie zawszą są one pozytywne.

Sierpień 2015

17sie

Pełnomocnik szpitala do spraw praw pacjenta to nie Rzecznik Praw Pacjenta

Wielokrotnie w szpitalnych gablotach lub na stronach internetowych szpitali można spotkać informację o tym, ze Rzecznik Praw Pacjenta przyjmuje skargi pacjentów w tym i w tym pokoju, o tej i o tej godzinie. Wszystko byłoby w porządku, gdyby takie informacje umieszczały szpitale psychiatryczne, w których na mocy ustawy rzeczywiście funkcjonuje Rzecznik Praw Pacjenta.

Kwiecień 2015

29kwi

Praktyczne aspekty prowadzenia list oczekujących

Rozporządzenie ministra zdrowia z 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, jakimi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając świadczeniobiorców na listach oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, reguluje podział pacjentów według kryteriów medycznych podczas prowadzenia list oczekujących.

08kwi

Nieuzasadnione wezwanie karetki

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi podjęła walkę z bezzasadnymi wezwaniami karetek. Załogi karetek w razie bezpodstawnego wezwania mają dzwonić po policję, aby ta karała sprawcę nieuzasadnionego wezwania mandatem.

Marzec 2015

18mar

Darmowa terapia lekowa

Czy lekarz, który otrzymał nieodpłatnie innowacyjne leki w celu przeprowadzenia darmowej terapii na swoich pacjentach obowiązany jest uiścić podatek od spadków i darowizn?

10mar

Szpital musi uważać na terminy wyznaczane przez komisję

Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przewiduje bardzo restrykcyjne sankcje dla podmiotów leczniczych w sprawach dotyczących zdarzeń medycznych rozpatrywanych przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Projekt zmian w ustawie o prawach pacjenta przewiduje skrócenie terminu dla podmiotu leczniczego na ustosunkowanie się do wniosku pacjenta.

04mar

Opłata za dokumentację medyczną

Poza wszelką wątpliwością pozostaje uprawnienie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych do pobierania opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej. Komu jednak przysługuje dostęp do tej dokumentacji? Czy pobranie opłaty ma charakter bezwzględny, czy są może podmioty objęte zwolnieniem? A jeśli tak, to w jakich okolicznościach?

Luty 2015

02lut

Stosowanie Prawa zamówień publicznych w świetle umów z konsorcjami

W obecnym stanie prawnym istnieją dość duże rozbieżności w zakresie stosowania prawa zamówień publicznych w świetle zawierania przez podmioty medyczne umów z tzw. konsorcjami. Wiele szpitali odmawia zawierania umów z konsorcjami twierdząc, że składający oferta zawiera ją dla pozoru, w celu przeniesienia wierzytelności. Powołują się przy tym na ustawę o działalności leczniczej, w której zapisano ograniczenia w cesji szpitalnych wierzytelności. W przypadku cesji wymagana jest zgoda organu założycielskiego.