Nieuzasadnione wezwanie karetki

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi podjęła walkę z bezzasadnymi wezwaniami karetek. Załogi karetek w razie bezpodstawnego wezwania mają dzwonić po policję, aby ta karała sprawcę nieuzasadnionego wezwania mandatem.

Prawdą jest, że ludność często nadużywa pomocy pogotowia. Media wielokrotnie donosiły o tym, że karetka jest wzywana do chorego zwierzęcia, do zapewnienia komuś przejazdu, czy, tak jak było ostatnio w Łodzi, do drobnego skaleczenia, któremu uległ kontroler biletów.

Nie wszyscy korzystający z „usług” karetki myślą o tym, że w sytuacji, gdy przyjedzie ona do ich chorego kanarka, to nie przyjedzie do osoby, która tej pomocy rzeczywiście potrzebuje.

Racjonalne jest więc to, aby tak, jak zostało to wprowadzone w Łodzi, załogi karetek wzywały policję, a ta karała sprawcę nieuzasadnionego wezwania mandatem.

Nieuzasadnione wezwanie karetki: konsekwencje prawne, mandaty

Kodeks wykroczeń w art. 66 § 1 stanowi, że: „Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.

Artykuł 66 § 2: Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych”.

Wątpliwe jest, aby sądy orzekały areszt, gdy karetka zostanie bezpodstawnie wezwana, ale już z całym prawdopodobieństwem będą orzekane zarówno grzywny, jak i nawiązki. Tak się stanie zawsze gdy, ktoś „ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej lub inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia”.

Wykroczenie to można popełnić tylko umyślnie. Wymagane jest tutaj bowiem stwierdzenie złośliwości lub swawoli przy wprowadzaniu w błąd oraz chęć wywołania niepotrzebnej czynności.

Wezwanie karetki pogotowia: kiedy część osób może się powstrzymać mimo zagrożenia życia

Trzeba jednak pamiętać, że kij ma dwa końce i, mając na uwadze kary za nieuzasadnione wzywanie karetki, część osób zapewne powstrzyma się od jej wezwania nawet w uzasadnionym przypadku.

Czas pokaże, czy wprowadzone w Łodzi obostrzenia miały rację bytu.

Autor: Aneta Naworska nieuzasadnione wezwanie pogotowia ratunkowego
Słowa kluczowe:
karetka pogotowia

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy