Nieuzasadnione wezwanie karetki

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi podjęła walkę z bezzasadnymi wezwaniami karetek.

Prawdą jest, że ludność często nadużywa pomocy pogotowia. Media wielokrotnie donosiły o tym, że karetka jest wzywana do chorego zwierzęcia, do zapewnienia komuś przejazdu czy tak jak było ostatnio w Łodzi do drobnego skaleczenia, któremu uległ kontroler biletów.

Nie wszyscy korzystający z "usług" karetki myślą o tym, że w sytuacji gdy przyjedzie ona do ich chorego kanarka, to nie przyjedzie do osoby, która tej pomocy rzeczywiście potrzebuje.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Racjonalne jest więc to, aby tak jak zostało to wprowadzone w Łodzi, załogi karetek wzywały Policję a ta karała sprawcę nieuzasadnionego wezwania mandatem.

Kodeks wykroczeń w art. 66. § 1.stanowi, że: "Kto, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1.000 złotych".

Wątpliwe jest aby Sądy orzekały areszt, gdy karetka zostanie bezpodstawnie wezwana ale już z całym prawdopodobieństwem będą orzekane zarówno grzywny jak i nawiązki. Będzie to miało miejsce zawsze gdy, ktoś "ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej lub inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia". Wykroczenie to można popełnić tylko umyślnie, wymagane jest bowiem tutaj stwierdzenie złośliwości lub swawoli przy wprowadzaniu w błąd oraz chęć wywołania niepotrzebnej czynności.

Trzeba jednak pamiętać, że kij ma dwa końce i mając na uwadze kary za nieuzasadnione wzywanie karetki, część osób zapewne powstrzyma się od jej wezwania nawet w uzasadnionym wypadku.

Czas pokaże, czy wprowadzone w Łodzi obostrzenia miały rację bytu.

Autor: Aneta Naworska nieuzasadnione wezwanie pogotowia ratunkowego
Słowa kluczowe:
karetka pogotowia

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »