Greta Kanownik

Greta Kanownik

ekspert ds. ochrony zdrowia

Wszystkie wpisy na blogu

Listopad 2018

06lis

Do 15 grudnia złóż wniosek o dotację na zakup komputerów

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej zobowiązane od 1 grudnia wystawiać e-ZLA mogą uzyskać dofinansowanie na zakup urządzeń informatycznych, oprogramowania i koszty niezbędnego szkolenia świadczeniodawców. Wnioski należy składać do NFZ do 15 grudnia 2018 r.  

Październik 2018

11paź

Będą zmiany w listach oczekujących

W czwartym kwartale 2018 roku ma się rozpocząć pilotaż e-skierowania w ramach Platformy P1. Dlatego konieczna jest modyfikacja części przepisów dotyczących zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w obszarze skierowań i list oczekujących. Oto, co ma się zmienić.

Wrzesień 2018

24wrz

Ile podwyżki dostanie pielęgniarka według porozumienia z 9 lipca

Sprawdźmy, ile podwyżki otrzyma nowo zatrudniona pielęgniarka (po studiach), na pełnym etacie, która nie ma dodatku stażowego i która pracuje w podstawowym systemie czasu pracy (zatem nie ma dodatków świątecznych oraz za prace w porze nocnej).  Oto wyliczenia.

Sierpień 2018

24sie

Informatyzacja – na potęgę!

Wprowadzenie e-zwolnień opóźniło się m.in. z powodu protestów lekarzy. Najbardziej prozaicznym problemem był brak komputerów w gabinetach. Resort zdrowia chce, by NFZ przekazał na zakup sprzętu i szkolenia 50 mln zł.

Lipiec 2018

27lip

Dobre założenia pilotażu POZ, gorzej z realizacją

Nikt nie ma zastrzeżeń do celów programu POZ PLUS. Lekarze popierają koordynację, opracowywanie ścieżek diagnostycznych i profilaktyki pacjentów. Program POZ PLUS jednak trochę tworzenie fikcji. W fazie pilotażowej jest oparty na dość dobrym finansowaniu, które pewnie się nie powtórzy, gdy wyjdzie już z tego etapu.

02lip

Medyczna racja stanu – pierwszy krok do przodu?

System ochrony zdrowia potrzebuje zmian, bo bez nich ulega degradacji. Jednak w zdrowiu raczej nie ma miejsca na rewolucję, zmiany trzeba wprowadzać ewolucyjnie. Czy zaproponowane przez ekspertów tezy do dyskusji, w wielu obszarach rewolucyjne, znajdą uznanie w oczach polityków?

Maj 2018

30maj

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia – zestawienie najważniejszych zmian

Nowelizacja ustawy o systemie informacji z 10 sierpnia 2017 r. wprowadziła zmiany, które są rozłożone w czasie. Sprawdź, jakie terminy się zbliżają i jakie masz obowiązki w związku z wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej.

08maj

Rozpoczyna się debata „Wspólnie dla zdrowia”

Minister zdrowia zainaugurował debatę o zdrowiu. Powołano społeczną radę programową, która ma wypracować najlepsze rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia. Znaleźli się w niej m.in. byli ministrowie zdrowia, przedstawiciele organizacji pacjentów, ekonomiści, pracownicy ochrony zdrowia.

Kwiecień 2018

04kwi

Jaka jest przyszłość medycyny w Polsce

Zdaniem ekspertów Deloitte sposobem na poprawienie wyników finansowych instytucji zdrowotnych jest personalizacja i dbanie o wyższą satysfakcję pacjenta.

Marzec 2018

09mar

E-recepta – jesteśmy za, a nawet przeciw

Od połowy lutego br. trwa pilotaż e-recepty, który jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach, dzięki czemu pierwsze recepty elektroniczne w tych miastach mają być wystawiane od maja br. Recepty elektroniczne we wszystkich placówkach medycznych mają być wystawiane od 2020 r.