Greta Kanownik

Greta Kanownik

ekspert ds. ochrony zdrowia

Wszystkie wpisy na blogu

Sierpień 2018

24sie

Informatyzacja – na potęgę!

Wprowadzenie e-zwolnień opóźniło się m.in. z powodu protestów lekarzy. Najbardziej prozaicznym problemem był brak komputerów w gabinetach. Resort zdrowia chce, by NFZ przekazał na zakup sprzętu i szkolenia 50 mln zł.

Lipiec 2018

27lip

Dobre założenia pilotażu POZ, gorzej z realizacją

Nikt nie ma zastrzeżeń do celów programu POZ PLUS. Lekarze popierają koordynację, opracowywanie ścieżek diagnostycznych i profilaktyki pacjentów. Program POZ PLUS jednak trochę tworzenie fikcji. W fazie pilotażowej jest oparty na dość dobrym finansowaniu, które pewnie się nie powtórzy, gdy wyjdzie już z tego etapu.

02lip

Medyczna racja stanu – pierwszy krok do przodu?

System ochrony zdrowia potrzebuje zmian, bo bez nich ulega degradacji. Jednak w zdrowiu raczej nie ma miejsca na rewolucję, zmiany trzeba wprowadzać ewolucyjnie. Czy zaproponowane przez ekspertów tezy do dyskusji, w wielu obszarach rewolucyjne, znajdą uznanie w oczach polityków?

Maj 2018

30maj

Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia – zestawienie najważniejszych zmian

Nowelizacja ustawy o systemie informacji z 10 sierpnia 2017 r. wprowadziła zmiany, które są rozłożone w czasie. Sprawdź, jakie terminy się zbliżają i jakie masz obowiązki w związku z wdrożeniem elektronicznej dokumentacji medycznej.

08maj

Rozpoczyna się debata „Wspólnie dla zdrowia”

Minister zdrowia zainaugurował debatę o zdrowiu. Powołano społeczną radę programową, która ma wypracować najlepsze rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia. Znaleźli się w niej m.in. byli ministrowie zdrowia, przedstawiciele organizacji pacjentów, ekonomiści, pracownicy ochrony zdrowia.

Kwiecień 2018

04kwi

Jaka jest przyszłość medycyny w Polsce

Zdaniem ekspertów Deloitte sposobem na poprawienie wyników finansowych instytucji zdrowotnych jest personalizacja i dbanie o wyższą satysfakcję pacjenta.

Marzec 2018

09mar

E-recepta – jesteśmy za, a nawet przeciw

Od połowy lutego br. trwa pilotaż e-recepty, który jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach, dzięki czemu pierwsze recepty elektroniczne w tych miastach mają być wystawiane od maja br. Recepty elektroniczne we wszystkich placówkach medycznych mają być wystawiane od 2020 r.

Luty 2018

04lut

Zmiany w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego weszła w życie 1 stycznia 2018 r. Przyjęte zmiany dotyczą przede wszystkim zwiększenia uprawnień osób kierowanych bez ich zgody do domów pomocy społecznej przez zapewnienie ochrony ich praw procesowych. Sprawdź, o czym musisz pamiętać.

Styczeń 2018

06sty

Strategia dla e-zdrowia

Darmowe usługi telemedyczne, nowy System Informatyczny Narodowego Płatnika dla NFZ. Są to jedne z elementów strategii e- zdrowia, które przygotowało resort zdrowia i cyfryzacji. Już w styczniu poznamy pierwszy dokument tego typu. Co się w nim znajdzie?

Grudzień 2017

04gru

Pacjenci często źle się zachowują wobec lekarzy

Kim bywa lekarz w oczach pacjenta? Ignorantem, nieukiem? Lista tych określeń jest długa i każdego dnia jest uzupełniania przez kolejnych „niepokornych” pacjentów. Zjawisko to opisano w r aporcie pt. „Niewłaściwe zachowania ze strony pacjentów w stosunku do lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku”, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych metodą CAVI (wywiady bezpośrednie online) w okresie od czerwca do sierpnia 2017 roku. Sprawdź, co z niego wynika.

Spis treści Czytaj e-wydanie

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Elektroniczna dokumentacja medyczna i e-ZLA w 2018 i 2019 roku

Warszawa 26.września.2018

Elektroniczna dokumentacja medyczna

Czytaj więcej   »