Informatyzacja – na potęgę!

Wprowadzenie e-zwolnień opóźniło się m.in. z powodu protestów lekarzy. Najbardziej prozaicznym problemem był brak komputerów w gabinetach. Resort zdrowia chce, by NFZ przekazał na zakup sprzętu i szkolenia 50 mln zł.

Nowe przepisy o elektronicznych zwolnieniach pozwolą wypisywać je asystentom medycznym. Dodatkowym wsparciem dla medyków ma być pomoc finansowa. NFZ po raz pierwszy będzie mieć podstawę do finansowania zadań z zakresu informatyzacji i przeznaczy na ten cel 50 mln zł w tym roku. Pieniądze będą mogły być przeznaczane przede wszystkim na zakup komputerów oraz szkolenie pracowników gabinetów i przychodni.

Ministerstwo Zdrowia razem z Ministerstwem Pracy przygotowało nowelizację ustawy, której głównym założeniem będzie wsparcie placówek POZ w informatyzacji. Resort liczy, że dzięki wsparciu projekt e-recepty ruszy pełną parą. Projekt jest skierowany do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), bo one zgłaszały największe problemy z wyposażeniem stanowisk komputerowych. Według wyliczeń MZ brakuje ich około 13 tys., na dofinansowanie przeznaczono 50 mln zł, co oznacza, że średnio dopłata wyniesie ok. 3800 zł. Aby skorzystać z dofinansowania wystarczy, że lekarz zadeklaruje, że będzie wystawiał tylko e-recepty.

A co z tymi, ci co już wydali środki na zakup komputerów, czy też mogą otrzymać takie środki? Obecnie trudno jeszcze to jednoznacznie określić. Narodowy Fundusz Zdrowia uzyska dodatkowe uprawnienia do dofinansowania informatyzacji i wówczas zostanie ustalone, jak docelowo ten model dofinansowania ma wyglądać.

Dla przypomnienia, od przyszłego roku w każdej aptece będzie można zrealizować receptę „e”, a za dwa lata, czyli w 2020 roku, w każdym gabinecie lekarskim będzie można ją dostać – przynajmniej tak zakłada ustawa o informatyzacji w ochronie zdrowia. Jak ostatecznie w praktyce będzie wyglądać realizacja tych postanowień, zobaczmy w niedługim czasie.

Autor: Greta Kanownik

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »