Ile podwyżki dostanie pielęgniarka według porozumienia z 9 lipca

Sprawdźmy, ile podwyżki otrzyma nowo zatrudniona pielęgniarka (po studiach), na pełnym etacie, która nie ma dodatku stażowego i która pracuje w podstawowym systemie czasu pracy (zatem nie ma dodatków świątecznych oraz za prace w porze nocnej).  Oto wyliczenia.

Pracodawca od 1 września 2018 r. ma mieć do dyspozycji na wzrost miesięcznego wynagrodzenia dla pielęgniarki kwotę 1.600 zł brutto brutto.

Zgodnie z zawartym porozumieniem od 1 września 2018 r. pielęgniarka ta otrzyma podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 1.100 zł. miesięcznie. Zatem koszt tej podwyżki dla pracodawcy wynosi:

1.100 zł powiększone o składki ZUS obciążające pracodawcę (łączny koszt pracodawcy w tym przypadku, tzw. brutto brutto to) = ok. 1.330,-zł (a powinno być brutto brutto 1600 zł).

Wobec tego pielęgniarka będzie musiała otrzymać jeszcze dodatek wyrównujący do miesięcznego wynagrodzenia, na który pracodawca przeznaczy kwotę około 270 zł (według wyliczenia 1.600 zł – 1.330 zł).

Pamiętaj o potrąceniu z tych kwot składek ZUS i US po stronie pracownika. A zatem żadna z osób pracujących na etacie, które będą miały włączone dotychczasowe dodatki do pensji zasadniczej od 1 września 2018 r. nie straci, a przeciwnie może w perspektywie roku 2018-2019 zyskać na pochodnych wynikających ze stażu pracy, godzin nocnych, świątecznych, funkcyjnych i nadgodzin, często obecnie podbieranych z kwoty dodatku 3 x 400 zł =1200 zł brutto brutto.

Żeby podwyżki mogły otrzymać wszystkie pielęgniarki i położne, które są do tego uprawnione, świadczeniodawca musi za pomocą udostępnionego narzędzia informatycznego podać wykaz wszystkich pielęgniarek i położnych, które mają aktywne prawo wykonywania zawodu. Gdy tego nie zrobi, nie otrzyma należnej kwoty na wynagrodzenia. To ważne, bo niestety zdarzały się przypadki niedopatrzenia tego wymogu.

Autor: Greta Kanownik

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »