Kompensata

Nowe stawki świadczeń kompensacyjnych – co musisz wiedzieć

Od 5 września 2023 r. poszkodowani mogą składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z tytułu zdarzenia medycznego bezpośrednio do Rzecznika Praw Pacjenta, omijając sądy. Aby umożliwić rzecznikowi skuteczne działania na rzecz beneficjentów Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, od 18 czerwca 2024 r. obowiązuje nowe rozporządzenie, które określa sposób ustalania wysokości świadczeń kompensacyjnych.

Kwestie prawne

Odwołanie od decyzji RPP: przewodnik krok po kroku

Do zakresu działania Rzecznika Praw Pacjenta należy prowadzenie postępowania w sprawach naruszania praw pacjenta zarówno w zakresie zindywidualizowanym, jak i stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Wiele placówek i lekarzy zastanawia się, czy w sprawach dotyczących indywidualnych sytuacji przysługuje im prawo do kontroli legalizmu wydanej decyzji na drodze sądowoadministracyjnej.

Błędy medyczne

Zdarzenia medyczne: przewodnik dla placówek ochrony zdrowia

Nieukończone sprawy dotyczące błędów medycznych prowadzone przez wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych od 30 czerwca 2024 r. przejmie Rzecznik Praw Pacjenta. Sprawdź, jakie są konsekwencje braku przedstawienia wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych stanowiska placówki medycznej.

Odszkodowanie za błędy medyczne

Odszkodowania za błędy medyczne: wskazówki dla placówek medycznych

W 2023 roku uruchomiono Fundusz Kompensacyjny przy Rzeczniku Praw Pacjenta, zapewniający odszkodowania dla ofiar błędów medycznych. System kompensacji, wprowadzony ustawą z 16 czerwca 2023 r., ma uprościć proces uzyskiwania rekompensaty bez konieczności kierowania się do sądu. Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia, które jest niezbędne do rozpoczęcia wypłat odszkodowań. Sprawdź!

prawo

Nowa ścieżka pozasądowa w zakresie dochodzenia rekompensat za błędy medyczne

Obowiązują już zmiany w zakresie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych. Stworzono nową procedurę przyznawania przez Rzecznika Praw Pacjenta świadczeń kompensacyjnych z tytułu zdarzeń medycznych. Poznaj szczegóły.

odszkodowania dla pacjentów

Nowa ścieżka dochodzenia pozasądowego odszkodowań za błędy medyczne

Pacjenci szpitali, wobec których popełniono błąd medyczny, mogą szybko uzyskać odszkodowanie z nowego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wynika to z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która już obowiązuje. Poznaj szczegóły.

fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta: nowy Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych

Od 6 września 2023 r. obowiązują zmiany wprowadzające nowy system pozasądowego rekompensowania szkód poniesionych przez pacjentów szpitalu w wyniku zdarzeń medycznych. To efekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Poznaj najnowsze zmiany dotyczące uruchomienia funduszu kompensacyjnego.

zdarzenia niepożądane w szpitalu

Ustawa o jakości: jak będą rejestrowane zdarzenia niepożądane

Prawna regulacja zdarzeń niepożądanych to wyzwanie, na które ma odpowiedzieć ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, jak mają być rejestrowane i zgłaszane zdarzenia niepożądane.

operacja

Czy uzyskanie zgody pacjenta chroni placówkę przed roszczeniami

Uzyskanie pisemnej zgody pacjenta przed zabiegiem operacyjnym powoduje, że podmiot leczniczy nie musi się już obawiać żadnych roszczeń ze strony pacjenta. Natomiast, aby taka zgoda była „świadoma”, to oprócz odebrania podpisu konieczne jest również przekazanie odpowiednich informacji pacjentowi, we właściwym czasie przed operacją. Jak nie naruszyć tych zasad?

Odpowiedzialność karna

System no-fault – czy zmiany idą w dobrym kierunku

Jak wynika z doniesień medialnych, sejmowa Komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach przegłosowała poprawkę wycofującą zaostrzenie odpowiedzialności karnej za nieumyślne spowodowanie śmierci. Co to oznacza dla placówek medycznych?