
Przyznanie świadczenia kompensacyjnego – nowe obowiązki placówek
Wprowadzenie systemu rekompensat za szkody odbywające się bez orzekania o winie ma na celu ustalenie, czy w sprawie objętej wnioskiem doszło do zdarzenia medycznego i wskazanie wysokości świadczenia należnego wnioskodawcy z tego tytułu. Sprawdź, co w tym zakresie zmieni projektowana ustawa o jakości.

Postępowania w sprawie zdarzeń medycznych – co zmieni ustawa o jakości
Modyfikacja sposobu postępowaniach w sprawie zdarzeń medycznych jest jedną ze zmian proponowanych w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, co się zmieni.

Odszkodowania za niepożądane skutki szczepień – co zakłada projekt
Świadczenia kompensacyjne mają objąć m.in. niepożądane skutki szczepień ochronnych przeciwko COVID-19. Sprawdź, jakie zmiany planuje ustawodawca. Omawiamy projekt ustawy, w której uregulowane będą odszkodowania za niepożądane skutki szczepień.

Zdarzenie medyczne – czy możesz złożyć propozycję odszkodowania
Pacjent w razie wystąpienia tzw. zdarzenia medycznego ma możliwość uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia. Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie momentu, w którym szpital może skutecznie przedstawić proponowaną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia. Oto szczegóły.

Rejestr zdarzeń medycznych – co zgłaszać
Podmioty medyczne mają obowiązek przekazywać do platformy P1 dane zdarzeń medycznych, które będą przetwarzane w Systemie Informacji Medycznej. Czy również prywatne poradnie i gabinety są zobligowane do przesyłania danych do rejestru zdarzeń medycznych w platformie P1?

Czy lekarz powinien przyznać się do błędu
Nie popełnia błędu jedynie ten, kto nie praktykuje. W rzeczywistości pozycja lekarza w przypadku popełnienia błędu jest o wiele bardziej złożona. Dowiedz się, jak najlepiej postąpić, gdy popełniłeś błąd. Przyznanie się jest jedną z możliwych opcji.

Jak się ustrzec przed roszczeniami zakażonego pacjenta
Pacjent może dochodzić roszczeń od placówki medycznej nawet, jeśli zakażenie ujawni się po dłuższym czasie od pobytu w szpitalu. Podmiot leczniczy może ubezpieczyć się od ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych, dodając do polisy dobrowolnego OC odpowiednią klauzulę.

Jak minimalizować ryzyko błędów medycznych w czasie epidemii koronawirusa
Ustalenie, czy w danym przypadku doszło do zdarzenia medycznego nie jest łatwe i wymaga głębokiej analizy materiałów dowodowych. Co zatem powinien zrobić szpital, aby chronić się przed zalewem pozwów sądowych i spraw przed komisją?

Kiedy szpital zapłaci za zerwanie więzi rodzinnych
Więzi rodzinne nie są dobrem osobistym bliskich pacjenta poszkodowanego wskutek błędów lekarskich – orzekł Sąd Najwyższy. Oznacza to znaczącą redukcję odpowiedzialności placówek medycznych. Zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnych należeć się może bezpośrednio pacjentowi, ale już nie jego krewnym czy bliskim. Poznaj szczegóły tego istotnego wyroku.

Kiedy sąd nie zasądzi odszkodowania za błąd
Sąd ma prawo, a nawet obowiązek powoływać biegłych w procesie o odszkodowania z tytułu błędów medycznych. Ale gdy powołani biegli zgodnie twierdzą, że do błędu medycznego nie doszło, a żądania pacjenta są niezasadne, nie ma potrzeby wzywania do sądu kolejnych lekarzy specjalistów. Poznaj szczegóły.