Jak minimalizować ryzyko błędów medycznych w czasie epidemii koronawirusa

/appFiles/site_102/images/autor/bUqk9cdGgyT3sl1.jpeg

Autor: Dobrawa Biadun

Dodano: 14 marca 2020
Jak minimalizować ryzyko błędów medycznych w czasie epidemii koronawirusa

Ustalenie, czy w danym przypadku doszło do zdarzenia medycznego nie jest łatwe i wymaga głębokiej analizy materiałów dowodowych. Co zatem powinien zrobić szpital, aby chronić się przed zalewem pozwów sądowych i spraw przed komisją?

Działanie komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych związane jest z koniecznością ustalenia, czy w danym przypadku nastąpiło naruszenie wymagań aktualnej wiedzy medycznej. Komisja nie rozstrzyga o winie personelu medycznego szpitala, a jedynie ocenia – na bazie otrzymanej dokumentacji, zeznań stron i świadków - czy w danej sytuacji działania podejmowane w placówce były właściwe czy też nie.

Nie ma zatem mowy o wskazywaniu przez komisję, tak jak ma to miejsce w postępowaniach cywilnych, kto jest winny powstaniu uszczerbku na zdrowiu u pacjenta. Rozstrzygnięcie tej kwestii jest bardzo skomplikowane i często zmusza do posiłkowania się opiniami biegłych, najczęściej konsultantów wojewódzkich we właściwej dziedzinie medycyny. Czym jest zatem „zdarzenie medyczne” w kontekście funkcjonujących pojęć „błędu medycznego” i „powikłania”?

Czytaj więcej na temat odszkodowań za błędy medyczne w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 89% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.