W 2023 roku uruchomiono Fundusz Kompensacyjny przy Rzeczniku Praw Pacjenta, zapewniający odszkodowania dla ofiar błędów medycznych. System kompensacji, wprowadzony ustawą z 16 czerwca 2023 r., ma uprościć proces uzyskiwania rekompensaty bez konieczności kierowania się do sądu. Obecnie trwają prace nad projektem rozporządzenia ministra zdrowia, które jest niezbędne do rozpoczęcia wypłat odszkodowań. Sprawdź!
Od 6 września 2023 r. w Polsce obowiązuje nowy model pozasądowego kompensowania szkód medycznych. Dowiedz się, jak wpłynie na codzienną pracę placówek medycznych, gdy pacjenci i rodziny pacjentów zyskali możliwość zgłaszania skarg do Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którym zarządza Rzecznik Praw Pacjenta. Przeczytaj wywiad z Bartłomiejem Chmielowcem, Rzecznikiem Praw Pacjenta.
Obowiązują już zmiany w zakresie dochodzenia rekompensat z tytułu zdarzeń medycznych. Stworzono nową procedurę przyznawania przez Rzecznika Praw Pacjenta świadczeń kompensacyjnych z tytułu zdarzeń medycznych. Poznaj szczegóły.
Pacjenci szpitali, wobec których popełniono błąd medyczny, mogą szybko uzyskać odszkodowanie z nowego Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wynika to z nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która już obowiązuje. Poznaj szczegóły.
Błędne podanie leków to jeden z częstych błędów w placówkach medycznych. Sprawdź, w jaki sposób można się zabezpieczyć przed podaniem niewłaściwego leku niewłaściwemu pacjentowi.
Braki w dokumentacji medycznej należy interpretować na korzyść pacjenta. Zaniedbanie lekarza w zakresie prowadzenia dokumentacji medycznej nie jest argumentem, który działałby na jego korzyść w sądzie – tak wynika z wyroku z 15 października 1997 r. (sygn. akt. III CKN 226/97). Jakie wnioski dla środowiska medycznego z tego płyną?
Modyfikacja sposobu postępowaniach w sprawie zdarzeń medycznych jest jedną ze zmian proponowanych w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Sprawdź, co się zmieni.
Błędy przy realizacji szczepień przeciw COVID-19 mogą podlegać karom. Sprawdź, jakie konsekwencje za nieprawidłowości przy szczepieniach przeciw COVID-19 mogą ponieść punkty szczepień.
Z webinarium dla prenumeratorów dowiesz się:
Webinarium poprowadziły: Marta Byzdra-Pawlak, radca prawny, partner praktyki medycznej w Fortak&Karasiński Radcowie Prawni sp. p. z siedzibą w Łodzi i Agata Starecka-Dembek, radca prawny, Senior Lawyer w Fortak&Karasiński Radcowie Prawni sp. p. z siedzibą w Łodzi
Walka z gwałtownie rozprzestrzeniającym się wirusem stanowi wyzwanie nie tylko dla personelu medycznego, ale również dla osób zarządzających podmiotami leczniczymi. Właściwa realizacja obowiązków zarządczych nabiera w warunkach epidemii szczególnego znaczenia. Sprawdź, jak zminimalizować odpowiedzialność karną.
Ustalenie, czy w danym przypadku doszło do zdarzenia medycznego nie jest łatwe i wymaga głębokiej analizy materiałów dowodowych. Co zatem powinien zrobić szpital, aby chronić się przed zalewem pozwów sądowych i spraw przed komisją?
Więzi rodzinne nie są dobrem osobistym bliskich pacjenta poszkodowanego wskutek błędów lekarskich – orzekł Sąd Najwyższy. Oznacza to znaczącą redukcję odpowiedzialności placówek medycznych. Zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnych należeć się może bezpośrednio pacjentowi, ale już nie jego krewnym czy bliskim. Poznaj szczegóły tego istotnego wyroku.
Sąd ma prawo, a nawet obowiązek powoływać biegłych w procesie o odszkodowania z tytułu błędów medycznych. Ale gdy powołani biegli zgodnie twierdzą, że do błędu medycznego nie doszło, a żądania pacjenta są niezasadne, nie ma potrzeby wzywania do sądu kolejnych lekarzy specjalistów. Poznaj szczegóły.
Instytucja winy anonimowej będzie odgrywała coraz większą rolę i coraz częściej będzie wykorzystywana w cywilnych procesach medycznych przez świadomych swych praw pacjentów. Co to oznacza dla placówek medycznych?
Gdy pacjent zgłasza roszczenie, możesz pozostać biernym i czekać na rozwój wydarzeń, np. skargę do rzecznika odpowiedzialności zawodowej, powództwo cywilne, a nawet postępowanie karne. Możesz też zainicjować postępowanie mediacyjne, które jest stworzone do rozwiązywania konfliktów na linii lekarz - pacjent. Czym jest mediacja i jak ją prowadzić?
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!