
Jak zadbać o bezpieczeństwo w pralni szpitalnej
Różnorodność zagrożeń i wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawnych powodują, że pralnia szpitalna musi spełniać rygorystyczne przepisy i zasady bezpiecznej oraz higienicznej pracy. Jak spełnić te wymogi?

Czy w dobie epidemii można żądać zmniejszenia rat leasingu
Leasingobiorcy aparatury medycznej ponoszą koszt zapłaty rat wynagrodzenia za sprzęt, którego w czasie epidemii koronawirusa nie mogą używać. W takiej sytuacji leasingodawca może albo domagać się zapłaty, albo zgodzić się na renegocjację umowy. Rozsądny przedsiębiorca wybierze drugie wyjście, aby nie utracić kontrahenta i móc kontynuować zwykłą współpracę po powrocie do normalności.

Jak kontrolować realizację projektów UE w placówce
Monitoring realizacji zadań i wskaźników to kluczowe aspekty zarządzania projektem dofinansowanym ze środków unijnych. W przypadku problemów z osiągnięciem wskaźników umożliwia wyjście z sytuacji bez kosztownych konsekwencji. Jak go prowadzić? Poznaj praktyczne wskazówki.

Na co uważać w umowach serwisowych
Placówki medyczne zawierają umowy z firmami IT na serwisowanie sprzętu lub dostawę urządzeń diagnostycznych. Na urządzeniach tych zapisywane są określone dane dotyczące badanego pacjenta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku powierzenia danych firmie informatycznej? Jakie są największe zagrożenia dla placówki ochrony zdrowia w takiej sytuacji? Jak przygotować umowę z firmą, aby zadbać o bezpieczeństwo danych pacjentów?

Jakie wymagania budowlane musisz spełnić
Plany związane z przebudową i rozbudową placówki medycznej nie mogą być sprzeczne z istniejącymi wymogami budowlanymi. Dlatego, kierując podmiotem leczniczym, warto cyklicznie odświeżać wiedzę związaną z aktualnymi przepisami odnoszącymi się do tych wymagań.

Jak postąpić, gdy zepsuł się sprzęt medyczny
Dopuszczenie niesprawnego sprzętu przy leczeniu rodzi odpowiedzialność zarówno podmiotu leczniczego, jak i lekarza. Jakie masz więc prawa, jeśli twoja aparatura medyczna przestanie działać?

Obowiązki ogólnobudowlane - jak dbać o lokal
Jeśli prowadzisz gabinet lekarski/podmiot leczniczy w lokalu, który znajduje się na terenie należącego do Ciebie obiektu, jednocześnie pełnisz funkcję właściciela budynku lub jego zarządcy. Sprawdź, jakie są z tym związane obowiązki, które musisz dodatkowo wypełniać.

Jak poznać możliwości aparatury medycznej
Producenci aparatury medycznej oferują coraz to nowsze urządzenia i wykorzystywane przez nie aplikacje. Niektóre placówki medyczne mogą podjąć z nimi współpracę jako ośrodki referencyjne, w których potencjalni nabywcy takich urządzeń mogą praktycznie zapoznać się z ich funkcjonowaniem. Zobacz, co zyskują obie strony.

Jak zapobiegać awariom wind w przychodni
Dzisiaj nowopowstające placówki ochrony zdrowia, które mają swoje gabinety na kilku piętrach budynku, muszą mieć zaprojektowane dźwigi osobowe. Te starsze musiały dostosować się do przepisów i je dobudować. Chociaż są poddawane wielu specjalistycznym kontrolom, to przecież awarie wind są zjawiskiem normalnym. Jak się na nie przygotować.

Jak zminimalizować ryzyko opóźnień prac budowlanych
Menedżer placówki medycznej, podpisując umowę na roboty budowlane, chce zyskać gwarancję oddania obiektu lub prac w terminie. Jak się zatem dobrze zabezpieczyć w przypadku prowadzenia inwestycji na terenie placówki medycznej, co zawrzeć w umowie na wypadek przekroczenia terminów przez firmę budowlaną?