Finanse

Inwestycje w SPZOZ - czy można na nie przeznaczyć zysk podmiotu

W związku z planowaną w SPZOZ inwestycją pojawiają się pytania, czy można to zrobić, biorąc pod uwagę ustawę o zamówieniach publicznych? Czy taki SPZOZ jest objęty obowiązkiem stosowania Prawa zamówień publicznych? Czy wynik finansowy z 2020 roku można wykorzystać w przyszłym roku, nie generując kosztów, które obciążałyby nowy rok obrachunkowy? Czy SPZOZ jest zobligowany do zaksięgowania wyniku w fundusz zakładu?

Pralnia

Jak zadbać o bezpieczeństwo w pralni szpitalnej

Różnorodność zagrożeń i wymagania wynikające z obowiązujących przepisów prawnych powodują, że pralnia szpitalna musi spełniać rygorystyczne przepisy i zasady bezpiecznej oraz higienicznej pracy. Jak spełnić te wymogi?

Leasing

Czy w dobie epidemii można żądać zmniejszenia rat leasingu

Leasingobiorcy aparatury medycznej ponoszą koszt zapłaty rat wynagrodzenia za sprzęt, którego w czasie epidemii koronawirusa nie mogą używać. W takiej sytuacji leasingodawca może albo domagać się zapłaty, albo zgodzić się na renegocjację umowy. Rozsądny przedsiębiorca wybierze drugie wyjście, aby nie utracić kontrahenta i móc kontynuować zwykłą współpracę po powrocie do normalności.

Jak nadzorować realizację projektów UE

Jak kontrolować realizację projektów UE w placówce

Monitoring realizacji zadań i wskaźników to kluczowe aspekty zarządzania projektem dofinansowanym ze środków unijnych. W przypadku problemów z osiągnięciem wskaźników umożliwia wyjście z sytuacji bez kosztownych konsekwencji. Jak go prowadzić? Poznaj praktyczne wskazówki.

Umowa serwisowa z zew. firmą

Na co uważać w umowach serwisowych

Placówki medyczne zawierają umowy z firmami IT na serwisowanie sprzętu lub dostawę urządzeń diagnostycznych. Na urządzeniach tych zapisywane są określone dane dotyczące badanego pacjenta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku powierzenia danych firmie informatycznej? Jakie są największe zagrożenia dla placówki ochrony zdrowia w takiej sytuacji? Jak przygotować umowę z firmą, aby zadbać o bezpieczeństwo danych pacjentów?

Rozbudowa placówki medycznej

Jakie wymagania budowlane musisz spełnić

Plany związane z przebudową i rozbudową placówki medycznej nie mogą być sprzeczne z istniejącymi wymogami budowlanymi. Dlatego, kierując podmiotem leczniczym, warto cyklicznie odświeżać wiedzę związaną z aktualnymi przepisami odnoszącymi się do tych wymagań.

Sprzęt medyczny

Jak postąpić, gdy zepsuł się sprzęt medyczny

Dopuszczenie niesprawnego sprzętu przy leczeniu rodzi odpowiedzialność zarówno podmiotu leczniczego, jak i lekarza. Jakie masz więc prawa, jeśli twoja aparatura medyczna przestanie działać?

budynek firmy

Obowiązki ogólnobudowlane - jak dbać o lokal

Jeśli prowadzisz gabinet lekarski/podmiot leczniczy w lokalu, który znajduje się na terenie należącego do Ciebie obiektu, jednocześnie pełnisz funkcję właściciela budynku lub jego zarządcy. Sprawdź, jakie są z tym związane obowiązki, które musisz dodatkowo wypełniać.

b978629c3858899a496a85812e21722d718ad66c-xlarge

Jak poznać możliwości aparatury medycznej

Producenci aparatury medycznej oferują coraz to nowsze urządzenia i wykorzystywane przez nie aplikacje. Niektóre placówki medyczne mogą podjąć z nimi współpracę jako ośrodki referencyjne, w których potencjalni nabywcy takich urządzeń mogą praktycznie zapoznać się z ich funkcjonowaniem. Zobacz, co zyskują obie strony.

aa4480cf905783d65d17a36716bf7d3f138d4d1a-xlarge

Jak zapobiegać awariom wind w przychodni

Dzisiaj nowopowstające placówki ochrony zdrowia, które mają swoje gabinety na kilku piętrach budynku, muszą mieć zaprojektowane dźwigi osobowe. Te starsze musiały dostosować się do przepisów i je dobudować. Chociaż są poddawane wielu specjalistycznym kontrolom, to przecież awarie wind są zjawiskiem normalnym. Jak się na nie przygotować.