Jak nadzorować realizację projektów UE

Jak kontrolować realizację projektów UE w placówce

Monitoring realizacji zadań i wskaźników to kluczowe aspekty zarządzania projektem dofinansowanym ze środków unijnych. W przypadku problemów z osiągnięciem wskaźników umożliwia wyjście z sytuacji bez kosztownych konsekwencji. Jak go prowadzić? Poznaj praktyczne wskazówki.

Umowa serwisowa z zew. firmą

Na co uważać w umowach serwisowych

Placówki medyczne zawierają umowy z firmami IT na serwisowanie sprzętu lub dostawę urządzeń diagnostycznych. Na urządzeniach tych zapisywane są określone dane dotyczące badanego pacjenta. Na co należy zwrócić szczególną uwagę w przypadku powierzenia danych firmie informatycznej? Jakie są największe zagrożenia dla placówki ochrony zdrowia w takiej sytuacji? Jak przygotować umowę z firmą, aby zadbać o bezpieczeństwo danych pacjentów?

Rozbudowa placówki medycznej

Jakie wymagania budowlane musisz spełnić

Plany związane z przebudową i rozbudową placówki medycznej nie mogą być sprzeczne z istniejącymi wymogami budowlanymi. Dlatego, kierując podmiotem leczniczym, warto cyklicznie odświeżać wiedzę związaną z aktualnymi przepisami odnoszącymi się do tych wymagań.

Sprzęt medyczny

Jak postąpić, gdy zepsuł się sprzęt medyczny

Dopuszczenie niesprawnego sprzętu przy leczeniu rodzi odpowiedzialność zarówno podmiotu leczniczego, jak i lekarza. Jakie masz więc prawa, jeśli twoja aparatura medyczna przestanie działać?

budynek firmy

Obowiązki ogólnobudowlane – jak dbać o lokal

Jeśli prowadzisz gabinet lekarski/podmiot leczniczy w lokalu, który znajduje się na terenie należącego do Ciebie obiektu, jednocześnie pełnisz funkcję właściciela budynku lub jego zarządcy. Sprawdź, jakie są z tym związane obowiązki, które musisz dodatkowo wypełniać.

b978629c3858899a496a85812e21722d718ad66c-xlarge

Jak poznać możliwości aparatury medycznej

Producenci aparatury medycznej oferują coraz to nowsze urządzenia i wykorzystywane przez nie aplikacje. Niektóre placówki medyczne mogą podjąć z nimi współpracę jako ośrodki referencyjne, w których potencjalni nabywcy takich urządzeń mogą praktycznie zapoznać się z ich funkcjonowaniem. Zobacz, co zyskują obie strony.

aa4480cf905783d65d17a36716bf7d3f138d4d1a-xlarge

Jak zapobiegać awariom wind w przychodni

Dzisiaj nowopowstające placówki ochrony zdrowia, które mają swoje gabinety na kilku piętrach budynku, muszą mieć zaprojektowane dźwigi osobowe. Te starsze musiały dostosować się do przepisów i je dobudować. Chociaż są poddawane wielu specjalistycznym kontrolom, to przecież awarie wind są zjawiskiem normalnym. Jak się na nie przygotować.

bcd0691a880cf66e1bdb98d0a7c12fd9bd834231-xlarge

Jak zminimalizować ryzyko opóźnień prac budowlanych

Menedżer placówki medycznej, podpisując umowę na roboty budowlane, chce zyskać gwarancję oddania obiektu lub prac w terminie. Jak się zatem dobrze zabezpieczyć w przypadku prowadzenia inwestycji na terenie placówki medycznej, co zawrzeć w umowie na wypadek przekroczenia terminów przez firmę budowlaną?

c2b491f9d9923fc26f13dbe2b55b5f19bbe52894-xlarge

Jakie organy powiadomić o remoncie w placówce

Przed przeprowadzeniem remontu uwzględnij wszelkie zmiany organizacji udzielania świadczeń. Możesz przenieść oddział, poradnię czy pracownię do innego miejsca, ale – jeśli masz kontrakt - powiadom o tym NFZ i pacjentów. Jak jeszcze zabezpieczyć udzielanie świadczeń medycznych w czasie modernizacji w placówce?

pracownia-ergoterapii-05

Nowatorska pracownia ergoterapii – case study

Pracownia ergoterapii powstała w ośrodku Tabita w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą. Ergoterapia to metoda rehabilitacji osób po np. udarach. Polega na ponownym uczeniu wykonywania codziennych czynności. Świadczenie jest refinansowane z NFZ, natomiast w przypadku pobytu komercyjnego, dwutygodniowa rehabilitacja kosztuje 3,8 tys. zł.