
Jak zorganizować kuchnię szpitalną
Jednym z wymogów dotyczących kuchni szpitalnej jest jej zlokalizowanie w wydzielonym budynku lub wspólnym z pralnią, połączonym przejściem krytym lub tunelem podziemnym z blokiem łóżkowym szpitala oraz oddziałami mieszczącymi się w wydzielonych pawilonach lub w skrzydle zespołu głównego. Co jeszcze należy zapewnić w tym pomieszczeniu?

Kiedy ustaje obowiązek terapeutyczny
Dla bliskich pacjentów, u których stwierdzono ustanie czynności mózgu, odłączenie pacjenta od aparatury jest trudnym przeżyciem, gdyż śmierć obejmuje tkanki i układy w różnym czasie. Dlatego tak ważne jest dokładne poinformowanie bliskich o całej procedurze. Sprawdź, kiedy kończy się obowiązek terapeutyczny.

Jak dbać o wysoką jakość świadczeń
Udzielając świadczeń zdrowotnych w placówce medycznej, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej jakości. Oprócz ustawowych wytycznych, powinieneś opracować i stosować procedury. Sprawdź, co może Ci w tym pomóc.

Jak się przygotować do kontroli sanepidu
Dobre przygotowanie się na wizytę sanepidu pozwoli nie tylko na wychwycenie różnych niedociągnięć, które mogłyby ewentualnie wzbudzić zastrzeżenia kontrolujących , lecz także sprawi, że kontrola nie będzie aż tak stresująca i proces wizytacji przebiegnie sprawnie. Jak zatem osiągnąć taki stan?

Jaka temperatura musi być na sali operacyjnej
Mimo, że niektóre zabiegi wymagają stosowania obniżonej temperatury, na sali operacyjnej powinna ona wynosić +24°C. W celu zachowania elastyczności w tym zakresie na sali powinny być wdrożone urządzenia pozwalające na regulowanie temperatury. Jakie jeszcze wymogi musisz spełnić?

Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. – polecamy nową książkę
W Twojej placówce zjawia się kontroler sanepidu i rozpoczyna kontrolę. Budzi to Twój strach i obawę o wynik kontroli. Nowa książka pt. „Kontrole sanepidu w ochronie zdrowia w 2020 r. Praktyczne porady i wytyczne do procedur” daje Ci skutecznie narzędzia do wykorzystania w toku kontroli.

Jak się zmienią kompetencje sanepidu
Zadania i zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sposób szczegółowy określa ustawa, która już wkrótce ma się zmienić. Co nowego w zakresie funkcjonowania tej instytucji przewidział ustawodawca? Poznaj najważniejsze rozwiązania.

Antybiotyki - jak zapewnić bezpieczeństwo
Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi, a w placówkach dochodzi do nadużywania i złego stosowania antybiotyków – takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK. Co w związku z tym mogą zmienić menedżerowie?

Co może kontrolować sanepid w placówce medycznej
Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje nadzór nad przestrzeganiem warunków higieniczno-sanitarnych. Chodzi tu zarówno o warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, jak i wymagania dotyczące sprzętu oraz personelu medycznego. Co może skontrolować?

Sanepid - jakie uprawnienia ma kontrolowany
To, czy placówki medyczne spełniają wymagania dotyczące warunków ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych, może być przedmiotem kontroli sanepidu. Poznaj swoje uprawnienia z razie kontroli tej instytucji.