Aparatura medyczna

Nowe wymogi dotyczące wyposażenia i personelu dla radioterapii

Placówki medyczne do 20 kwietnia 2022 r. muszą się dostosować do wymogów dotyczących wyposażenia i personelu wymaganych przy radioterapii i leczeniu za pomocą produktów radiofarmaceutycznych. Sprawdź, co zmieniło nowe rozporządzenie.

RTG

Nowe wymagania dla urządzeń radiologicznych od 2022 roku

Placówki medyczne muszą dostosować do nowych wymagań urządzenia radiologiczne i pomocnicze, a także liczbę i kwalifikacje personelu zaangażowanego w radiologiczne procedury medyczne. Mają na to czas do 20 marca 2022 r. Poznaj najnowsze zmiany. 

sterylizacja

Jak dokumentować procesy sterylizacji

Menedżerowie placówek medycznych muszą dokumentować stosowanie w podmiocie leczniczym procesów sterylizacji. Te informacje powinny odzwierciedlać czynności podejmowane przez placówkę w tym zakresie oraz ujmować sposób prowadzenia nad nimi nadzoru. O czym nie możesz zapomnieć?

Szczepienie

Błędy przy realizacji szczepień przeciw COVID-19 – jakie możliwe konsekwencje

Błędy przy realizacji szczepień przeciw COVID-19 mogą podlegać karom. Sprawdź, jakie konsekwencje za nieprawidłowości przy szczepieniach przeciw COVID-19 mogą ponieść punkty szczepień.

Gabinet lekarski

Czy w gabinecie lekarskim musi być okno?

Wykonując projekt gabinetu lekarskiego czy stomatologicznego, oprócz kwestii mebli czy wyposażenia, ważny jest dobór wentylacji. Czy w gabinecie lekarskim musi być okno, jeśli w pomieszczeniu zamontowano wentylację mechaniczną? Czy można go prowadzić w pomieszczeniu bez okna?

Kuchnia

Jak zorganizować kuchnię szpitalną

Jednym z wymogów dotyczących kuchni szpitalnej jest jej zlokalizowanie w wydzielonym budynku lub wspólnym z pralnią, połączonym przejściem krytym lub tunelem podziemnym z blokiem łóżkowym szpitala oraz oddziałami mieszczącymi się w wydzielonych pawilonach lub w skrzydle zespołu głównego. Co jeszcze należy zapewnić w tym pomieszczeniu?

Opieka

Jak dbać o wysoką jakość świadczeń

Udzielając świadczeń zdrowotnych w placówce medycznej, nie możesz zapomnieć o zapewnieniu odpowiedniej jakości. Oprócz ustawowych wytycznych, powinieneś opracować i stosować procedury. Sprawdź, co może Ci w tym pomóc.

sanepid

Jak się przygotować do kontroli sanepidu

Dobre przygotowanie się na wizytę sanepidu pozwoli nie tylko na wychwycenie różnych niedociągnięć, które mogłyby ewentualnie wzbudzić zastrzeżenia kontrolujących , lecz także sprawi, że kontrola nie będzie aż tak stresująca i proces wizytacji przebiegnie sprawnie. Jak zatem osiągnąć taki stan?

Kontrola Sanepidu

Jak się zmienią kompetencje sanepidu

Zadania i zakres działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sposób szczegółowy określa ustawa, która już wkrótce ma się zmienić. Co nowego w zakresie funkcjonowania tej instytucji przewidział ustawodawca? Poznaj najważniejsze rozwiązania.

Leki

Antybiotyki – jak zapewnić bezpieczeństwo

Ponad połowa szpitali nie przestrzega przepisów ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Coraz więcej pacjentów umiera z powodu zakażenia bakteriami lekoopornymi, a w placówkach dochodzi do nadużywania i złego stosowania antybiotyków – takie wnioski płyną z najnowszego raportu NIK. Co w związku z tym mogą zmienić menedżerowie?