polisa OC radiologa

Czy inspektor ochrony radiologicznej musi wykupić polisę OC

Coraz więcej ośrodków zatrudniających inspektorów ochrony radiologicznej stawia wymaganie posiadania polisy OC przez kandydatów. Choć ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe, stanowi ono kluczową ochronę zarówno dla samego inspektora, jak i menedżera placówki, chroniąc przed ewentualnymi roszczeniami w przypadku wystąpienia szkody. Czy warto zainwestować w polisę OC? Przeczytaj, dlaczego może to być niezbędne zabezpieczenie!

Badanie RTG

Nowe przepisy dotyczące ochrony w związku z ekspozycją medyczną

Nowe przepisy dotyczące ochrony niektórych grup pacjentów związane z wykorzystaniem produktów radiofarmaceutycznych lub zamkniętych źródeł promieniowania jonizującego obowiązują od 11 kwietnia 2023 r. Sprawdź, jakie zmiany przyniosą i jak będą wpływać na leczenie pacjentów?

tomograf

Nowe przepisy dotyczące promieniowania jonizującego

Wprowadzono nowe przepisy dotyczące minimalnych dawek promieniowania, kwalifikacji personelu medycznego oraz zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i personelu w związku z wykorzystaniem tego promieniowania. Dowiedz się więcej na ten temat.

gabinet zabiegowy wymogi

Gabinet zabiegowy i gabinet lekarski: jakim wymogom powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego

Prowadzenie gabinetu lekarskiego lub pokrewnej działalności opierającej się na udzielaniu świadczeń zdrowotnych jest obwarowane przepisami, których należy przestrzegać. Dowiedz się, jakie warunki musisz spełnić, biorąc pod uwagę wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 2019 roku.

zgłoszenie do sanepidu

Sanepid: czy trzeba zgłosić podmiot leczniczy, rozpoczynając działalność

Rozpoczęcie działalności leczniczej wiąże się z licznymi obowiązkami, w tym w zakresie zapewnienia właściwych warunków wykonywania działalności leczniczej. Czy niezbędne jest zgłoszenie działalności do sanepidu? Sprawdź, jakie masz obowiązki.

procedury higieniczne

O czym trzeba pamiętać, opracowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni

Opracowując procedury mycia i dezynfekcji w szpitalu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że czynności te powinny być przeprowadzane rzetelnie, zgodnie z wiedzą personelu medycznego w tym zakresie. Sprawdź, czego nie można pominąć, przygotowując procedury mycia i dezynfekcji powierzchni szpitalnych.

Gabinet lekarski

Na co zwrócić uwagę, urządzając gabinet lekarski w mieszkaniu

Planując gabinet lekarski w pomieszczeniach mieszkalnych, nie należy zapomnieć o powiadomieniu organów nadzoru budowlanego w tym zakresie. Zobacz, co Ci może grozić w przypadku braku takiego powiadomienia.

NOP

7 ważnych zasad, które zabezpieczą placówkę medyczną przez niezgłaszaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych

Jako zarządzający placówką medyczną jesteś zobowiązany do wykonywania obowiązków w sferze zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie będzie prowadzenie rozmów czy szkoleń uświadamiających z lekarzami na ten temat. Sprawdź, jak wygląda procedura zgłaszania NOP i czy masz inne obowiązki z tym związane.

Aparat RTG

Jak dostosować procedury radiologiczne do nowych wymogów

Placówki medyczne muszą w swojej działalności wziąć pod uwagę nowe regulacje dotyczące wzorcowych medycznych procedur radiologicznych dla standardowych ekspozycji medycznych i szczegółowych medycznych procedur radiologicznych. Oto nowe wymogi.

Aparatura medyczna

Nowe wymogi dotyczące wyposażenia i personelu dla radioterapii

Placówki medyczne do 20 kwietnia 2022 r. muszą się dostosować do wymogów dotyczących wyposażenia i personelu wymaganych przy radioterapii i leczeniu za pomocą produktów radiofarmaceutycznych. Sprawdź, co zmieniło nowe rozporządzenie.