
Jakie procedury sterylizacji wdrożyć w przypadku prowadzenia własnej sterylizatorni lub outsourcingowania usług
Można wyróżnić dwa źródła dostarczania materiałów sterylnych do placówki - przetwarzane we własnej sterylizatorni lub outsoursowanie usług sterylizacji. Bez względu na to, jaki sposób wybierzemy, należy dochować wymogów organizacyjnych i opracować odpowiednie procedury. Kierownicy placówek medycznych i ich personel mają obowiązek podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się i rozprzestrzenianiu zakażeń i chorób zakaźnych.

Jak utylizować gaziki z gabinetu zabiegowego
Gazik wydaje się rzeczą bardzo niepozorną. nie należy jednak ignorować sposobu jego utylizacji, gdyż jest on ciągle odpadem niebezpiecznym. Sprawdź, jak postępować.

Kontrola sanepidu w gabinecie lekarskim – jakie dokumenty i procedury musisz mieć?
Jeżeli z zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli wynika, że Państwowa Inspekcja Sanitarna zamierza sprawdzić, jak dokumentujesz realizację działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, to taka kontrola nie może objąć samej realizacji tych działań. Dowiedz się, co sprawdzi sanepid.

Co zrobić z przeterminowanymi wyrobami medycznymi
W przypadku przeterminowanych produktów najważniejsza jest znajomość zasad postępowania z odpadami medycznym. Pamiętaj, aby nie stosować tych specyfików. Następnie usuń je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, jak właściwe postępować, aby zapobiec ewentualnym problemom.

Jak opracować skuteczne procedury higieniczne
Podczas przygotowywania procedur higienicznych, np. postępowania z narzędziami i sprzętem wielorazowego użycia, mycia, dezynfekcji, sterylizacji czy transportowania, uwzględnij chęć poprawy jakości usług medycznych oraz bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego. Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę?

Wymogi dla pomieszczeń – czy musisz mieć decyzję
Mimo, że zniesiono obowiązek przedstawiania decyzji administracyjnej w zakresie spełnienia warunków dotyczących pomieszczeń organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, dalej istnieje z obowiązanie do jej posiadania, które wynika z umowy z NFZ. Czy zatem podmiot leczniczy musi uzyskać tę decyzję administracyjną?

Jak zaprojektować gabinet lekarski
Projektowanie gabinetów lekarskich i dentystycznych musi odbywać się z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych. Powinno również być krokiem do zapewnienia jak najlepszych warunków dla pacjentów. Norma to jednak tylko minimum. Co zrobić, aby gabinet stał się miejscem naprawdę przyjaznym?

Badania promieniowania laserowego – kiedy musisz je wykonać w placówce
W placówce medycznej używamy laserów medycznych klasy 4 oraz 3B. Czy powinniśmy wykonać badania promieniowania laserowego, jeżeli zastosowaliśmy środki ochrony zbiorowej, takie jak m.in. osłona na laser uniemożliwiająca rozproszenie wiązki laserowej i matowe ściany uniemożliwiające odbijanie wiązki (zalecane przez producenta)?

Czy oddziały intensywnej terapii są zagrożone
Likwidacja oddziałów intensywnej terapii w szpitalach I stopnia stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów. Może także się przyczynić się do większej umieralności. Jakie jeszcze skutki mogą mieć projektowanie zmiany dotyczące tzw. sieci szpitali?

Jak się przygotować do kontroli sanepidu
Przychodnie muszą opracować i wdrożyć procedury zapobiegające zakażeniom i chorobom zakaźnym oraz postępowania z odpadami medycznymi. Niezbędne jest także spełnienie określonych warunków dotyczących użytkowanych pomieszczeń. Jak wywiązać się z tych obowiązków, aby mieć pewność, że nie grozi Ci kara?