Umowa z zagranicznym kontrahentem – co w niej określić

/appFiles/site_102/images/autor/xW4zjyoBXqmZQ8r.jpeg

Autor: Anna Wilińska-Zelek

Dodano: 9 sierpnia 2022
Umowa z zagranicznym kontrahentem – co w niej określić

Podpisujesz umowę z zagranicznym kontrahentem? Zwróć uwagę na właściwość umowy i właściwość prawa – inaczej możesz przykro się zaskoczyć. Oto szczegóły.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której przedsiębiorstwa pochodzące z Polski i Holandii zawierają umowę o współpracy. Mamy dwa podmioty z różnych państw, a zatem również dwa odmienne reżimy prawne. Oznacza to, że w umowie powinno znaleźć się postanowienie rozstrzygające, który system prawny będzie właściwym do oceny prawnej ewentualnego sporu. W świetle przepisów możliwe jest doprowadzenie do sytuacji, w której np. sąd holenderski będzie zmuszony do stosowania przepisów prawa polskiego.

Jeżeli nie wybierzemy wspólnie z kontrahentem, gdzie i na jakiej podstawie rozstrzygać spór, zastosowanie znajdą przepisy prawa prywatnego międzynarodowego (które wprowadza wiele reguł, które przepisy i kiedy znajdują zastosowanie – istotny będzie np. rodzaj zawieranej umowy).

Dla polskiego kontrahenta (w tym placówki medycznej) najkorzystniejsze jest rozwiązanie na korzyść prawa polskiego. Pozwala to na szybsze i łatwiejsze poradzenie sobie w spornej sytuacji. Jeżeli pominiemy ten aspekt i nie poczynimy w tym zakresie żadnych ustaleń, możemy znaleźć się w bardzo trudnym położeniu. W umowie może znaleźć się klauzula, zgodnie z którą konflikty będą rozstrzygane na podstawie przepisów państwa kontrahenta, w naszym przykładzie prawa holenderskiego albo przepisy te będą znajdowały zastosowanie w związku z przepisami prawa prywatnego międzynarodowego.

Stosowanie prawa obcego niesie dla nas przykrą konsekwencję w postaci bezpośredniego zastosowania do interpretacji warunków umowy norm prawa zagranicznego. Naraża nas na olbrzymie koszty i komplikacje w postaci konieczności zatrudnienia odpowiednich specjalistów – zagranicznych prawników czy tłumaczy.

W przytoczonej sytuacji przepisy prawa holenderskiego będą kształtowały prawa i obowiązki stron. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o możliwości uregulowania tej kwestii i wynegocjować ją w sposób dla nas bezpieczny, zanim podpiszemy umowę. Późniejsze próby renegocjacji warunków mogą okazać się utrudnione lub wręcz niemożliwe.

Nasze powoływanie się na prawo holenderskie nie pojawia się bez przyczyny – zetknęłyśmy się z opisywaną klauzulą w swojej praktyce.

Czytaj więcej na temat realizacji i kontroli inwestycji w SerwisZOZ.pl»

Pozostało jeszcze 60% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
umowa międzynarodowa